POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
03-10-2016     - 08-10-2016  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Międzynarodowy Tydzień Bliskości. 3-8 października 2016
miejsce:
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, Kraków
BEZPŁATNE
DLA DZIECI
» Wydarzenia inne
3-8 października 2016

Międzynarodowy Tydzień Bliskości 2016

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, Rodzinek oraz portal Ekorodzice.pl zapraszają wszystkich rodziców i ich dzieci na cykl bezpłatnych warsztatów, które zostały zorganizowane z okazji obchodów Międzynarodowego Tygodnia Bliskości. Akcja trwać będzie od 3-8 października 2016 r.

Warsztaty i spotkania są BEZPŁATNE. Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy. Na zajęcia w ARTzonie prosimy zgłaszać się do
Katarzyny Szczęśniak pod e-mail: k.szczesniak@okn.edu.pl, a na spotkania w Rodzinku, ul. Zachodnia 7/7a, Kraków, do
Wandy Hałuniewicz (formularz do zapisów na stronie www.rodzinek.pl).

PROGRAM ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, Kraków /NOWA HUTA/:

PONIEDZIAŁEK 3.10.2016
10.00-12.00
Jaki wpływ na rozwój naszego dziecka ma bliskość?

- Jak działa i rozwija się mózg noworodka

- neurony, połączenia neuronowe - co warto o nich wiedzieć w kontekście naszego malucha
- jaki jest związek miedzy rozwojem mózgu a bliskością

- w jaki sposób bliskość stymuluje rozwój mózgu

- korzyści płynące z bycia blisko od samego początku istnienia naszego dziecka

Prowadzenie Agnieszka Wódz / www.bedziemyrodzicami.pl

12.30-14.00 BRAK MIEJSC! Istnieje możliwość zapisania się na listę rezerwową, proszę w mailu podać kontakt telefoniczny.
Jak łagodnie, w poczuciu rodzicielstwa bliskości, nauczyć dziecko spać? Spotkanie dla rodziców i opiekunów dzieci od. 4 m-ca życia do 3 r. ż.
Prowadzenie Sylwia Latała / www.spokojnysendziecka.pl

14.30-15.30
Jak zadbać o bezpieczeństwo snu dziecka w pierwszym okresie życia i co można zrobić na tym etapie, by problemy ze snem zminimalizować lub ich w przyszłości uniknąć? (dla kobiet w ciąży oraz rodziców i opiekunów dzieci do 3 m-ca życia)
Prowadzenie Sylwia Latała / www.spokojnysendziecka.pl

17.00-18.30
Język dziecięcych emocji
Emocje są językiem, którym porozumiewamy się z innymi od początku naszego życia. Kiedy maleńkie dziecko jest głodne, po prostu zaczyna płakać. W ten sposób bardzo skutecznie potrafi przekazać swoim bliskim, że potrzebuje ich pomocy. Z czasem świat dziecięcych przeżyć staje się coraz bogatszy. Coraz bardziej zróżnicowane są też sposoby, w jakie dziecko te przeżycia komunikuje światu. Bywa, że rodzicom trudno zrozumieć, co tak naprawdę kryje się za emocjami, które przeżywają ich dzieci.

W trakcie warsztatu uczestnicy:
Dowiedzą się o czym mówią nam trudne emocje takie jak lęk, złość, czy smutek.
Dowiedzą się jakie znaczenie ma umiejętność empatycznego reagowania na emocje i potrzeby dziecka od początku jego życia.
Dowiedzą się również jak pomóc samym sobie w rozumieniu i przeżywaniu własnych emocji i jakie znaczenie ma to dla rozwoju ich dzieci.

Prowadzenie Ilona Dąbrowa – psycholog; od 6 lat pracuje w obszarze psychologii klinicznej; szczególnie zainteresowana tematyką rodzicielstwa i wspierania relacji rodzinnych; autorka bloga Psycholog na macierzyńskim, prywatnie - szczęśliwa żona i mama. www.psycholognamacierzynskim.blogspot.com

WTOREK 4.10.2016
10.00-12.00
Przeziębienia i alergie a odżywianie (alergia, dieta eliminacyjna, przeziębienia, przepisy)
Prowadzenie: Iwona Koprowska, certyfikowana doradczyni laktacyjna i dietetyczka.

