Po ponad dwóch latach od premiery „Obsesji” spektakl „odrodzonego z popiołów” Teatru Remus wrócił na deski i ruszył w trasę po Polsce. Przez półtora roku od nieszczęsnego pożaru, gdy na tydzień przed premierą „Obsesji” spłonęła siedziba teatru, członkowie Stowarzyszenia Teatralnego Remus walczyli o to, by wspomnienie o pożarze nie było ostatnim.
Teatr Remus ze spektaklem „Obsesja” odwiedził już wiele miast w Polsce – m. in. Białystok, Łomżę, Opole, Wrocław, Łódź, Kielce. W nowym sezonie kontynuuje „tournee”. W maju i czerwcu odbędą się spektakle nie tylko w nowej siedzibie w Warszawie, ale także w Bielsku-Białej (07.05.), Krakowie (08.05.), Rzeszowie (11.05.), Goleniowie (27.05.) i Poznaniu (08.06.). Wstęp wolny za uprzednią rezerwacją miejsc.
„Obsesja” w reżyserii Katarzyny Kazimierczuk w niespotykany sposób dotyka tematyki dyskryminacji rasowej. Tytuł nawiązuje do historii marokańskiego artysty, znanego jako Malik, który podczas stypendialnego pobytu w Polsce został brutalnie pobity: „Po tym zdarzeniu (…) wciąż rozglądam się nerwowo, myślę o tym, że za chwilę ktoś może mnie zaatakować. To już jest obsesja”. Zbiór autentycznych historii – świadectw osób, które doświadczyły agresji na tle rasowym połączone zostały z pięknymi znakami ich odległych kultur w warstwie muzycznej i choreograficznej spektaklu. Kontrast ten tworzy nietypową, ujmującą formę. W spektaklu aktorzy Teatru Remus wykonują tradycyjne wielogłosowe pieśni z różnych zakątków świata: Maroka, Ugandy, Korsyki, Włoch, Brazylii i krajów bałkańskich. Zespołowi towarzyszy też japoński tancerz butoh – Rui Ishihara oraz Hana Umeda – aktorka wykonująca tradycyjny japoński taniec Nihon Buyo.
Walory edukacyjne spektaklu „Obsesja” trudno przecenić, co poświadczają częste wystąpienia trupy Remus w szkołach i ośrodkach kultury. Celem projektu jest budowanie dialogu międzykulturowego i przeciwdziałanie zjawiskom ksenofobii i rasizmu w Polsce oraz mobilizowanie odbiorców do reakcji na akty nietolerancji i dyskryminacji rasowej.
Reżyseria: Katarzyna Kazimierczuk
Prapremiera: 6 II 2013 r., scena Komuna//Warszawa (gościnnie)
Występują: Daniel Brzeziński, Gwidon Cybulski, Agnieszka Hakizimana, Rui Ishihara, Joanna Nitka, Hana Umeda, Dominika Jarosz
Oficjalna strona: http://www.teatrremus.pl/
Aktualne informacje na Facebooku: http://www.facebook.com/teatrremus
Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/358795010995943/
Teatr Nowy w Krakowie, 8.05.2015, g. 19:15
ul. Gazowa 21, 31-060 Kraków
www.teatrnowy.com.pl
rezerwacje: biuro@teatrnowy.com.pl
Wstęp wolny!
Spektakl zrealizowano ze środków Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz z budżetu państwa, a także ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
|