21 listopada 2013 rozpoczęły się protesty na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Były one odpowiedzią na niepodpisanie przez Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Nieustępliwość ze strony partii rządzącej oraz brutalność milicji, działającej na polecenie władz, doprowadziły do radykalizacji postaw. Protest, który początkowo miał być manifestacją poparcia dla opcji europejskiej, przemienił się w sprzeciw wobec prowadzonej polityki wewnętrznej oraz korupcji. W końcu Majdan zażądał usunięcia prezydenta.
Sztuka od początku towarzyszyła protestom, była wyrazem oporu wobec rosyjskich wpływów w skorumpowanym państwie i przestrzenią wolności. Artyści tworzyli na Majdanie, wystawiali tam swoje prace, projektowali plakaty i organizowali performansy.
Tytuł wystawy nawiązuje do jednego z haseł ukraińskiej rewolucji. Mówi o tym, że choć jedna osoba nie wystarczy, aby zmienić system, efektywna współpraca jednostek gwarantuje realny wpływ na bieg wypadków. Prezentowane na wystawie fotografie i obrazy stanowią krytyczny komentarz do sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie, natomiast prace wideo oraz banery, dokumentujące akcje performatywne, ukazują kontekst, w którym powstawały poszczególne dzieła. Artyści negatywnie odnoszą się do posunięć rządu, odkrywając analogię pomiędzy dzisiejszą rzeczywistością polityczną a wojną domową z lat 1918–1921, oraz ubolewają nad sytuacją, w której Ukraińcy podżegani są do bratobójczej walki.
Wystawa była wcześniej prezentowana w Künstlerhaus w Wiedniu, w listopadzie ma zostać przewieziona do Nowego Jorku.
|