13.00-14.30
Poród bez obaw - czyli 10 zasad świadomego przygotowania do porodu.

Prowadzenie Beata Meinguer-Jedlińska
/www.miejscedebina.pl/ www.facebook.com/debinamiejscesilyinarodzin

ŚRODA 5.10.2016
9.30-10.50
O niejadkach i obiadkach, czyli słów kilka na temat żywienia grymaszących dzieci, w tym także o nielubianych warzywach, kochanych słodyczach, badaniach naukowych oraz skomplikowanym składzie produktu na etykietach.
Prowadzenie: Emilia Walczyk-Tytko, absolwentka biotechnologii UJ, swoją wiedzę rozwijała w kierunku biotechnologii medycznej i biotechnologii żywności / www.ekorodzice.pl

11.15-13.15 BRAK MIEJSC! Istnieje możliwość zapisania się na listę rezerwową, proszę w mailu podać kontakt telefoniczny.
Dobre (przy)wiązanie – warsztaty wiązania chust z tyłu (dla rodziców dzieci od 4 m-ca życia).
Prowadzenie Wanda Hałuniewicz / www.rodzinek.pl

14.00-15.30
To jest mój poród
Od tysięcy lat kobiety rodzą swoje dzieci, jednak częstym uczuciem, które towarzyszy im przed tym wydarzeniem jest strach. Poród, szczególnie pierwszy, jest zjawiskiem nieznanym. Często słysząc negatywne opowieści porodowe lub przyswajając stereotypy o nim, mamy w sobie właśnie to uczucie. Jeśli chcesz popatrzyć na swoją ciążę i nadchodzący poród jako coś naturalnego, spojrzeć inaczej na rolę bólu oraz zapoznać się z możliwościami pięknego przejścia przez poród – serdecznie zapraszam.
Warsztat z wykorzystaniem technik Birth Into Being Eleny Tonetti-Vladimirowej.


Warsztat adresowany jest do kobiet w ciąży.
Uczestniczki warsztatu otrzymają niespodzianki.
Wymagania: wygodny strój.

Monika Lipowska-Hajduk – psycholożka, trenerka rozwoju osobistego, certyfikowaną w metodzie "Birth Into Being" (stopień Advanced Facilitator). Uczennica Eleny Tonetti – Vladimirowej. Prowadzi praktykę "Szczęśliwa Mama" (www.szczesliwa-mama.pl, www.facebook.com/Szczesliwa.Mama, www.birthintobeing.com.pl) - gdzie udziela wsparcia psychologicznego dla kobiet planujących macierzyństwo, w ciąży, przygotowuje do porodu oraz wspiera we wszelkich aspektach i wyzwaniach macierzyństwa/rodzicielstwa. Metody Eleny Tonetti-Vladimirovej (przedstawicielka ruchu na rzecz naturalnych narodzin), przygotowują do porodu poprzez uzdrawianie własnych doświadczeń porodowych.
Wspiera we wprowadzaniu zmian w swoim życiu. W swojej pracy reprezentuje podejście holistyczne. Pracuje na wielu poziomach: psychicznym, emocjonalnym, duchowym, pracy z ciałem. Wierzy, że łączenie wszystkich aspektów funkcjonowania człowieka, daje możliwość odkrycia kim jesteśmy i życia w harmonii. Prowadzi także sesje Birth Into Being (kobiety/mężczyźni/pary). Sesje/warsztaty Birth Into Being (www.birthintobeing.com.pl) przeznaczone są dla wszystkich, którzy chcą zmienić swoje nieaktualne wzorce zachowania i funkcjonować w świecie w zgodzie ze sobą, naturą, w miłości i prawdzie. Pozwalają one uleczyć własną traumę narodzin, traumy i zranienia dzieciństwa, by otworzyć się na życie w pełni. Integrują wewnętrzne aspekty ludzkiego umysłu, tak by wspierały nas w codziennym życiu.

