Spotkanie z autorem książki pt. "Euromajdan im. Stepana Bandery" rosyjskim politologiem Aleksjejem Kochetkov.
Masowe wystąpienia ukraińskich „Oburzonych” w listopadzie 2013 r. miały swe obiektywne przyczyny. Był to protest przeciwko nieudolnej i skorumpowanej władzy, przeciwko milicyjnej i urzędniczej arogancji, przeciwko nieudolnej i pozbawione perspektyw polityce prezydenta Janukowycza i rządowi Mykoły Azarowa. Niczym nie sprowokowana brutalna pacyfikacja protestujących na Majdanie przez ukraińską milicję była tylko ostatnią kroplą przepełniającą czarę protestów. Ale ten pokojowy protest przekształcił się w krwawą rewolucję. Każda rewolucja jako swój program wykorzystuje panujące w przestrzeni społecznej idee. W Rosji 1917 roku były to idee radykalnie lewicowe, w krajach arabskich podczas „Arabskiej Wiosny” – radykalny islam, na Ukrainie radykalny nacjonalizm.
Książka dotyka tematu rozwój nacjonalistycznych grup i partii politycznych na Ukrainie od 1991 r. do czasów obecnych, główny nacisk kładąc na źródła i korzenie parlamentarnej partii „Swoboda” oraz pozaparlamentarnych grup i partii takich jak „Prawy Sektor”. Autorzy analizują ideologię i metody walki politycznej tych struktur. W załącznikach znajdują się dokumenty programowe tych organizacji, a także przegląd najpoważniejszych przestępstw, popełnionych w czasie chaosu w lutym i marcu 2014 r.
Aleksiej Kochetkov – rosyjski politolog, dziennikarz, ekspert, Przewodniczący organizacji CIS-EMO (2003-2013). Autor wielu metod monitorowania kampanii wyborczych. Od 2013 r. stoi na czele Fundacji Rozwoju Instytucji Społeczeństwa Obywatelskiego
|