Wystawa malarstwa Janusza Janasa.
JANUSZ JANAS - urodzony w 1947 r., krakowianin, akwarelista, ilustrator. Zapalony turysta, organizator rajdów, żeglarz, miłośnik Krakowa, Suwalszczyzny, Mazur i gór od Beskidu Żywieckiego po Bieszczady.
Maluje od zawsze, głównie farbami wodnymi, pejzaże oraz starą, zabytkową architekturę z wielkim wyczuciem formy i znajomością warsztatu.
Pejzaże Janusza Janasa to wschody i zachody słońca, tajemnicze mgły nad mazurskimi jeziorami lub połoninami w Bieszczadach, szum wiatru w trzcinach, widoki starej zabytkowej architektury miejskiej i wiejskiej, w tym kościoły, cerkwie, pałace, dwory i wiejskie chałupy, a także kapliczki, figury oraz krzyże przydrożne. Pejzaże te są malowane bez sztafażu, jakby twórca bał się, że człowiek może to piękno i architektury zburzyć lub zakłócić.
Debiutował na wystawie "Znaki wyobraźni" w Grybowie w 1977 r., potem kilkadziesiąt razy brał udział w wystawach zbiorowych, m. in. w Krakowie, Brzesku, Niepołomicach, Wrocławiu, Rudzie Śląskiej, Czeladzi, Radlinie i Będzinie.
W dorobku ma 25 wystaw indywidualnych, a w latach 2002-2005 posiadał stałą ekspozycję swoich prac w Polish-American Art Gallery w Nowym Jorku. Cykl jego obrazów "Polska w akwareli" ozdobił kalendarz dla Polonii Amerykańskiej na rok 2005, a dla firmy Symposium Cracoviense na 2007.
Zilustrował wiele tomików poetyckich Jerzego Piątkowskiego i Andrzeja Staniszewskiego.
Jego ilustracje ozdobiły cykle Małego Pitavala Krakowskiego i reportaże Andrzeja Boguni-Paczyńskiego w miesięczniku "Kraków" oraz "Wieści". Jest autorem ilustracji do albumu wydanego przez Urząd Miejski z okazji 625-lecia Brzeska.
Janusz Janas jest członkiem grupy twórczej "Natura" oraz małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury od 1989 r. Za swoją działalność został odznaczony w 2013 r. odznaczeniem "Za zasługi dla Kultury Polskiej" oraz medalem "Honoris Gratia".
Obrazy wystawione w Centrum Kultury Ruczaj to efekt bliższych i dalszych wędrówek autora po województwie małopolskim. Pokazują piękno naszej krainy, jak i są dokumentacją różnorodności budownictwa w naszym regionie - zarówno Podhala i Pienin, jak i miejscowości położonych znacznie bliżej Krakowa.
Wernisaż 17 marca (czwartek), godz. 18:30
Wystawa jest czynna do 10 kwietnia 2016 r.
Wstęp wolny.
Więcej informacji na www.ckruczaj.pl.
|