Na to, że „Smoka pokonać trudno, ale trzeba się starać” zwracał już uwagę w XVIII wieku Benedykt Chmielowski w swojej pierwszej polskiej encyklopedii. Słuszność tego stwierdzenia potwierdzają znane wszystkim doświadczenia ze smokiem wawelskim, ale nie tylko one.
W Krakowie istnieją również żywe dowody nie pozwalające kwestionować tej tezy. Żywe Dowody, które pokonały podstępnego i groźnego chłoniaka. W ramach tegorocznej edycji kampanii „Zdemaskuj chłoniaka” chcemy pokazać, że z chłoniakiem można wygrać i mamy na to „Żywe Dowody”.
Z tego powodu 19 września w godz. 11:00-14:00 zapraszamy wszystkich, którzy wygrali lub zmagają się z chłoniakiem i chcą się podzielić swoją wiedzą na temat tej choroby oraz wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat chłoniaków, do wspólnego przejazdu zabytkowym tramwajem. Startujemy z ul. Wawrzyńca.
Każdy, kto wygrał z chłoniakiem będzie mógł zamanifestować swój triumf nad chorobą poprzez odciśnięcie dłoni na liście „Żywych Dowodów na wygraną z chłoniakiem”.
Relację z przejazdu będziemy prowadzić na bieżąco na Facebooku w ramach eventu #ktowidzialtramwaj każdy kto dostrzeże tramwaj, zrobi mu zdjęcie i zamieści na tablicy wydarzenia otrzyma prezent-niespodziankę).
W tramwaju będziemy również rozdawać materiały edukacyjne i zaproszenia na zaaranżowane przez nas w ramach kampanii, darmowe konsultacje hematologiczne odbywające się 20 września 2015 r. w Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w godz. 9-12 oraz wykłady dotyczące żywienia i higieny w chorobie nowotworowej.
Tramwaj przejedzie ulicami: Wawrzyńca - Starowiślna - Poczta Główna - Dworzec Główny - Basztowa (LOT) - Długa - Dworzec Towarowy - Pawia - Dworzec Główny - Poczta Główna - Plac Wszystkich Świętych - Filharmonia - Zwierzyniecka - Salwator - Zwierzyniecka - Filharmonia - Plac Wszystkich Świętych - Poczta Główna - Dworzec Główny - Basztowa (LOT) - Długa - Dworzec Towarowy - Pawia - Dworzec Główny - Plac Wszystkich Świętych - Filharmonia - Salwator.
Celem kampanii „Zdemaskuj chłoniaka” organizowanej od kilku lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”, jest poszerzanie wiedzy o nowotworach układu chłonnego i ich objawach oraz uświadomienie społeczeństwu, że postęp medycyny zapewnia obecnie wysoką skuteczność leczenia chłoniaków, ale tylko wtedy, gdy choroba jest prawidłowo rozpoznana i leczona już we wczesnych stadiach. Chłoniaki, które pozostają nieleczone, mogą doprowadzić do śmierci w ciągu kilku miesięcy. Symptomy towarzyszące chorobie przypominają objawy kojarzone powszechnie ze zwykłym przeziębieniem, dlatego mogą być przez chorych mylnie interpretowane, bagatelizowane lub nawet niezauważane. Sukces w walce z chłoniakiem zależy od wielu czynników, ale do najistotniejszych należą samoobserwacja oraz wiedza na temat choroby i jej leczenia.
|