POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
18-05-2016     - 22-05-2016  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Festiwal Polikultura: “Lubię, kiedy nocą...” (18-22 maja)
miejsce:
Zabłocie
BEZPŁATNE
DLA DZIECI
FESTIWAL
» Wystawy różne
Polikultura jest jedynym festiwalem w Polsce - i prawdopodobnie na świecie - który oferując odbiorcom wydarzenia kulturalne i medialne na najwyższym poziomie, realizujące misję artystyczną i społeczną, organizowany jest przez studentów w celach edukacyjnych - przygotowania do zawodów menedżera kultury i menedżera mediów.

W tym roku 110 studentów I roku zarządzania kulturą i mediami, podzielonych na 10 grup, pod opieką 10 pracowników i doktorantów Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, przygotuje festiwal, którego tematyką jest kultura nocy w mieście, a hasłem: "Lubię, kiedy nocą…".

Czwarta edycja kontynuuje formułę festiwalu wypracowaną przez minione lata, skupiając się na organizacji wydarzeń na terenie krakowskiego Zabłocia oraz Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, na Ruczaju.

http://www.polikultura.pl/
http://fb.com/polikulturafest/events
Opisy wydarzeń festiwalowych

GOLEM: SOLAR SYSTEM
Performance przybierze postać koncertu zagranego przez astronautę (w tej roli Adam Gruba), który przybliży nam utwór jakim jest Układ Słoneczny. Wykorzystując nagrania NASA przetworzy dźwięki i obraz tworząc przestrzeń do interakcji z widzem. Epickie i przerysowane wizualizacje, które będą tłem do całej akcji, mają dopełnić wrażenia wyniosłego wydarzenia. Nawiązując do tradycji wielkich kompozytorów muzyki klasycznej - koncert będzie pełen "powagi" i kulminacyjnych momentów, wykorzystujących popularne suspensy popkultury, w które zostaną wciągnięci mieszkańcy Planety Ziemia.

CZARNOBYL: STREFA STRACHU
30. rocznica wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu to właściwy czas, aby przypomnieć tamte tragiczne wydarzenia. Głównym elementem projektu będzie wystawa fotografii wykonanych przez Marka Marszałka na terenach, gdzie tuż przed katastrofą istniało tętniące życiem miasto. Przyjrzymy się także wybuchowi z 26 kwietnia 1986 roku od strony naukowej dzięki dr inż. Markowi Raweckiemu z Politechniki Śląskiej, który w krótkim wykładzie podzieli się z nami swoją wiedzą na ten temat. Ostatnią częścią spotkania będzie kameralny koncert muzyki ukraińskiej w wykonaniu Artura Kryvycha oraz dr Żanny Osikowicz. Na wydarzenie przybędzie również gość specjalny, konsul Ukrainy - Oł
eg Mandiuk.

DEBATA: WIEDZ, ŻE COŚ SIĘ DZIEJE
Debata, w której wezmą udział: dr Dariusz Grzonka oraz ksiądz prof. Andrzej Zwoliński. Jej celem będzie poruszenie kwestii strachów, lęków, zabobonów i związanych z nimi obrzędów. Uczestnicy będą mogli brać udział w dyskusji, jak również zadawać pytania.

WARSZTATY FOTOGRAFII OTWORKOWEJ "OTWÓRZ OCZY NA ZABŁOCIE"
Warsztaty fotografii prowadzone przez Stanisława Kusiaka będą niesamowitą okazją, aby poznać tajniki fotografii otworkowej – począwszy od stworzenia aparatu otworkowego (pinhole), przez wykonywanie nim zdjęć, aż po wywoływanie w tradycyjnym procesie fotografii czarno-białej.


FIGHT WITH WORDS / POETRY FIGHT CLUB
Slam, to literackie spotkanie, w którym poezja współczesna połączy się ze sztuką
performatywną. Podczas wydarzenia poeci będą mieli 3 minuty, aby zaprezentować swój utwór. W walce na słowa może wziąć udział każdy, zarówno amator, jak i doświadczony literat. Gościem specjalnym będzie Jaś Kapela, zwycięzca pierwszego w historii polskiego slamu. Fragment zwycięskiego tekstu zostanie uwieczniony w formie muralu na ścianie Warsztatu na Zabłociu.

RETRO.SPECTRUM
Coś dla fanów kultury retro, starych sprzętów i muzyki 8-bitowej. Dyskoteka z muzyką chiptune’ową, w trakcie której wystąpi polski scenowiec Yerzmey. Jak na dyskotekę przystało, nie zabraknie szybkich utworów z hipnotycznym bitem czy melancholijnych aranżacji sprawiających, że zatęsknimy za naszym Pegasusem obrastającym w kurz na strychu. To wszystko okraszone fascynującą animacją dostosowaną do tempa i rytmu muzyki, ożywi na nowo miłość do kultury retro.

