Za niecały miesiąc Arcyksiążęcy Browar w Żywcu po raz kolejny będzie gościć tysiące wielbicieli piwa z Polski i zagranicy. Wydarzenie, którego głównym sponsorem jest Grupa Żywiec, jest dziś największym festiwalem piwnym w Europie.
W zeszłym roku ponad 500 różnych piw spróbowało w Żywcu niemal 6 tysięcy gości.
Przez dwa dni, między 20 a 21 czerwca br. dziedziniec browaru żywieckiego znowu będzie jedynym na świecie miejscem z tak dużą liczbą różnych stylów i marek piw. Jedną
z głównych atrakcji Festiwalu będzie jak co roku Aleja Piw Świata, gdzie w tym roku będzie można spróbować ponad 600 marek piw. Bezdyskusyjnym królem degustacji z pewnością jest Samuel Adams’ Utopias, jedno z najdroższych piw świata. Koszt butelki to aż 1500 zł.
Nie ma w Polsce drugiego miejsca, w którym można by spróbować tak wielu piw. Miłośnicy piwa będą mogli testować wszystkie złociste trunki zachowując przy tym odpowiedzialną postawę wobec alkoholu - wykorzystując kufelki o poj. 120 i 150 ml. Taka pojemność wystarczy, żeby ocenić najbardziej charakterystyczne cechy piwa jak smaki, aromaty, pienistość, barwa. Te piwa, które zasmakują najbardziej będzie można kupić na specjalnym stoisku i zabrać do domu.
Emocje piwowarów domowych rozpali zapewne XII Konkurs Piw Domowych Birofilia 2014.
W zeszłym roku na konkurs organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych zgłosili oni rekordową liczbę 432 uwarzonych przez siebie piw. W tym roku znowu powalczą o laury w 10 stylach piwnych. Najlepsze piwo domowe otrzyma tytuł Grand Championa Birofilia 2014, by dokładnie 6 grudnia już z imieniem, nazwiskiem i podpisem piwowara na etykiecie znaleźć się na sklepowych półkach w całej Polsce.
„Fenomen zamiany domowej receptury na niemal masową produkcję jest możliwy dzięki kunsztowi piwowarów z Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie, którzy potrafią domowe miarki zamienić na przemysłowe, nie tracąc przy tym wyjątkowego smaku, aromatu i innych kluczowych cech każdego piwa” – mówi Sebastian Tołwiński, rzecznik prasowy Grupy Żywiec.
W jury konkursu zasiądą największe piwowarskie autorytety z Polski i zagranicy. Jednym
z jurorów tegorocznej edycji będzie Stan Hieronymus, amerykański dziennikarz, ekspert
i piwowar domowy z ponad 20-letnim stażem. Jego książki o warzeniu piwa to lektura obowiązkowa piwowarów domowych w Stanach Zjednoczonych.
Entuzjaści piwa czekają też na organizowany podczas Festiwalu VIII Konkurs Piw Rzemieślniczych Birofilia 2014 i jedną z najchętniej odwiedzanych w Europie giełd kolekcjonerskich.
Więcej informacji na stronach:
www.festiwal-birofilia.pl
www.facebook.com/FestiwalBirofilia
===
Piwne preferencje Polaków
Duże miasta wyznaczają nowe trendy
Jeszcze kilka lat temu piwo dla większości konsumentów
w Polsce dzieliło się na jasne lub ciemne, ewentualnie na mocne lub słabe. Wiedza dotycząca różnorodnych piwnych rodzajów, różnic smakowych i zapachowych, czy znajomość zasad serwowania piwa znana była jedynie wąskiej grupie entuzjastów. Jednak piwna świadomość w Polsce szybko rośnie, a klienci coraz częściej piją nie tylko lagery, ale też: portery, ale, pale ale, koźlaki, marcowe, stouty, czy radlery.
Popularność piwa jako napoju i zainteresowanie piwowarstwem domowym sprawiły,
że to właśnie w Polsce, na terenie Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, co roku w czerwcu odbywa się największe w Europie spotkanie piwnych entuzjastów; Festiwal Birofilia (www.festiwal-birofilia.pl). W zeszłym roku na festiwalu ponad 5 tysięcy piwoszy spróbowało ponad pół tysiąca różnorodnych piw z całego świata. Popularność wybranego w 2013 roku Grand Championa uwarzonego w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie w stylu „imperial india pale ale” była tak duża, że w ciągu 20 dni sprzedało się dwie trzecie
z wszystkich dostępnych 100 tysięcy butelek. Grupa Żywiec, do której należy cieszyński browar, ma obecnie najbogatszą piwną ofertę w Polsce, oferując piwo w 9 rodzajach: lager, stout, pszeniczne, porter bałtycki, piwo klasztorne w stylu blonde, ale, koźlak (bock), marcowe i smakowe. Do tego co roku dochodzi wspomniany Grand Champion Birofilia, zwany polskim beaujolais nouveau. To najlepsze piwo danego roku wybrane przez międzynarodowe jury podczas czerwcowego Konkursu Piw Domowych, które jest dostępne
w wybranych sklepach i pubach od 6 grudnia. Do tej pory każdy z 5 Grand Championów był w innym stylu.