16.00-19.00
Pierwsza pomoc w przypadku nagłego zdarzenia u dzieci.
Prowadzenie: Stowarzyszenie Służba Świętego Łazarza Lazarus / www.lazaruspolska.org

CZWARTEK 6.10.2016
9.30-11.00
Masaż Shantala
Masaż Shantala to indyjska technika masowania niemowląt i dzieci przez najbliższych opiekunów. Obejmuje całe ciało, masaż kończy się gimnastyką. Na zajęcia zapraszamy rodziców z nieraczkującymi niemowlętami (wiek do ok. 8 miesięcy).
Korzyści z wykonywania masażów:

- budują więź z rodzicem

- podnoszą poczucie bezpieczeństwa

- wpływają na uregulowanie snu

- poprawiają trawienia (profilaktyka kolki)
- podnoszą świadomość własnego ciała i jego granic u dziecka (masowane dzieci szybciej - dowiadują się, że mają nóżkę)

- podnoszą odporność, stymulują układ hormonalny

- stymulacja każdej części ciała wpływa na przygotowanie do podjęcia odpowiedniej roli, m.in: masaż okolic ust przygotowuje do jedzenia łyżeczką i mówienia, masaż paluszków stymuluje do wszelkich czynności  manualnych i pisania.

Prowadzenie Paulina Łasak-Ponikło, certyfikowana przez Polską Szkołę Masażu Shantala instruktorka masażu Shantala, instruktorka szkoły rodzenia.

12.00-13.00
Baby Joga
Prowadzenie Agnieszka Grin-Walaszek / www.swiadomerodzicielstwo.pl

13.30-14.30
Naturalna pielęgnacja niemowląt

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Kupujemy bezpieczne foteliki samochodowe, wygodne wózki, specjalistyczne materace, kosmetyki, zabawki i książki o dzieciach. Jednak to, co jest najcenniejsze dla naszych dzieci to miłość, uwaga, bezpieczeństwo i przestrzeń do
wzrostu. Wszystko to możemy ofiarować dziecku poprzez swoją obecność i dotyk. I to właśnie o tym dotyku w codziennej pielęgnacji chcę wam powiedzieć.

W trakcie nauki neurorozwojowej pielęgnacji  poznacie zarys rozwoju dziecka w pierwszym roku życia. Nauczycie się jaki dotyk jest dziecku potrzebny, oraz co pomaga mu w rozwoju kolejnych umiejętności. Dowiecie się w jaki sposób podnosić, nosić, przewijać, ubierać, kąpać, karmić i bawić się ze swoim dzieckiem w zgodzie z jego naturalnym rozwojem. Dzięki temu będziecie mogli wspierać swoje dziecko podczas codziennych czynności i nie potrzebujecie do tego żadnych sprzętów i zabawek, wystarczą ręce i chęci :) Nauka trwa godzinę, ma charakter warsztatów. Skierowana jest do rodziców spodziewających się dziecka jak i tych będących już rodzicami jeszcze nie chodzącego malucha. W trakcie warsztatów zapewniam lalki treningowe. Wiedza przekazywana podczas warsztatów została zdobyta w trakcie kursu prowadzonego przez mgr rehabilitacji Agnieszkę Słoniowską /www.shantala.com.pl



Prowadzenie Beata Longa - doradczyni noszenia w chuście ClauWi, pedagożka, mama dwójki brzdąców / www.mamaja.pl

16.00-17.00

Dom bez chemii - pranie
Warsztaty dotyczące ekologicznego sprzątania. Tematem spotkania będzie pranie i płukanie dziecięcych ciuszków z naciskiem na alergików. Dla uczestników przewidziane są próbki naturalnych środków czystości.
Prowadzenie Jola Wrzesińska / www.ekorodzice.pl

17.00-18.15

Zaprzyjaźnij się z emocjami – inscenizowane czytania dla dzieci od 4 do 7 r. ż.
"Zaprzyjaźnij się z emocjami" to projekt interdyscyplinarnych warsztatów artystycznych, teatralno-plastycznych, inscenizowanych czytań. Ich celem jest oswajanie emocji u dzieci, rozwój ich talentów, wzmacnianie więzi rodzinnych, poczucia wspólnoty i bliskości. Interdyscyplinarna forma łącząca teatr, sztukę i literaturę rozwija wrażliwość u dzieci i kreatywność.

