1 marca 2016 roku uruchomiono TalkTalkBnb – zupełnie nową, całkowicie bezpłatną, kolaboracyjną usługę internetową, której zadaniem jest łączenie ludzi planujących podróż z osobami pragnącymi podszkolić swój język.
W dzisiejszych czasach oczekuje się od nas znajomości chociaż jednego języka obcego. Począwszy od uczniów, studentów po osoby pracujące. A do poprawnego posługiwania się mową nie wystarczą podręczniki; trzeba ją szkolić – rozmawiać! Rodzi to potrzebę kontaktu z rodzimym użytkownikiem danego języka, co na ogół jest bardzo kosztowne.
Jednocześnie wszystkim młodym ludziom marzą się zagraniczne podróże, na które nie koniecznie mają wystarczająco pieniędzy.
Zakwaterowanie i wyżywienie w zamian za usługę
Przyjmując zasadę barteru, francuski start-up TalkTalkBnb uruchamia całkowicie bezpłatny portal społecznościowy, którego działanie polega na kontaktowaniu „Gospodarzy” (osób pragnących rozwijać swoje umiejętności językowe) z „Podróżnikami” (w większości młodymi studentami). W rezultacie Gospodarze oferują Podróżnikom zakwaterowanie i wyżywienie w zamian za jedną rzecz: możliwość konwersacji w ojczystej mowie gościa z myślą o podszkoleniu swojego języka.
Podróż inna niż wszystkie
Założyciel i prezes spółki Hubert Laurent tłumaczy: „można powiedzieć, że TalkTalkBnb to w pewnym sensie Airbnb z opcją nauki języka. Różnica polega na tym, że zamiast płacić za pobyt gotówką podróżujący oferują swym gospodarzom sposobność konwersacji we własnym domu oraz bez jakichkolwiek opłat. To sytuacja obopólnie korzystna – dwustronna współpraca oparta w zupełności na altruistycznych pobudkach.”
Prosto, przyjaźnie i bezpłatnie
Za sprawą TalkTalkBnb – w przeciwieństwie do innych form nieodpłatnego zakwaterowania w prywatnych lokalach mieszkalnych – nie przejdzie Ci przez myśl, że przeszkadzasz swoim gospodarzom, bowiem w istocie otrzymujesz nie mniej niż dajesz. Sprawdź, ile kosztują konwersacje, a przekonasz się, że w tym układzie nikt nie traci.
„Co więcej” – kontynuuje założyciel portalu – „niejednokrotnie spotkać można gości proponujących przyrządzenie swojej narodowej potrawy lub zaznajomienie z rodzimą sztuką, albo gospodarzy służących cenną radą w kwestii odwiedzanego miasta. W końcu poszczególne kręgi kulturowe mają sobie nawzajem wiele do zaoferowania.”
Między Couchsurfingiem i Airbnb
TalkTalkBnb zgrabnie wpisuje się w lukę pomiędzy bezpłatne zakwaterowanie dla niewymagających, takim jak Couchsurfing, a usługami o cenie wprost proporcjonalnej do komfortu, reprezentowanymi przez Airbnb.
Ponad 3000 wstępnie zarejestrowanych użytkowników na przestrzeni dwóch miesięcy poprzedzających oficjalne uruchomienie oraz przeszło 1600 fanów na Facebooku to niezbite dowody silnego zapotrzebowania na tego rodzaju podróżniczo-językowy start-up.
Dane te pokazują też (na wypadek, gdyby ktoś w to jeszcze wątpił), że prędzej czy później wszystkie sektory naszej gospodarki przyjmą model kolaboracyjny.
Rewolucja bez wątpienia już trwa – a TalkTalkBnb jest jej częścią.
|