Wystawa zorganizowana w stulecie urodzin pisarza, poświęcona jego życiu i twórczości, będzie towarzyszyła krakowskim Targom Książki. 27 października, w dniu urodzin pisarza, w klubie Konfederacka 4 w Krakowie odbędzie się przyjęcie urodzinowe z tortem i pokaz filmów dokumentalnych o Bobkowskim.
27 października 2013 roku skończyłby sto lat, przeżył zaledwie 48, ale dla czytelników pozostanie zawsze młodym mężczyzną przemierzającym Francję na rowerze albo budującym modele samolotów w dalekiej Gwatemali. Wieczny tułacz, niepoprawny awanturnik, chuligan wolności: Andrzej Bobkowski (1913-1961).
Bobkowski niemal całe dorosłe życie przeżył poza Polską – najpierw we Francji, potem w Gwatemali. Był przede wszystkim autorem "Szkiców piórkiem", które opublikował Instytut Literacki w Paryżu w 1957 roku.
– To jedna z najważniejszych książek opublikowanych przez Instytut. I to nie tylko ze względu na jej wartości literackie, ale także z powodu zawartych w niej bardzo interesujących refleksji dotyczących oceny sytuacji politycznej po przegranej wojnie – podkreślał Jerzy Giedroyc, redaktor paryskiej "Kultury".
Bobkowski zostawił też sztukę teatralną "Czarny piasek" (1959) oraz sporo opowiadań, szkiców i notatek rozsianych po różnych czasopismach, a potem zebranych w książkach. Jego utwory prozą ukazywały się nie tylko w "Kulturze" i londyńskich "Wiadomościach", ale również w prasie krajowej. W latach 40. publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Dziś i Jutro", "Twórczości" i "Nowinach Literackich".
W 1970 roku nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu wyszedł tom szkiców i opowiadań "Coco de Oro", gdzie trafiły teksty zamieszczane w "Kulturze". W 1994 roku opublikowano "Opowiadania i szkice", gdzie trafiły głównie eseje z "Wiadomości" i "Tygodnika Powszechnego". Bobkowski jest też autorem setek wspaniałych listów, które stopniowo są publikowane, m.in. do Jerzego Giedroycia, Jarosława Iwaszkiewicza czy Tymona Terleckiego.
„Wszystkie sztandary zostały do tego stopnia splamione krwią i gównem, iż byłby już czas nie mieć żadnego”. Czyż nie typowe zdanie chuligana? Otóż ja, jako chuligan wolności, nie chcę się poddać kontroli.
Andrzej Bobkowski, Z listu do stryja
KRAKÓW – Imprezy towarzyszące obchodom 100. urodzin Andrzeja Bobkowskiego
25 października, godz. 10
Bobkowski. Chuligan wolności. Nowe książki, nowe odkrycia – spotkanie na Targach Książki
Kraków, ul. Centralna 41a
25 października 2013, godz. 18.00
przejazd Masy Krytycznej w Krakowie i Łodzi pod hasłem „Bobkowskiemu na urodziny”
26 października, godz. 11
Spacer z przewodnikiem po Krakowie Bobkowskiego
ul. Konfederacka 4
27 października, godz. 11
Pokaz filmu dokumentalnego o pisarzu
ul. Konfederacka 4
27 października 2013, godz. 16.00
Konfederacka 4, Kraków, ul Konfederacka 4
Będą krewni, przyjaciele i fani pisarza. Nie zabraknie urodzinowego tortu!
28 października - 14 listopada
Ćwiczenia z Bobkowskiego. Warsztaty literacko-teatralne dla uczniów i studentów
14 listopada
Wieczór z chuliganem - czytanie "szkiców piórkiem" i nieznanych dzienników Andrzeja Bobkowskiego
ul. Konfederacka 4
Ponadto z okazji stulecia urodzin Bobkowskiego:
24 i 25 października 2013, godz. 20.30
26 i 29 października 2013, godz. 19.00
„Wyczuwam, więc jestem” – premiera monodramu na motywach „Szkiców piórkiem” i „Z dziennika podróży” Andrzeja Bobkowskiego
Scena Śródmiejskiego Ośrodka Kultury, Mikołajska 2, Kraków
28 i 29 października 2013, początek godz. 10.00
Konferencja naukowa UJ i UW: „Andrzej Bobkowski wielokrotnie. W 100. rocznicę urodzin pisarza”
Sala im. Bobrzyńskiego, Collegium Maius, UJ
Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Współorganizatorzy: Muzeum Historii Polski, Instytut Tolerancji w Łodzi
Partnerzy: Targi Książki w Krakowie, Biblioteka Jagiellońska, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Fundacja Fenomen, Kraków Miastem Rowerów, Instytut Literacki w Paryżu, Konfederacka 4
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury - Kultura - Interwencje.
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
|