We wrześniu Małopolski Instytut Kultury zaprosi krakowian do odkrywania wodnego dziedzictwa miasta. Akcja Eksploracja to coroczny cykl weekendowych spacerów i oprowadzeń. W tym roku będzie on okazją do przyjrzenia się nowohuckiej Arce Pana, poznania historii Prądnika, odnalezienia śladów dawnej Rudawy i zobaczenia miejsc związanych w przeszłości z higieną.
Jesienne eksploracje rozpoczną się w sobotę 3 września oprowadzaniem po kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie-Bieńczycach, nazywanym Arką Pana. Uczestnicy zapoznają się z architekturą i historią powstawania tego niezwykłego budynku, który miał wypłynąć z nowohuckiego blokowiska ku wolności.
Na sobotę 10 września przygotowany został szlak po miejscach, w których w dawnych wiekach dokonywano zabiegów higienicznych. Ciekawscy dowiedzą się, kto i kiedy zażywał kąpieli, gdzie można było kupić wannę, a także czym zajmowali się łaziebnicy, cyrulicy, balwierze i golarze.
Pod znakiem tropienia śladów dawnej Rudawy upłynie niedziela 18 września. Uczestnicy zapoznają się ze skomplikowaną siecią wodną, którą niegdyś tworzyła Rudawa, jeden z najważniejszych dopływów Wisły, a także dowiedzą się, gdzie działały młyny i gdzie pracowali garncarze, garbarze czy browarnicy.
Niedziela 25 września będzie okazją do poznania Prądnika Czerwonego. Trafimy do dawnego dominikańskiego folwarku, zajrzymy do XVII-wiecznej kaplicy pw. św Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty i wstąpimy do ogrodu sióstr Albertynek. Poznamy również odpowiedź na pytanie, kim był „zaczarowany dorożkarz”, który woził ulicami Krakowa samego Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
|