Alternatywny, krakowski Teatr74 pragnie zaprosić na autorskie wydarzenia o tematyce związanej z katolicką mistyką kobiecą. Centralną postacią, wokół której zbudowany został program jest święta Faustyna Kowalska, wybitna postać współczesnej duchowości, związana przez większość swojej działalności z Krakowem. Trudno przecenić wkład siostry z Łagiewnik we współczesne życie religijne, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Postać świętej Faustyny może być doskonałym przykładem dla wyrażonej przez papieża Pawła VI w 1965 roku w „Orędziu do kobiet” idei „godziny kobiet”. Urodzona w Świnicach Warckich pod Łodzią Helena – jak została nazwana przy chrzcie świętym – jest również kluczową postacią dla Jana Pawła II i jego koncepcji „geniuszu kobiety” wyrażonej głównie w dziele „Mulieris dignitatem”. Postać skromnej siostry zakonnej umierającej przedwcześnie na gruźlicę w podkrakowskim klasztorze zyskuje więc charakter globalny, niosąc jej przekaz jako „apostołki Miłosierdzia” daleko poza granice naszego kraju i przynosząc pocieszenie i nadzieję w najdalsze zakątki świata. Paweł VI swoją słynną odezwę do kobiet kończy wezwaniem ich do obrony pokoju na świecie. W dokumencie tym, kobiety widziane są jako te, które mają uchronić ludzkość przed upadkiem w niespokojnych czasach. Tak niespokojne były czasy Faustyny, jak też i czasy innej wybitnej mistyczki, a zarazem zwykłej, skromnej dziewczyny wybranej przez Boga, Joanny d'Arc. Obie, działając lokalnie, stały się wraz ze swoim świadectwem postaciami niosącymi przekaz od Boga całej Ziemi.
By zwrócić uwagę na te dwie postaci, podkreślając ich zarówno lokalny (krakowski w wypadku Faustyny) i globalny wymiar, a także ich rolę w ochronie świata przed katastrofą, zespół Teatru74 pragnie zaprosić na pokaz spektaklu-dyptyku, w którym historie tych dwóch wybitnych świętych przeglądają się w sobie i wzajemnie uzupełniają. Spektakle „faustyna.głosy nieba” i „joanna.głosy ziemi” pokazane zostaną na legendarnej krakowskiej scenie Klubu Pod Jaszczurami, w samym centrum miasta. Pokaz przedstawień uzupełniał będzie wykład performatywny Błażeja Tokarskiego zatytułowany „Siostry zakonne są siostrami twymi...” odnoszący się do związków działalności mistyczek - w szczególności św. Faustyny, św. Joanny d'Arc i św. Teresy z Lisieux – z teatrem i teatralnością. Praca magisterska Błażeja Tokarskiego jest pierwszym powstałym w Polsce tekstem analizującym bogatą twórczość teatralną św. Teresy z Lisieux. Uczestnicy wydarzenia zaproszeniu będą do dyskusji na temat roli mistyki kobiecej we współczesnym życiu religijnym. Szczególnie interesującym aspektem planowanej dyskusji jest obecność postaci takich jak św. Faustyna w przestrzeni publicznej dzisiejszego Krakowa.
14.08.2018 (wtorek)
18.00 „Faustyna. głosy nieba” (I cz.)
20.00 „Joanna. głosy ziemi” (II cz.)
pomiędzy spektaklami przerwa 45 min.
Spektakle w wykonaniu artystów Teatru74: Joanna Dryś, Tomasz Gąsior, Borys Krzysztyński, Dominika Sułtan, Anna Błażewicz.
Scenariusz i inscenizacja: Błażej Tokarski; kostiumy: Błażej Tokarski, Monika Laskowska.
WSTĘP WOLNY.
Rezerwacje miejsc pod adresem email: rezerwacje@teatr74.pl
15.08.2018 (środa)
16.00 Wykład performatywny: „Siostry zakonne są siostrami twymi...” (około 45 minut)
dyskusja z uczestnikami wydarzenia (około 30 minut)
WSTĘP WOLNY. Bez rezerwacji.
Zapraszamy.
|