POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
27-11-2018       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
27 listopada - bezpłatne badania i wykłady dla seniorów
w Akademii Ignatianum w Krakowie
miejsce:
Akademia Ignatianum, ul. Kopernika 26, Kraków
09:00 - 18:00
BEZPŁATNE
DLA SENIORÓW
» Wydarzenia inne
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Seniora, we wtorek 27 listopada br. Katedra Gerontologii, Geriatrii i Pracy Socjalnej oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademii Ignatianum w Krakowie organizuje cykl wykładów poświęconych potrzebom i problemom ludzi starszych. Seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań densytometrycznych sprawdzających gęstość kości. Ponadto będzie można sprawdzić poziom glukozy i cholesterolu we krwi oraz porozmawiać z lekarzem.

Pogłębiający się proces starzenia polskiego społeczeństwa zapowiada nieuchronną rewolucję demograficzną. Seniorzy będą pełnić większą rolę społeczną, co będzie wiązało się z większą aktywizacją tej grupy społecznej. Już dzisiaj musimy podejmować działania, które pomogą seniorom zachować jak najdłużej sprawność fizyczną, aktywność społeczną i rodzinną.

Akademia Ignatianum zaprasza seniorów na bezpłatne badania i wykłady
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora organizowane są aktywności, które mają na celu poprawę sytuacji osób w wieku dojrzałym, w tym zapewnienie im odpowiedniej opieki zdrowotnej. W Akademii Ignatianum przy ul. Kopernika 26 w godzinach 15.30 - 18.00 odbędą się wykłady na temat osteoporozy, profilaktyki upadków, znaczenia diety, ale również duchowości czy religijności osób w podeszłym wieku. Natomiast bezpłatne badania dla seniorów będą dostępne w godz. 9.00 - 17.00. Organizatorzy zapraszają do skorzystania
z możliwości poszerzenia wiedzy i zadbania o zdrowie w ramach obchodów Dnia Seniora w Krakowie.

Aby kości pozostały w całości – badania w kierunku osteoporozy
Osteoporoza jest jedną z chorób cywilizacyjnych, dotyka osoby w starszym wieku. Narażona jest na nią już co czwarta kobieta powyżej 60. roku życia i co druga, która ukończyła 70 lat. Osteoporoza, zwana też „cichym złodziejem kości”, to schorzenie objawiające się upośledzeniem mikroarchitektury tkanki kostnej i zmniejszeniem jej masy, co finalnie prowadzi do większej łamliwości. Ryzyko wystąpienia osteoporozy wzrasta z wiekiem. Z upływem lat proces ubywania tkanki kostnej przeważa nad procesami kościotworzenia. Osteoporoza może pojawić się także w następstwie różnych chorób, takich jak: cukrzyca, nadczynność przytarczyc, tarczycy, czy kory nadnerczy. „Wczesne rozpoznanie utraty tkanki kostnej umożliwia rozpoczęcie leczenia mające na celu zapobieganie złamaniom. Najpowszechniejszym sposobem diagnostyki osteoporozy jest badanie gęstości mineralnej kości, czyli densytometria. W ramach Ogólnopolskiego Dnia Seniora przed budynkiem Akademiii Ignatianum zostanie postawiony do dyspozycji słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku osteobus, w którym eksperci przeprowadzą specjalistyczne badanie.” - zaprasza prof. Ewa Kucharska.
Proces destrukcji kości długo nie daje żadnych objawów, dlatego dopóki nie dojdzie do złamania, albo szeregu złamań w krótkim czasie, pacjent nie jest nawet świadomy swojej choroby. Dla osteoporozy charakterystyczne są tzw. złamania niskoenergetyczne, do których dochodzi najczęściej w wyniku upadku z własnej wysokości lub w efekcie lekkiego urazu, który u osoby zdrowej nie wywołałby żadnych konsekwencji.

Kobiety bardziej narażone na osteoporozę
Szczególnie narażone na osteoporozę są panie po 50-tym roku życia, czyli w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym. Nagłe obniżenie poziomu estrogenów ma niekorzystny wpływ na metabolizm kostny, dlatego ryzyko wystąpienia osteoporozy jest znacznie wyższe
u kobiet niż u mężczyzn z tej samej grupy wiekowej. Na zachorowanie narażona jest co czwarta kobieta powyżej 60. r.ż. i co druga, która ukończyła 70 lat. Według szacunków, w Polsce ok. 21% kobiet choruje na osteoporozę, zaś u powyżej 40% stwierdzono osteopenię, czyli zmniejszoną mineralną gęstość kości. Życiowe ryzyko złamania osteoporotycznego u kobiet wynosi aż 46,6%, u mężczyzn jest to 22,4%. Jedna na trzy Polki po 70. roku życia doznaje złamania kości właśnie z powodu osteoporozy. Są one najczęściej zlokalizowane w miejscach typowych, takich jak: nasada dalsza kości promieniowej (80%), bliższy koniec kości ramiennej (75%), bliższy koniec kości udowej (70%), kręgosłup (58%).

W momencie zdiagnozowania osteoporozy lekarz wybiera terapię najbardziej odpowiednią dla pacjenta biorąc pod uwagę jego wiek, płeć, czynniki ryzyka, występowania złamań w przeszłości lub współistniejące choroby. Leczenie farmakologiczne powinno być stosowane u wszystkich chorych, u których wyliczone ryzyko indywidualne złamania wynosi powyżej 10% oraz u wszystkich chorych, u których już doszło do niskoenergetycznego złamania kości. Niestety szacuje się, że leczonych na osteoporozę jest w Polsce tylko 10% chorych. Istotną kwestią, o której powinni wiedzieć polscy pacjenci ze zdiagnozowaną osteoporozą, jest również fakt, że dostęp do leków refundowanych w Polsce uległ znacznej poprawie dzięki tzw. „liście 75+”. Dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia, osoby powyżej 75. roku życia mają dostęp do leków zmniejszających ryzyko złamań.
Miejsce:
Akademia Ignatianum, ul. Kopernika 26, Kraków
Godz.
09:00 - 18:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury