Wystawa prezentuje sylwetki 16 osób. W tym 14 członów Koła Środowiskowego w Krakowie Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata: Stefanii Filo-Wilkosz, Mirosławy Gruszczyńskiej, Artura Króla, Marii Nowak, Marii Rudzkiej , ks. Witolda Stolarczyka, Teresy Dietrich, Augusty Szemelowskiej, Janiny Strychalskiej, Marii Habiniak , Marii Kot, Stefana Miki, Kazimierza Sawickiego, ks. biskupa Albina Małysiaka, jak również rodziców przewodniczącego Koła Krzysztofa Włodarczyka: Zofii i Mariana Włodarczyków.
Bohaterów wystawy różni bardzo wiele: pochodzenie, wykształcenie, religia, światopogląd, poziom zamożności, czy status społeczny. Łączy ich to, że w latach 1939 – 1945 pomagali, ryzykując życie swoje i swojej rodziny, bezinteresownie, z różnych pobudek. Czynnikiem konsolidującym te osoby stał się fakt przyznania medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, oraz członkowsko w Stowarzyszeniu.
Niecodziennym przypadkiem jest także postać Krzysztofa Włodarczyka. Tuż po wojnie, jako kilkuletnie dziecko , stracił oboje rodziców. Kontakt pod koniec lat 80. XX w. z poszukującym jego rodziny od lat Mosze Besjkim był dla niego czymś nieoczekiwanym, niejako przywróceniem rodziców, odkryciem, nieznanych mu do tej pory, kart z dziejów rodziny. Doprowadziło to do jego czynnego zaangażowania się w działalność Koła środowiskowego Sprawiedliwych w Krakowie, a dziś jest jego przewodniczącym.
Godziny otwarcia:
poniedziałek 10.00-14.00
wtorek-niedziela 10.00-18.00
Ceny biletów:
bilet normalny: 5 zł
bilet ulgowy: 4 zł
bilet szkolny, grupowy: 3,50 zł
bilet rodzinny: 10 zł
Na wystawie nie obowiązuje dzień bezpłatnego zwiedzania.
Koszt oprowadzania po wystawie czasowej wynosi 50,00 zł od grupy + bilety wstępu.
Ostatni zwiedzający wystawę czasową jest wpuszczany na ekspozycję na 30 min. przed jej zamknięciem.
|