Prowadzenie Oliwia Jakubik-Pękala / Stowarzyszenie STOG
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Województwa Małopolskiego

17.30-19.00

Olejki eteryczne - naturalna profilaktyka i wzmacnianie odporności (niewskazany dla kobiet w ciąży)

Prowadzenie Anna Róża Hortmanowicz

19.00-19.45
Joga śmiechu
Czy możemy się śmiać niezależnie od nastroju, bez dowcipów i ulubionych komedii?
Tak! Będziemy tak robić podczas Warsztatów Jogi Śmiechu! Program spotkania został opracowany na podstawie sztuki wywodzącej się z Indii – łączy śmiech i praktyki oddechu. Podczas warsztatów będziemy wzbudzać śmiech i używać pozytywnych afirmacji, wykonując proste ćwiczenia.
Działamy w oparciu o tezę, że nasze ciało nie rozróżnia śmiechu „sztucznego” od prawdziwego. W obu wypadkach organizm dostaje dużą dawkę tlenu, energii i dobreg samopoczucia. Wprowadzamy w życie myśl, że śmiech to zdrowie, i że każdy może śmiać się bez impulsów z zewnątrz.


Prowadzenie Andrzej Wiekiera - Instruktor Śmiechu, Trener Trwałego Rozwoju, współzałożyciel Stowarzyszenia „Radosnego”. Od. 2010 r. przeprowadził dziesiątki warsztatów. Śmiał się z wieloma grupami wiekowymi i zawodowymi. Współpracował z firmami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Chętnie podróżujący fan kabaretu.


PIĄTEK 7.10.2016
11.00-13.00

Mleczne wsparcie - spotkania dla kobiet w ciąży i młodych mam
Mleczne wsparcie to projekt promujący karmienie mlekiem mamy, skierowany szczególnie do kobiet w ciąży. Fundacja Polekont – Istota Przywiązania, w partnerstwie z ARTzoną Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida zapraszają przyszłe mamy na spotkania pod hasłem „Mleczne Wsparcie”, na których wraz z zaproszonymi specjalistami będzie można porozmawiać o cieniach i blaskach karmienia naturalnego. Czas oczekiwania na dziecko to najlepszy moment, aby przygotować się nie tylko do porodu, ale również do tego co potem. Doświadczone mamy oraz zaangażowane w projekt promotorki karmienia piersią będą dzielić się swoją wiedzą i wspierać przyszłe (i obecne) mamy w drodze do laktacyjnego sukcesu. Dodatkowo w ramach projektu Fundacja Polekont zaprosi mamy, których termin porodu przypada na czas pomiędzy majem a końcem września 2016 na bezpłatne indywidualne wsparcie promotorki karmienia piersią, która może odwiedzić Panie tuż po porodzie (jeszcze w szpitalu) lub w domu. Spotkania w ramach Mlecznego Wsparcia są bezpłatne i po zakończeniu projektu będą mogły przekształcić się w grupę wsparcia dla karmiących mam.
Prowadzenie Kinga Pukowska i Magdalena Szaraniec / Fundacja Polekont.

Zapisy na warsztaty: kinga.pukowska@fundacjapolekont.pl
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Województwa Małopolskiego

