Taniec od zarania dziejów towarzyszył Chińczykom podczas ceremonii, rytuałów i świąt. Rozwinął się zarówno na cesarskim dworze, jak i wśród licznych mniejszości. Wiele z nich ma długą, bo sięgającą czasów przed naszą erą historię, np. tradycja tańca z długimi rękawami sięga aż czasów dynastii Zhou (1046 – 256 r. p.n.e.). Do tańców wykorzystywano wiele rekwizytów takich jak broń, szarfy i sztandary. Na Zachodzie jednym z najbardziej znanych jest taniec lwa – nieodłączny element każdego Święta Wiosny.
Najbliższe warsztaty będą niepowtarzalną okazją, by nauczyć się formy tradycyjnego tańca Mongołów, którzy są jedną z mniejszości narodowych w Chinach. Mongolia, której kultura jest w Polsce szerzej nie znana, jest niezwykle bogata w tradycje taneczne. W ciągu dziejów, wszystkie plemiona mongolskie wykształciły swoje własne, unikatowe formy tańca. Odnaleźć w nich można inspiracje rytuałami szamańskimi, ruchami zwierząt, a nawet sztukami walki. Zatem, jeśli odkrywanie azjatyckich kultur to Wasza pasja, to nie może Was zabraknąć na warsztatach Liu Luyi!
Obowiązują wcześniejsze zapisy drogą mailową lub telefoniczną. Zgłoszenia przyjmujemy od 30 marca.
e-mail: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl
tel.: 12 421-10-61
Fotografia: "Mongolian Dance #13", fot. Choo Yut Shing, źródło: https://www.flickr.com/photos/25802865@N08/6826600437/, licencja: CC BY-NC-AS 2.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/
|