Wieczór siedemdziesiąty piąty
8 grudnia 2015 (wtorek), godz. 18.00, scena NCK
Stolik Literacki
„Wigilią pachnie cały dom”
wieczór autorski Andrzeja Krzysztofa Torbusa
Stolik Muzyczny
„Wylęgarnia snów”
recital Basi Gąsienicy-Giewont
Andrzej Krzysztof Torbus - poeta, prozaik, krytyk literacki.
Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współzałożyciel legendarnej Grupy Poetyckiej „Tylicz". Oprócz wierszy pisze książki dla dzieci, prozę, teksty piosenek (m.in. wielokrotny laureat Ogólnopolskiej Studenckiej Giełdy Piosenki Turystycznej oraz Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu). Autor kilkunastu książek, w tym sześciu tomików wierszy.
Andrzej Grabowski, również poeta, napisał o nim:
„O mało nie został trubadurem. Mistrz ballady, duma poezji i brat łata wszystkich poetów. Sztukmistrz metafory i żongler przenośni. Malowane słowem pejzaże zjednują mu od lat coraz większe grono oddanych sympatyków. Odnalazł najszybciej z przyjaciół Jerzego Harasymowicza ścieżki połonin i pierwiosnki słów. Ta poezja nie wymaga najmniejszego komentarza. Powinna być przepisywana na receptę"
Publikacje książkowe:
Lato pogańskie. Warszawa, 1978 MAW
Ballady marnotrawnego. Warszawa, 1990 Stow. KKP „Okolice”
Błędomierz. Poemat o prowincji. Kraków, 1995 WAM
Nocne rozmowy. Kraków, 1996 KKA-L
Nostalgie. Kraków, 1998 KKA-L
Miłośniki. Miłosne liryki. Częstochowa 2001, Wydawnictwo „Dom Książki”
Basia Gąsienica-Gewont – ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Artystyczną w Zakopanem oraz X Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. Uczy się na wydziale wokalnym w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Wł. Żeleńskiego w Krakowie.
Rozmiłowana w poezji śpiewanej, zaczynała od muzyki góralskiej. Współpracowała z takimi artystami, jak Adam Sztaba, Mietek Jurecki, Grzegorz Turnau, Andrzej Zarycki. Jest laureatką Ogólnopolskich Festiwali – Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej w Rybniku. Gościnnie wzięła udział w nagraniu najnowszej płyty Grzegorza Turnaua „Fabryka klamek”.
Prowadzenie: Basia Stępniak-Wilk
wstęp wolny
Informacje: Dział Oświatowy, pok. 201b
tel. 12 644 02 66 wew. 36
e-mail: sek@nck.krakow.pl
|