Lokalnie działające domy i ośrodki kultury, jak wszystkie organizacje, mają swoje chude i tłuste lata. Co dzieje się, gdy brakuje pieniędzy na działalność, a nawet na pokrycie kosztów stałych? Jak zarządzać zespołem w czasach kryzysu? Jak połączyć misję instytucji kultury z trudem zdobywania środków, często na podstawowe wydatki?
W czasach kryzysu przydaje się zarządzanie naprawcze, konsekwentnie wdrażane przez dyrekcję, a jednocześnie zrozumiałe i akceptowane przez zespół pracowników.
Metoda, opracowana i przetestowana przez dyrektorkę jednego z krakowskich ośrodków kultury, jest punktem wyjścia dla warsztatów, na które zapraszamy dyrektorów, kierowników i menedżerów lokalnych instytucji kultury.
Celem jest wypracowanie różnych modeli działań naprawczych oraz wymiana doświadczeń związanych z rozmaitymi aspektami sytuacji kryzysowych w lokalnych instytucjach kultury. Podczas warsztatów:
• przedstawimy model opracowany i wdrażany w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta,
• przekażemy kilka przydatnych narzędzi zarządzania, np. kartę działań naprawczych,
• wypracujemy wspólnie pomysły rozwiązań przydatnych w zarządzaniu instytucją kultury w kryzysie (związanych nie tylko z finansami).
|