Agencja Artystyczna PepperMint zaprasza na niezwykłe, artystyczne rozpoczęcie roku akademickiego!
W piątek, 6 października, o godz. 19, w Hotelu Best Western (Opolska 14A, Kraków) odbędzie się wernisaż wystawy „Izomery”, podczas której prezentowane będą prace studentów III roku rzeźby ASP w Krakowie.
Izomery (gr. isos – równy, meros – część) – związki chemiczne o identycznych sumarycznych wzorach cząsteczkowych, różniące się między sobą sposobami lub kolejnością wiązań atomowych albo ich innym rozmieszczeniem w przestrzeni.
Zaczerpnięty z chemii tytuł wystawy doskonale definiuje twórców oraz ich inicjatywę. Są oni w pewnym sensie izomerami: w dużej mierze podobni, ale też bardzo różni. Wszyscy są studentami III roku rzeźby na tej samej uczelni (ASP w Krakowie), uczęszczają na te same przedmioty i są na początku kreowania swojej drogi artystycznej. Różnią się jednak w swojej twórczości, celach i fascynacjach. Posiadają indywidualne podejście do pracy, sposobu obserwacji i definiowania rzeczywistości. W twórczości stosują różne materiały i w odmienny sposób wykorzystują ich możliwości kreując zróżnicowane pod względem tematycznym, wizualnym i formalnym prace.
Podczas wystawy eksponowane są pracę pięciu artystów-izomerów, studentów III roku rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie:
Dorota Król – absolwentka Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i medalierstwem. Źródłem inspiracji jest dla niej głównie natura i otoczenie. Z determinacją prowadzi poszukiwania starych przedmiotów i maszyn, które później owocują nowymi pomysłami. Nieustannie eksperymentuje, stara się poznawać możliwości wielu materiałów, aby wykorzystać to w przyszłych działaniach.
Kornelia Nowak – absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie. Choć jej życie czasem staje się chaosem, radzi sobie z tym między innymi dzięki twórczości. Praca z małą formą rzeźbiarską oraz rysunkiem daje jej spokój i przywraca konieczną równowagę. W pracach subtelnie i z czułością kreuje swój obraz rzeczywistości. Inspiruje się naturą, jej prostotą i doskonałością form przez nią tworzonych. Nie boi się dążyć do obranych celów, twierdzi, że trudności są po to by je rozwiązywać i czerpać z nich naukę. Interesuje się również fotografia analogową oraz grafiką. Uwielbia książki i muzykę.
Magdalena Rębisz – swoje inspiracje czerpie z relacji międzyludzkich, zachowań oraz popkultury. Ludzie i ich wytwory są dla niej niewyczerpywalnym źródłem tematów. Każda okazja do spotkania daje pomysł na nowy obiekt lub działanie artystyczne. Materiały i technika w jakich artystka wykonuje prace są dostosowane do zamierzonego przez nią efektu. Mogą być to: ceramika, blacha, różne materiały odlewnicze.
Łukasz Stec – absolwent Liceum Plastycznego w Krośnie. Realizuje się w rysunku i rzeźbie. Fascynuje go praca w kamieniu, zmaganie z jego oporem, jego materia i możliwości. Pracuje z namysłem, analizując swoje działania. Tworzenie jest dla niego procesem, poszukiwaniem najlepszych rozwiązań. W pracy stara się motywować do działania nie tylko siebie, ale i swoje otoczenie. Jest aktywnym członkiem Koła Artystyczno-Naukowego Stone Age, uczestniczył w tegorocznej edycji Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby w Kamieniu „Initium”. Poza pracą uwielbia czytać, poznawać ludzi i podróżować.
Małgorzata Zagóra – ukończyła liceum plastyczne w Nowym Wiśniczu. W twórczości łączy doświadczenie ceramiczne z nowymi materiałami, skupiając się na istotnym dla niej procesie technologicznym. Ukazuje tym samym pierwszy etap rozwoju młodego człowieka, otwartego na nietypowe rozwiązania artystyczne. Swoją wrażliwość ukazuje nie tylko w sztuce, lecz również w działalności charytatywnej na rzecz czworonogów. Mali towarzysze jej życia są dla niej inspiracją i motywacja do działania.
Zapraszamy!
|