Razem z popularnością różnych rodzajów piwa rozwijają się w Polsce bary z wieloma nalewakami. W największym z nich rozmaite piwa leją się przez całą dobę i to aż z 57 kranów. Z drugiej strony bogactwo oferty sprawia, że po piwo coraz chętniej sięgają kobiety. One w przeciwieństwie do mężczyzn wolą lżejsze piwa smakowe, z niższą zawartością alkoholu. Obie te tendencje potwierdzają statystyki. W 2012 i w 2013 roku spadła sprzedaż tradycyjnych lagerów, powszechnie nazywanych „jasnymi” a także piw mocnych, czyli tych których zawartość alkoholu przewyższa 6%. Wzrosty zanotował jedynie segment „piwnych specjalności”, takich jak piwa z lemoniadą Radler. W ostatnim czasie znacznie powyżej oczekiwań sprzedają się trzy piwne warianty Żywca: pszeniczne, marcowe i bock. Według informacji posiadanych przez Grupę Żywiec „specjalności” stanowią obecnie już 12%* całkowitej sprzedaży piwa w Polsce.
- Zainteresowanie różnymi rodzajami, stylami i odmianami piwa zaczęło się w dużych miastach. W tych powyżej 300 tys. mieszkańców udział tej kategorii w rynku piw wynosi już 18% - prym wiedzie Warszawa z udziałem ponad 22% całkowitej sprzedaży piwa,
a kolejne miejsca zajmują takie miasta jak Łódź, Kraków, Wrocław i Poznań – mówi Sebastian Tołwiński, rzecznik prasowy Grupy Żywiec.
Najbardziej konserwatywni pod względem piwnej różnorodności są mieszkańcy północnej oraz wschodniej części Polski - na Warmii i Mazurach oraz w okolicach Białegostoku
i Rzeszowa specjalności stanowią mniej niż 10% rynku.
- W Polsce obserwujemy obiecujący trend rosnącej kultury piwnej. Konsumenci coraz częściej, jak w przypadku wina, zwracają uwagę na coraz to nowe gatunki, temperaturę
i sposób serwowania piwa, odpowiednio dobrane szkło. Coraz popularniejsze jest też dopasowywanie poszczególnych rodzajów piwa do potraw – dodaje Sebastian Tołwiński.
Aby w pełni rozsmakować się w nowej piwnej kulturze, warto przyjechać na Festiwal Birofilia, który odbędzie się 20-21 czerwca w Żywcu. Tam każdy będzie mógł zdobyć nie tylko wiedzę, ale i praktyczne umiejętności we wszystkich wspomnianych obszarach.
* wg. danych Grupy Żywiec
===
Spotkanie z pianką
Styl I
Piwa smakowe przyprawiane - Warka Radler
Podane danie: Mus cytrynowy (pucharki)
Styl II
Piwa specjalne - Żywiec Białe
Podane danie: Ryba po grecku/ew. ryba przygotowana w chrupiącej panierce
Styl III
Dry Stout / Stout klasyczny - Guinness
Podane danie: Ser Stilton, zupa krupnik
Styl IV
Europejski bursztynowy Lager - Żywiec Marcowe
Podane danie: Lasagne/ew. mini grzanki z serem i przyprawami
Styl V
Niemieckie pszeniczne i żytnie - Jasny Paulaner
Podane danie: Dorsz z sosem porowo-śmietanowym/ew. grillowane krewetki/ew. łosoś
Styl VI
Jasny Lager - Żywiec
Podane danie: Szynka, salami, surowe warzywa
Styl VII
Amerykańskie bursztynowe ALE - Brackie Mastne
Podane danie: Szynka wędzona +świeże owoce (winogrona), figi
Styl VIII
Koźlak – Żywiec Bock
Podane danie: Szynka parzona (delikatna) + brzoskwinie z puszki
Styl IX
Belgian Strong ALE - Affligem Blond
Podane danie: Kurczak z ananasem i ryżem
Styl X
Imperialne IPA - Brackie Imperial IPA
Podane danie: Placki Rosti (smażone placki z ziemniaków, dyni, cieciorki, sera)
Styl XI
Porter – Żywiec Porter
Podane danie: Gruszka, gorzka czekolada
|