W poszukiwaniu indiańskiej przeszłości. Polskie badania archeologiczne w Kolorado, USA.
Wykład odbędzie się 19 stycznia 2016 r., o godz. 13.00. Sala u Kazimierza w piwnicach Collegium Maius.
Badania polskiego projektu archeologicznego prowadzone są przez naukowców z Instytutu Archeologii UJ w starożytnych osadach Indian Pueblo z XIII wieku n.e., położonych w kilku kanionach w Kolorado, na Południowym Zachodzie USA. Badania mają na celu rekonstrukcję struktury osadniczej oraz zmian społeczno-kulturowych Indian Pueblo, a w konsekwencji opuszczenia tego terenu i ich tajemniczej migracji pod koniec XIII wieku n.e. na teren dzisiejszej Arizony i Nowego Meksyku.
Wystawa prezentuje zdjęcia z pięciu sezonów prac projektu, prowadzonych na trzydziestu stanowiskach z dobrze zachowaną architekturą kamienną kultury Pueblo. Polski zespół odkrył także nieznane wcześniej przykłady sztuki naskalnej Indian Pueblo, Nawaho i Ute, w tym malowidła i petroglify przedstawiające szamanów, wojowników, sceny polowań na bizony i jelenie oraz symbole klanowe.
Podczas wykładu omówione zostaną prace polskich naukowców przedstawione na planszach i zdjęciach oraz najważniejsze wyniki prac projektu. Zaprezentowane zostaną także fragmenty ceramiki i zabytki krzemienne kultury Pueblo z badanego przez projekt terenu przekazane w 2014 roku przez muzeum Anasazi Heritage Center dla Instytutu Archeologii UJ.
Wykład poprowadzi dr Radosław Palonka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
|