Kraków często porównywany jest do wielkiego słoika z kiszoną kapustą. Bardzo mocno zakręconego, szczelnie zamkniętego, zakurzonego… Nasza stateczność ma wiele zalet. Należy jednak odróżnić konserwatywne „zakonserwowanie” od permanentnego zabetonowania wszystkiego, co nas otacza: począwszy od terenów zielonych, a skończywszy na lokalnej scenie politycznej.
Beton zaczął pękać. Symbolicznym i milowym krokiem było doprowadzenie do referendum lokalnego i odrzucenie w nim pomysłu organizacji zimowych igrzysk. Wiele spraw nabrało tempa, pojawiła się dynamika. Zaogniły się spory wokół Zakrzówka czy hotelu Cracovia, storpedowano pomysł budowy trasy wolbromskiej. Obywatele czynnie zaangażowali się także w problemy mniejszego kalibru, np. remont Rynku Podgórskiego.
Duża w tym zasługa ruchów miejskich, które poszczególne media obwołały już nawet „V władzą”. Określenie to nie pojawia się w klasycznych typologiach. Nie sposób jednak opisać innym terminem zjawiska, którego obecnie wszyscy jesteśmy świadkami. Inicjatywy społeczne, ruchy obywatelskie, stowarzyszenia i fundacje – wszystkie te podmioty zaczynają efektywnie wywierać wpływ na oficjalne decyzje polityczne, a „głos ludu” na poziomie lokalnym pobrzmiewa głośno i wyraźnie.
W ramach VI Kawiarenki Obywatelskiej chcielibyśmy pochylić się nad krakowską sferą publiczną – miejscem rozwoju wzajemnych relacji pomiędzy polityką i społeczeństwem. Ile procent polityka można znaleźć w społeczniku, a ile społecznika w polityku? Czy mimo różnych celów krakowskie ruchy obywatelskie są gotowe na konsolidację, czy raczej zdecydują się na samotną walkę z ordynacją i partiami?
Pośród zaproszonych gości znaleźli się: Tomasz Leśniak, koordynator akcji „Kraków Przeciw Igrzyskom” i kandydat na Prezydenta Miasta Krakowa, Sławomir Ptaszkiewicz również ubiegający się o prezydenturę, inicjator Ambasady Krakowian, Andrzej Śledź krakowski działacz społeczny, a także przedstawiciele Miasta Krakowa: Małgorzata Jantos i Adam Kalita.
Kiedy? 30.07
O której? 17:30
Gdzie? Pauza In Garden, ul. Rajska 12
Wstęp? Za darmo!
Serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy również na strony:
www.obywatelskikrakow.pl
http://pauza.pl/in-garden/
|