NOCNA ZMIANA
Noc otwartych drzwi, która zostanie poprzedzona godzinnym wykładem dr Marty Urbańskiej na temat zmian w architekturze Zabłocia, przybliży nam usytuowane przy ul. Ślusarskiej 9 instytucje, które zostają praktycznie jedyną ostoją twórczych i nierzadko oddolnych działań na tym obszarze Podgórza. Będą one miały możliwość pokazania szerszej publiczności swojej pracy, umiejętności oraz wyrobów.

8 HOT HOURS: MINI HACKATHON
Hackathon będzie formą wariacji na temat popularnego w środowisku entuzjastów nowych technologii eventu związanego z tworzeniem nowych aplikacji. W odróżnieniu od jego tradycyjnej wersji, w której kluczową rolę odgrywa technologia i umiejętności programistyczne, projekt Polikultury skierowany jest przede wszystkim do licealistów. Wydarzenie ma na celu zaangażowanie, kooperację i networking ludzi pełnych pasji i energii do działania. Uczestników będą wspierać mentorzy - na co dzień przedstawiciele jednego z krakowskich startupów Brainly, rozwijającego swój portal edukacyjny w 35 krajach na świecie. Organizatorzy narzucają jedynie temat przewodni i limit czasowy. Cała reszta zależy wyłącznie od uczestników, ich pomysłowości i niekonwencjonalnego podejścia do zadania.

GRA TERENOWA: NOC ŻYWYCH TRUPÓW
Gra terenowa, która zostanie zorganizowana na terenie Zabłocia w godzinach nocnych. 5-osobowe grupy otrzymają mapy, które poprowadzą uczestników ku postaciom i przygodom pogłębiającym ich wiedzę na temat lęków, strachów i obrzędów. Na tych, którzy przeżyją, po zakończeniu czekać będą nagrody (m.in. książki, vouchery).

MODA NOCY LETNIEJ
Moda ukazana za pomocą różnych mediów, bo przecież moda to coś więcej niż ubrania. Projekt rozpocznie wernisaż laureatów konkursu fotograficznego zainspirowanego hasłami "moda" i "noc". Przewidziana jest również projekcja filmu Michała Toczka, w którym młody gdański filmowiec rozważa istotę mody. Z kolei w trakcie deframestracji - idei rozwijanej w performance'ach Grupy Lasem - moda zostanie skonfrontowana z malarstwem.

KWITNIE DOBROBYT
Wspólne sadzenie klombu, który w sposób symboliczny będzie podejmował tematykę zmian zachodzących na krakowskim Zabłociu. Instalacja artystyczna zaprojektowana przez Annę Pichurę, Błażeja Krausa i Monikę Bąkowską. Projekt ma na celu wzbogacenie nowo powstającego parku, a także przyczynienie się do stworzenia miejsca trzeciego w przestrzeni Zabłocia. Wydarzeniu będzie towarzyszył piknik, podczas którego uczestnicy będą mogli spotkać się z organizatorami, odpocząć i porozmawiać.
Program
18.05 21-23.00 - GOLEM: SOLAR SYSTEM / Centrum Szkła i Ceramiki, ul. Lipowa 3
19.05 19-22.00 - Debata: Wiedz, że coś się dzieje / Industrial Resto & Bar, ul. Lipowa 4a

20.05
14-20.00 Warsztaty fotografii otworkowej "Otwórz oczy na Zabłocie" / Wytwórnia, ul. Ślusarska 9
19-00.00 FIGHT WITH WORDS / POETRY FIGHT CLUB / Warsztat, ul. Zabłocie 9a/9b
22.30-4.00 - retro.spectrum / Bal, ul. Ślusarska 9

21.05
9-17.00 8 Hot Hours: Mini Hackathon / Brainly, ul. Berka Joselewicza 21c
18-00:00 NOCNA ZMIANA:
18-19.15 Dr Marta Urbańska mówi o zmianie w architekturze / Galeria Zalubowski, ul.Kącik 9
19-21.30 Ślusarska reaguje na zmianę / ul. Ślusarska 9
22-00:00 Artyści przetwarzają zmianę / Warsztat, ul. Zabłocie 9a/9b
19- 23.00 Czarnobyl: strefa strachu / Krako Slow Wines, ul. Lipowa 6F
22-1.00 Gra terenowa: Noc Żywych trupów / Całe Zabłocie

22.05
15-17.00 Odsłonięcie muralu poetyckiego z tekstem zwycięzcy FIGHT WITH WORDS / POETRY FIGHT CLUB / Warsztat, ul. Zabłocie 9a/9b
18-21.00 Moda nocy letniej / Studio Luma, ul. Ślusarska 9
20.30-1.00 - Kwitnie dobrobyt / Park na Zabłociu
http://polikultura.pl
Miejsce:
Zabłocie
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury