POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
14-12-2013     - 01-02-2014  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Mirosław Filonik "Powrót"
miejsce:
Galeria Zderzak,
ul. Floriańska 3, Kraków
19:00
BEZPŁATNE
» Plastyka
wernisaż w sobotę 14 grudnia o godzinie 19:00

LOVE - nosiła tytuł instalacja, którą Mirosław Filonik pokazał w pierwszym Zderzaku, w Krakowie na Dębnikach. Była zjawiskowa. Dwa świetlne węże skrzyżowane w zygzak przecinały na ukos przestrzeń i napełniały galerię różowo-niebieskim światłem. Był rok 1990, marzec. Filon, wracając z wernisażu, miał stłuczkę na moście Dębnickim, zderzak-w-zderzak. I od tej pory nie widziano go w Krakowie.

Wystawą "Powrót" przypomni, co zdarzyło się przed LOVE. Zobaczymy remake (w skali 1:20) jego najsłynniejszych prac z lat 80-tych, z czasów grupy Neue Bieremiennost, m. in. "Morderstwo w czerwonym pokoju", "Honoloulou Baboon" czy "Ich bin Wolf". Większość oryginałów zaginęła lub została zniszczona. Wspomnienia zamknięte w szklanych gablotach? Nie tylko; ważny jest tu tyleż ślad materialny, co ślad idei, wizualny sygnał, który odsyła do określonego rozumienia sztuki. "Powrót" jest nie tylko powrotem do konkretnych prac sprzed lat; przede wszystkim jest refleksją nad naturą czasu – i opowieścią o tym, jak sztuka potrafi go unieważnić. Mówi artysta: "chodziło mi (…) o nałożenie tego, co doświadcza się postępując naprzód z tym, co zachowuje pamięć. (…) stan, w którym poczuciu teraźniejszości towarzyszy poczucie dopiero co minionego, w którym pamięć zachowuje wartość chwili, momentów nie dających się odtworzyć. (…) Powtarzanie, utrwalanie daje poczucie trwania wartości, tak jak mantra, która jest ciągłym odradzaniem, regeneracją".

Mirosław Filonik - urodzony w 1958 roku w Białymstoku, mieszka i pracuje w Warszawie.
Studiował w latach 1980 -1985 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tytuł doktora otrzymał w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2008 roku. W 1985 roku razem z Mirosławem Bałką i Markiem Kijewskim założył grupę Neue Bieriemiennost, która zaliczana jest do najważniejszych ugrupowań lat 80. w Polsce. Wspólnie zrealizowali dwanaście wystaw, akcji, odczytów. Uważany jest za współtwórcę "nowej ekspresji" i "rzeźby postmalarskiej". Od 1990 roku działa indywidualnie. Od ponad dwudziestu lat tworzy instalacje świetlne używając lamp jarzeniowych o unikatowej jasnobłękitnej barwie produkowanych dla niego przez firmę Philips Lighting Poland. Artysta sięga do podstawowych form geometrycznych: linii prostych, ukośnych, przekreśleń, krzyży, które poprzez swoją powtarzalność tworzą rytmy oraz układy przestrzenne o bardziej rozbudowanej strukturze. Często umieszcza je na zewnątrz obiektów architektonicznych. Swoje instalacje prezentował na ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Galerii „Zachęta” oraz CSW „Zamek Ujazdowski” w Warszawie, CSW „Łaźnia” w Gdańsku, w Instytutach Kultury Polskiej w Berlinie Lipsku, Rzymie oraz galeriach zagranicznych: Ateneo de Caracas, Kunstverein –Freiburg, Kunstverein- Bonn, Kunstlerhaus Bethanien-Berlin, Witte de With, Center for Contemporary Art- Rotterdam. W 1998 roku artysta został zaproszony do udziału w konkursie zamkniętym na instalację świetlną do Neue Bundestag w Berlinie. Prace Filonika znajdują się w zbiorach prywatnych i kolekcjach: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Galerie für Zeitgenössische Kunst w Lipsku.

Wystawa została przygotowana ze środków przyznanych artyście w ramach stypendium Funduszu Promocji Twórczości MKiDN.
http://zderzak.pl
Miejsce:
Galeria Zderzak,
ul. Floriańska 3, Kraków
Godz.
19:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury