Projekt „52Hz” Andrzej Andzik Kowalczyk (4.12.15 g 19:00)
„Jaki jest sens w tworzeniu obrazów, w których gotowe elementy łączy się drutem, rurką od kroplówki, sznurkiem, śrubkami, drewienkami, przylepcem, ale tak, że wszystko sprawia wrażenie prowizorki i za jednym szturchnięciem może rozsypać się w drobny mak? Jaki jest sens tworzenia konstrukcji, które wyglądają tak, jakby miały rozpaść się na naszych oczach? Te moje pytania są prowokujące i retoryczne, bo cenię ostateczny, artystyczny efekt tych działań. Mam słabość do tego, co niepewne, bezradne, kruche, nieukrywające oznak zniszczenia, cierpienia, rozpadu. Bliski mi jest stan, wyrażony przez wielkiego poetę czeskiego Vladimíra Holana: „co nie jest chwiejne, jest nietrwałe”, tak samo jak bliska mi jest metoda Tadeusza Kantora zawarta w zwrocie „wszystko wisi na włosku”…
Anna Baranowa (kurator)
Uczestnicy
Zofia Kalińska, Teresa Wełmińska, Tomasz Dobrowolski, Andrzej Wełmiński, Andrzej Andzik Kowalczyk, Aktorzy Teatru Cricot 2, Adam Wójtowicz, Anna i Gabrysia Dzierża, Patka Fabin, Marta Kontny, Małgorzata Palka, Maja Saraczyńska, Agnieszka Wierny i Partnerzy, Anna Kozłowska, Helena Urbańska, Zuzanna Zając, Maciej Nowak, Krzysztof Satora i Partnerzy, Tomisław Wasilewicz, Grażyna Borowik (gościnnie)
„OKNA WSPOMNIEŃ” Małgorzaty Palki
Wystawa fotografii artystycznej związanej z osobą Tadeusza Kantora, autorstwa Małgorzaty Palki, a także prezentacja artefaktów związanych z artystą oraz jego kilku oryginalnych rysunków pochodzących ze zbiorów prywatnych autorki oraz jej bliskich.
„Wielopole, Wielopole” to Wielopole Skrzyńskie – małe miasteczko na wschodzie Polski. To tutaj się wszystko zaczęło. To tutaj przez małe okno plebanii Tadzik wyglądał wielkiego świata. To tutaj powstawały pierwsze „spektakle” z udziałem Zosi, to tutaj rozpoczęła się podróż przez świat, aż do powrotu ze spektaklem „Wielopole, Wielopole”.
Dla mnie to również miejsce szczególne. Ożywione wspomnieniami mojej prababci i babci.
Teraz szlak moich wędrówek po tej ziemi wyznaczają wspomnienia o moim pradziadku Marianie Kantorze Mirskim, o wuju Radoniewiczu, o babci Zosi, o Tadeuszu.
Ta wystawa to podróż w przeszłość, to spojrzenie przez okno wspomnień w głąb pokoiku dzieciństwa i spojrzenie w świat współczesny. Jak zmienił się widok przez okno plebanii.
Jak te dwa światy łączą się ze sobą.
Małgorzata Palka
Pokaz Filmów Tomisława Wasilewicza poświęconych osobie Tadeusza Kantora. (11.12.15 g 19:00)
„Próby” - to zapis prób do spektaklu "Niech sczezną artyści". Nigdzie nie publikowane zapisy obrazujące pracę T. Kantora i jego zespołu nad przygotowaniem spektaklu.
„Premiera” - to zapis krakowskiej prapremiery spektaklu "Niech sczezną artyści", która odbyła się w styczniu 1986 r. w Teatrze Słowackiego.
„Nowher Man” - to impresja na temat T. Kantora, do piosenki zespołu The Beatles.
|