Polski Dom Aukcyjny po raz kolejny gościł będzie miłośników sztuki i kolekcjonerów w Hotelu Sheraton. Tuż pod Wawelem nowych właścicieli mogą zyskać dzieła polskich i zagranicznych twórców. Wybitne nazwiska, najwyższej klasy obiekty, różnorodność oferty - zachęcają do zasmakowania aukcyjnych emocji.
Wieloletni depozyt Muzeum Narodowego pójdzie pod młotek
Malarska ilustracja do dramatu „Balladyna” Słowackiego przez wiele lat znajdowała się w depozycie Muzeum Narodowego w Krakowie. Teraz to najwyższej klasy dzieło może dostać się w prywatne ręce. Obraz Wyczółkowskiego „Alina” jest wielokrotnie wymieniany w literaturze, reprodukowany w katalogach muzealnych. Pokazywany był na ekspozycjach w Muzeum Narodowym w Krakowie i Poznaniu, w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jedno z ciekawszych dzieł mistrza okresu Młodej Polski, stanowi dobro narodowe o szczególnym znaczeniu.
Po 38 latach od aukcji w Sotheby’s pojawia się w Polsce praca światowej sławy prekursora sztuki op-art Victora Vasarely
Artysta odegrał ważną rolę w sztuce współczesnej. Licytować będzie można akrylową pracę z 1966 roku – przełomowego okresu w twórczości malarza. Praca powstała rok po słynnej wystawie „Responsive Eye” w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Vasarely zajmował się m. in. sztuką kinetyczną, problematyką ruchu, przestrzeni. Jego prace to połączenie geometryzacji i optycznego złudzenia. Charakteryzują się efektem trójwymiarowości, wywołanym przez deformację czy pulsowanie stosowanych w obrazie linii.
Nigdy wcześniej nie pokazywana praca mistrza pejzażu - Jana Stanisławskiego
Nawet z pozoru mało efektowne krajobrazy pod jego pędzlem stawały się dziełami sztuki. Kolor, światło, uchwycony szczegół – tworzyły nastrój, który ciągle zachwyca. „Łąka” pochodzi z wczesnego etapu twórczości. Nietypowo namalowana na płótnie.
Nieznane, unikatowe gwasze Józefa Chełmońskiego z Paryża
Wyjątkowa praca w dorobku artysty. Dzięki jego doskonałemu warsztatowi, niewielkich rozmiarów praca bardzo precyzyjnie odwzorowuje klimat epoki (szczegóły stroju, postaci). Lekka, dopracowana forma i ciekawe ujęcie sceny. W okresie paryskim Chełmoński współpracował jako rysownik – ilustrator z „Le Monde Illustré”.
Oryginalne grafiki Salvadora Dali
Cykl rysunków „Zabawne sny Pantagruela” należy do najbardziej znanych prac graficznych wybitnego surrealisty. Dwie prace z tego cyklu: kolorowa i czarno-biała, sygnowane odręcznie przez artystę, będzie można wylicytować na marcowej aukcji. Grafiki pochodzą z 1973 roku. Prawdziwa gratka dla kolekcjonerów.
Jerzy Nowosielski – klasyk polskiego malarstwa współczesnego
Nie zabraknie dobrze znanych tematów z twórczości Nowosielskiego. Projekty architektury sakralnej i interesujący, z dużą starannością wykonany wizerunek świętego Mateusza, to przykłady inspiracji artysty sferą sacrum.
To tylko niewielka część oferty przygotowanej przez Polski Dom Aukcyjny. W sumie licytować będzie można ponad 70 obiektów. Starannie dobrane i bardzo różnorodne, od malarstwa olejnego, po akwarele, gwasze, rysunki, grafiki, aż po fotografie. Bogata oferta dla kolekcjonerów i miłośników sztuki.
|