W oczekiwaniu na drugą edycję Festiwalu NON-FICTION, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia, zapraszamy do udziału w #opartenafaktach: cyklu spotkań z reportażem w najlepszych krakowskich księgarniach! Przez najbliższe dwa miesiące będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich, spotkaniach reporterów, dyskusjach czy wypić kawę w towarzystwie reportażu radiowego.
Zaczynamy spotkaniem z Aleksandrą Lipczak, autorką Ludzie z Placu Słońca, reporterskiej opowieści o Hiszpanii. Nie tej ulepionej z cukierkowych stereotypów, ale zupełnie nieznanej: pełnej kontrastów, zaskakującej, pogrążonej w kryzysie czy mocującej się z własną historią.
Spotkanie poprowadzi Tomasz Pindel.
Zapraszamy 21 czerwca o godz. 19:00 do Kawiarni Literackiej przy ul. Krakowskiej 41.
Organizatorem cyklu spotkań jest stowarzyszenie Re-prezentacje, organizator Festiwalu NON-FICTION.
Aleksandra Lipczak – dziennikarka, reporterka, laureatka IV edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, którego efektem jest głośny reporterski debiut książkowy „Ludzie z Placu Słońca”.
Tomasz Pindel – tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, pracownik naukowy UJ. Razem z Szymonem Kloską prowadzi program Piątka z literatury w RMF Classic. Laureat nagrody Instytutu Cervantesa za Tłumaczenie Literackie za przekład „Noc jest dziewicą” Jaime Bayly'ego.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
„Co tekst, to inny temat. Co tekst, inne instrumentarium. Aplikacje między utworami, a jakże! W "Ludziach z Placu Słońca" Lipczak pisze o Hiszpanii z taką dezynwolturą, tak zgrabnie żongluje tym, co przeczytała i co zobaczyła, że aż zaczynam zazdrościć. Ta książka ma rytm. Gorący, dość szybki rytm (perkusji?), jaki nie może się znudzić. Jak sama Hiszpania”.
Mariusz Szczygieł
„Reportaże o współczesnej Hiszpanii to teksty w dużej mierze skupione na kryzysie i jego skutkach. Przybliżają nam problemy, o których w Polsce w ogóle nam się nie śniło, ale jednocześnie pokazują, że kryzys jest nie tylko zagrożeniem, ale i szansą na lepsze jutro - jak np. reportaż o pierwszej burmistrzyni Barcelony”.
CzytamRecenzuje.pl
„Aleksandra Lipczak razem ze swoimi bohaterami poszukuje kości ich bliskich, którzy w czasie wojny domowej byli grzebani byle jak, byle gdzie. Pije wino w barze z Hiszpanami i zastanawia się, czy Katalonia powinna być niepodległa. Je z imigrantami, siedząc na ziemi pod murem w Melilli, który powstał, by utrudnić imigrantom z Afryki napływ do Europy. Odwiedza wymierające miasteczka, w których nie ma się czym zająć. Ale udaje się również do wiosek, które znalazły pomysł na to, jak poradzić sobie z kryzysem – np. udzielając ślubów homoseksualnym parom. Żyje tak jak Hiszpanie, by zrozumieć pełnię ich problemów. I to jest wielka wartość!”
WOKOLFAKTU.PL
|