SOBOTA 8.10.2015
9.00-11.30
AUDIOzona
Audiozona to nowa propozycja zajęć dźwiękowych. Dzieci wraz z rodzicami wejdą do prawdziwego studia muzycznego! Nagrają tam własnego audiobooka z własnym podkładem dźwiękowym.
Ile to trwa? Co jest potrzebne? Czy mogę przyjść z babcią? Czy muszę znać się na muzyce?
- każda para spędzi w studio 30 minut
- para to dziecko + osoba dorosła (mama, tata, babcia, dziadek, nawet stryjeczny brat wujka)
- przygotujcie krótką bajkę, ulubiony wiersz, ciekawą, najlepiej spisaną opowieść (max 10 minut czytania)
- wyobraźcie sobie jak mogłaby wyglądać ścieżka dźwiękowa do waszego audiobooka. Czy ma być wesoła, pełna grozy czy może raczej tajemnicza? Umiejętności muzyczne nie są ważne, nasze instrumenty do zadań specjalnych wybaczają wszelkie braki.
Prowadzenie Ernest Ogórek

11.00-11.45
Witajki i Papatki – spektakl dla najnajów Teatru Chrząszcz w Trzcinie
Pokaz przedpremierowy spektaklu Teatru Chrząszcz w Trzcinie. „Witajki i Papatki” to spektakl inicjacyjny dla dzieci w wieku od 8 miesięcy do 4 lat.
Przedstawienie oparte jest na prostych środkach wyrazu: naturalnych kolorach, formach i dźwiękach, co pozwala młodym widzom wyciszyć się, skupić i wniknąć w świat teatru. Poza zmysłem wzroku i słuchu pobudza też dotyk i węch...
Najnajami nazywa się w teatrze najmłodsze dzieci, od 1 do 5 lat, które najprawdopodobniej mają styczność z teatrem po raz pierwszy. Spektakle przygotowywane specjalnie dla nich mają zadanie inicjacji, delikatnego i bezpiecznego wprowadzenia dziecka w świat teatralnej umowności. Inna dramaturgia oddziałuje nie tylko na zmysł wzroku i słuchu, ale także na dotyk, zapach, nawet smak. Zanika wyraźna granica scena - widownia. Nie ma też typowej dla teatru ciemności. Akcja jest dostosowana do możliwości i zainteresowań widzów. Spektakle najnajowe obserwują i odkrywają świat wraz z dzieckiem i na dziecięcych zasadach.

12.00-12.50
Kolorowe fale z soli - warsztaty dla dzieci 6-12 r.ż.
Ostatnie wspomnienie lata warto przekuć w ciekawą dekorację dziecięcego pokoju. Proponujemy jedna z bardziej lubianych zabaw dziecięcych czyli barwienie soli za pomocą kredy. Kolory i zapach słonego morza to zaledwie wstęp do  plastycznych inspiracji jakie stworzymy tego dnia. Zabawa doskonale rozwija małą motorykę, dostarcza wielu wrażeń dotykowych i sprawia dziecku dużo radości.
Prowadzenie Fundacja Nowe Centrum / www.nowecentrum.org

13.00-15.00
DKF dla dzieci w Studyjnym Kinie Sfinks, sala Mały Metraż /os. Górali 5/

„Brak zasięgu” reż. A. Kristinsson, Islandia 2007, 83'

Kalli, chłopiec wychowywany przez samotną matkę na przedmieściach Reykjaviku, lubi przebywać w świecie wyobraźni. Większość swych doświadczeń czerpie z filmów, programów telewizyjnych i komputera. Zbliża się Boże Narodzenie, które chłopiec ma spędzić z ojcem i jego nową rodziną na farmie gdzieś w zapadłej wsi. Odcięty od swego dotychczasowego życia, Kalli decyduje się na ucieczkę w samym środku surowej zimy. Gubi się podczas zamieci, traci zasięg w telefonie, a nawet przeżywa bliskie spotkanie z niedźwiedziem polarnym. Czeka go zderzenie nie tylko z rzeczywistością fizyczną, ale także z zaludniającymi okolicę fantastycznymi, zmyślonymi istotami. Kalli musi zmierzyć się z obydwoma światami.
Prowadzenie Karolina Nowacka

Informacje na stronach:

www.ekorodzice.pl

www.artzona.okn.edu.pl

www.okn.edu.pl

www.rodzinek.pl

Szczegółowa informacja:
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida,
os. Górali 4, Kraków
tel. 12 644-38-98
e-mail: artzona@okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN
www.artzona.okn.edu.pl
Miejsce:
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, Kraków
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury