Wernisaż: 17 maja (czwartek), godz. 18:30
Jak co roku zapraszamy utalentowanych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie do zaprezentowania swoich prac w ramach cyklu „Z rekomendacji Profesora...”. W tym roku prace studenta III roku Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki rekomenduje prof. Łukasz Konieczko.
"W moich pracach starałem się uwrażliwić widza na przedmioty utracone, skrawki cywilizacji oraz ich oddziaływanie na człowieka. Chciałbym także skłonić do refleksji nad tym, co pozostawimy po nas dla przyszłych pokoleń i jak będą one odbierać te artefakty". - Karol Lis
Karol Lis - urodzony w 1995 roku w Nowym Sączu, starosądeczanin. W 2015 roku ukończył Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, specjalność renowacja elementów architektury. W tym samym roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią. W 2015 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia artystyczne.
"Najwyraźniej Karol Lis potrafi godzić liczne obowiązki ze swoją malarską działalnością, na której jest bardzo skoncentrowany. Liczne wystawy, w tym indywidualne, udział w plenerach i konkursach pokazują, że traktuje malarstwo jako istotny środek do wyrażania własnych emocji – do komentowania otaczającej go rzeczywistości i komunikowania się z innymi. Troska o kontekst wydaje się bardzo dla autora istotna czego przykładem jest obecna wystawa zatytułowana „Skrawki cywilizacji”. Znajdziemy na niej dość różnorodny zestaw prac, zarówno pod względem formalnym jak i tematycznym, są tu obrazy powstałe na uczelni, na plenerowych wyjazdach i te z domowej pracowni, wszystkie zostały spięte tytułem i wzajemnym kontekstem. Skłonność do narracji, do lokowania w obrazie treści, znaczeń i metafor z pewnością intryguje autora i prowadzi tym tropem niezależnie od tego, czy maluje industrialny pejzaż, martwą naturę czy kompozycję figuralną". - prof. Łukasz Konieczko
Wystawę można oglądać do 11 czerwca 2018 r. od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-15:00 lub po uzgodnieniu innego terminu.
|