POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
28-11-2014       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
TANGO DEL AMOR - GALA Jesiennego Festiwalu Tanga "NOSTALGIA"
miejsce:
Cafe Caroline
ul. Głowackiego 6 / 4, Kraków
17:45
» Teatr
Teatr VIS a VIS
Zaprasza Państwa na
Jesienny Festiwal Tanga
NOSTALGIA

NOSTALGIA to pierwszy w Krakowie, kameralny festiwal poświęcony tangu w wymiarze tańca, piosenki i literatury zapraszający publiczność do krainy pasji i namiętności.
NOSTALGIA jest jesienną podróżą zarówno do ekscytującego świata tangueros - tancerzy zakazanego tańca w argentyńskiej La Placie, jak i na wytworne salony międzywojennej Warszawy, gdzie królowały polskie, eleganckie tanga, charakteryzujące się przewagą liryzmu i łagodną linią melodyczną.
Tango przebyło długą drogę, zanim na dobre zagościło nad Wisłą. Narodziło się w podrzędnych lokalach i tawernach Argentyny i Urugwaju, by już na początku XX stulecia trafić do Stanów Zjednoczonych, a potem do Europy, gdzie szturmem podbiło Paryż. Tryumfalnie zdobywało parkiety w kolejnych krajach, by trafić w końcu do Polski.
Tango po raz pierwszy na ziemiach polskich zatańczyli aktorzy operetkowi Lucyna Messal i Józef Redo w dniu 28 października 1913 roku na deskach warszawskiego Teatru Nowości w spektaklu „Targ na dziewczęta”, rozpoczynając tym samym modę na tango, której apogeum miało miejsce w dwudziestoleciu międzywojennym.

„TANGO DEL AMOR”
GALA VARIETES
Kameralna gala varietes dedykowana tangu: zarówno argentyńskiemu, jak i polskiemu.
Jest to niebywale klimatyczny, teatralizowany koncert tanga, którego fabuła przedstawia historię jednej nocy w którejś z licznych tawern nocnego Buenos Aires określanych mianem „la cantina”.
Opowiada o tęsknocie, namiętnościach i marzeniach, które prawdopodobnie nigdy się nie spełnią… I oczywiście o płomiennym tangu, w którym można się zatracić i zatopić wszystkie troski i problemy…
Podczas gali usłyszycie Państwo takie tangowe szlagiery, jak: „Libertango” Astora Piazzoli, czy znane z filmu „Zapach Kobiety” tango „Por Una Cabeza”.
Niezwykły mariaż muzyki i tańca z poezją dostarczy Państwu wielu niezapomnianych wrażeń.
Podczas gali wystąpią dla Państwa znakomici artyści:
muzycy, tancerze i aktorzy

Aktorzy:
Marta Artymiak i Wojciech Czarnota

Tancerze Tanga (Tangueros):
Justyna Wysocka i Leszek Mikołajczyk

Trio Dell Arco:
Paulina Grzybek – skrzypce
Bożena Kirkov – skrzypce
Mateusz Grzybek – kontrabas

Muzycy są absolwentami krakowskiej oraz katowickiej Akademii Muzycznej. Artyści współpracują ze sobą od 2006 roku, tworząc trio smyczkowe, a także występują w rozmaitych składach kameralnych oraz orkiestrach symfonicznych.
Współpracują z wieloma instytucjami kulturalnymi. Mają na swym koncie szereg występów w kraju i za granicą. Muzyczne podróże zawiodły ich do wielu krajów Europy, ale też USA, Chin i Japonii.
Repertuar zespołu jest zróżnicowany stylistycznie, obejmuje zarówno muzykę klasyczną, standardy jazzowe, jak i aranżacje muzyki filmowej i rozrywkowej…


GWIAZDĄ Gali będzie Zespół TANGREEN w składzie:

Karolina Kowalczyk - wokal
Mateusz Pliniewicz - skrzypce
Tomasz Drabina - akordeon

Szlagiery i tanga XX – lecia międzywojennego śpiewa Karolina Kowalczyk. W programie koncertu usłyszycie Państwo znane, autorsko zaaranżowane tanga, milongi i walce oraz kompozycje Tomasza Drabiny. Pochodzące z Argentyny i Polski ogniste, nostalgiczne tanga oraz nastrojowe milongi stanowią dla artystów źródło inspiracji w komponowaniu równie ilustracyjnej i wypełnionej emocją muzyki. Proponowane przez Tangreen ujęcie tanga z perspektywy brzmienia akordeonu (Tomasz Drabina), skrzypiec (Mateusz Pliniewicz) zaowocuje niesamowitą wędrówką w głąb własnych muzycznych fascynacji. Zapraszamy oczywiście do tanga:)!

Gościem Specjalnym Gali będzie Pan Piotr Redo z Małżonką – wnuk aktora Józefa Redo, który jako pierwszy zatańczył tango na ziemiach polskich. Występ odbył się w duecie z aktorką Lucyną Messal 28 października 1913 roku na deskach warszawskiego Teatru Nowości podczas premiery operetki „Targ na dziewczęta.”

Wstęp za zaproszeniami.

Informacje - tel.: 602 211 340

Dyrektor artystyczny Festiwalu: Bartłomiej Piotrowski

PARTNERZY:
Cafe Caroline
Centrum Witek
Tango Virri

https://www.facebook.com/festiwalnostalgia
https://www.facebook.com/festiwalnostalgia
Miejsce:
Cafe Caroline
ul. Głowackiego 6 / 4, Kraków
Godz.
17:45
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury