DOM to opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca, o próbie powrotu do korzeni, do utraconych bezpowrotnie mitycznych przestrzeni dzieciństwa. To także symboliczne budowanie domu w obrębie zapamiętanych miejsc wspólnych, pokazane poprzez realną podróż z drzwiami i oknem pochodzącymi z około stuletniego, drewnianego domu, przez który przetoczyło się już kilka pokoleń.
Scenerią cyklu stają się nie tylko krajobrazy stworzone przez naturę, ale też przestrzenie już zagospodarowane przez człowieka lub przez niego opuszczone. W nie zostają wpisane ściany domu – kruchego i onirycznego, potraktowanego raczej jako jeden z tropów pamięci…
Joanna Bąk – absolwentka filologii polskiej z edytorstwem i komunikacją medialną Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, studium dziennikarskiego, studiów podyplomowych z zakresu technologii multimedialnych i grafiki komputerowej, a także studiów podyplomowych z fotografii ukończonych w Warszawskiej Szkole Fotografii. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzyskała także stypendium twórcze Prezydenta Miasta Krakowa. Autorka książki poetycko – fotograficznej Pan tu nie leżał oraz tomiku Pomiędzy, tekstów poetyckich, prozatorskich i dziennikarskich publikowanych m.in. w Formacie, Dzienniku Polskim, Akancie, Fragile, Gazecie Kulturalnej. Laureatka licznych konkursów; otrzymała między innymi Nagrodę Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury przyznaną w duecie z Tomkiem Sikorą, tytuł Honorowego Laureata Międzynarodowego Festiwalu Artystycznego FAMA z dziedziny fotografii, nominację w plebiscycie 7. Nadziei Miasta Krakowa, literacką przepustkę Zwierciadła i inne. Ma na koncie wiele wystaw fotograficznych. Jedna z nich, należąca do projektu Na miotle przez świat – Peru, Boliwia, towarzyszyła spotkaniu Dorwać Mistrza z noblistą Mario Vargasem Llosą. Zajmuje się także działaniami w przestrzeni miejskiej oraz prowadzi warsztaty interdyscyplinarne.
WYSTAWA OTWARTA OD 17 DO 30 LISTOPADA
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU, W GODZ.: 11–17
LUB W INNYCH TERMINACH PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ, WSTĘP WOLNY
Fotografie pochodzące z cyklu Dom zostały zaprezentowane po raz pierwszy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy dzięki Instytutowi Rozwoju Kultury Polskiej.
Projekt jest realizowany dzięki Nagrodzie Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz promocji i rozwoju kultury.
GALERIA LAMELLI, 31-027 KRAKÓW, UL. MIKOŁAJSKA 2, II PIĘTRO
12 422 19 55 (19), WWW.GALERIA.LAMELLI.COM.PL, GALERIA@LAMELLI.COM.PL
|