POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
09-06-2014       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
„Mohery” kontra „Lemingi” bez rozlewu krwi w Klubie Zygmuntowskim
miejsce:
Sala Baltazara Fontany Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w kamienicy „Pod Gruszką”
ul. Szczepańska 1 / I piętro
18:00
BEZPŁATNE
» Wydarzenia inne
W najbliższy poniedziałek, 9 czerwca w Klubie Zygmuntowskim naszymi gośćmi będą prof. Andrzej Romanowski i Zdobysław Milewski, którzy zgodzili się wystąpić w roli „Lemingów” oraz dr Mirosław Boruta i dr Marek Przychodzeń, którzy zgodzili się wystąpić w roli „Moherów”. Spotkanie odbędzie się jak zwykle przy ul. Szczepańskiej 1, na I piętrze o godz.18.00 w Sali Baltazara Fontany Śródmiejskiego Ośrodka Kultury, w kamienicy „Pod Gruszką” . Wstęp wolny.
Dyskusja polityczna w naszym kraju już dawno zamieniła się w walkę toczoną za pomocą języka, a walka ta ma na celu głównie zdyskredytowanie oponenta a często również jego poniżenie. Język wielu polskich polityków i dziennikarzy stał się środkiem przymusu i przemocy a nie środkiem poszukiwania prawdy i porozumienia. Konflikt i antagonizm są oczywiście czymś nieuchronnym w demokracji a rywalizacja to naturalna cecha demokratycznej formuły. My obywatele nie możemy się jednak godzić na to, aby debatę publiczną w Polsce definiowały i zatruwały naszą świadomość: nienawiść, pogarda, cynizm, strach albo bezradność umysłowa. A tak niestety dzieje się od wielu lat. Celem jednego z projektów Fundacji im. Zygmunta Starego, który nazwaliśmy „Forum Poszukiwania Porozumień Społecznych”, jest urzeczywistnianie rzetelnej debaty, ukazujące jej możliwości i atrakcyjność, poprzez zastąpienie manipulacji, umiejętnością racjonalnej argumentacji i formowania wniosków, a także merytorycznego odnoszenia się do argumentów drugiej strony. Chcemy przypominać, że porozumienie i rzetelna dyskusja stanowią wartości same w sobie, nawet jeśli ostateczny konsensus nie zostanie osiągnięty. Tak głęboki spór jak w obecnej Polsce, służy wyłącznie innym państwom i innym narodom. Z pewnością natomiast, nie służy ani Polakom ani polskiej racji stanu. Polakom i polskiej racji stanu służy porozumiewanie się. I dlatego trzeba próbować rozmawiać i przekonywać.
Czy stawianie sobie za cel poszukiwania porozumień społecznych nie jest stawianiem sobie celów nierealnych? Różnice będą zawsze ale nie musi być nienawiści i pogardy. Nie musimy się wzajemnie wykluczać. Nie musimy popadać w pychę. Nie musimy zakładać, że po drugiej stronie sporu są wyłącznie zdrajcy albo wariaci. Nie musimy poniżać człowieczeństwa w naszym adwersarzu. Nie musimy za cel najwyższy uznawać okazywania własnej wyższości. Zacząć można od tego co proponuje Fundacja im. Zygmunta Starego. Od rozmowy o rozmawianiu. O tym jak rozmawiać bez obrażania. O tym jakie są reguły i cechy rozmowy prowadzonej w uczciwym celu a po czym poznajemy przemoc językową stosowaną do niszczenia inaczej myślących.
Najbliższe spotkanie w Klubie Zygmuntowskim ma być małym krokiem w tym kierunku.
Czy uda nam się go zrobić? Zobaczymy już w poniedziałek…
zapraszam serdecznie
Krzysztof Budziakowski
Prezes Fundacji im. Zygmunta Starego
Po oficjalnej części spotkania z gośćmi Klubu Zygmuntowskiego, zapraszamy do prowadzenia rozmów kuluarowych w salach restauracji „Pod Gruszką”. Będzie można kontynuować dyskusję na tematy poruszone na spotkaniu a także porozmawiać z przedstawicielami Fundacji im. Zygmunta Starego i członkami Rady Klubu Zygmuntowskiego o projektach oraz kierunkach działania Fundacji i Klubu.
Klub Zygmuntowski
9 czerwca (poniedziałek)

godzina 18:00
Wstęp wolny.
http://fundacjazygmuntastarego.pl/klub-zygmuntowski/najblizsze-spotkanie/
Miejsce:
Sala Baltazara Fontany Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w kamienicy „Pod Gruszką”
ul. Szczepańska 1 / I piętro
Godz.
18:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury