Czym jest NIEBYWALENCJA? Jej nazwa pochodzi z musicalu „Piotruś Pan”, do którego teksty napisał Jeremi Przybora, a oznacza miejsce wyjątkowe. Dla nas jest symbolem całej twórczości Pana Jeremiego. To wyspa wyjątkowości na morzu bylejakości, świat wzruszeń, komizmu i inteligencji w specyficzny sposób połączonych.
Chcemy, aby te wartości nadal były w cenie - dlatego tak nazwaliśmy nasz Festiwal.
Chcemy wrócić do historii polskiej satyry i pokazując młodym a przypominając starszym najlepsze wzorce, stworzyć nową jakość w kulturze współczesnej.
Ważną częścią Festiwalu jest konkurs na interpretację utworów Pana Jeremiego lub na stworzenie własnego programu inspirowanego Przyborą. Postanowiliśmy promować utwory na wysokim poziomie, ambitne i inteligentne, zawierające błyskotliwość i mądry żart – skierowane do wymagającej publiczności.
Przygotowaliśmy także dwa koncerty dla widzów naszego festiwalu.
Pierwszy z nich (18 grudnia) będzie bardzo nietypowy, bowiem postaramy się pokazać twórczość naszego patrona w sposób nieoczywisty. Publiczność zobaczy jak tańczy się „Przyborę”, posłucha stand upu w jego stylu, pozna zwyczaje i ciekawostki z życia Pana Jeremiego podczas szczególnej audycji radiowej, zaśpiewa jego piosenki. Ten koncert nosi tytuł „Herbatka z Przyborą”,
Drugim wydarzeniem na naszym Festiwalu będzie koncert galowy (19 grudnia), który zatytułowaliśmy „Klinek na splinek” – co jest cytatem z utworu naszego patrona „Piosenka jest dobra na wszystko”. Uznany reżyser teatralny i telewizyjny Krzysztof Jaślar przygotował niezwykłe widowisko, w którym wystąpią Magda Umer, Andrus Andrus, warszawski chór akademicki z dyrygentem Andrzejem Borzymem oraz laureaci NIEBYWALENCJI.
Podczas koncertów i przesłuchań konkursowych chcemy zbudować w Rotundzie klimat niezwykły, nastrojowy, a przy tym żartobliwy i radosny. Taki w jakim czułby się dobrze Jeremi Przybora.
|