W piątek, sobotę i niedzielę - 22, 23 i 24 lutego – od godz. 18.00 w Centrum Handlowym Plaza odbędą się niezwykłe koncerty. „Urodziny Chopina” to projekt, który przypominając 203. rocznicę urodzin wielkiego kompozytora ma na celu udowodnienie, że jego muzyka jest dla każdego. Właśnie dlatego, już drugi rok z rzędu, projekt zaplanowano w przestrzeniach komercyjnych, takich jak galerie handlowe. Wszystko po to, aby przyciągnąć uwagę publiczności, wyjść jej naprzeciw, to próba przekonania do muzyki klasycznej zwłaszcza tych, którzy zwykle nie wybierają się do sal koncertowych.
Koncerty maja wszelkie szanse, aby zachwycić nowych odbiorców, zwłaszcza, że wykonawcy koncertu to profesjonaliści, laureaci konkursów, mistrzowie improwizacji, soliści, chóry, zespoły folkowe i jazzowe. W krakowskiej Plazie gościć będą: pianiści Alicja Oktabska, Paweł Motyczyński, Przemysław Winnicki i Witold Wilczek, a także Orkiestra Akademii Beethovenowskiej - jeden z czołowych a zarazem najmłodszych zespołów symfonicznych w Polsce.
Zabrzmią i dzieła wielkiego mistrza i kompozycje twórców mu współczesnych, a także dzieła inspirowane jego muzyką. Koncerty mają charakter otwarty. Organizatorzy chcą dotrzeć do ludzi o różnych preferencjach muzycznych, nie tylko melomanów, zaskoczyć ich pięknem chopinowskich kompozycji i... zatrzymać na moment.
Odpowiednio przygotowany hol główny galerii to doskonała sala koncertowa. Jej wyjątkowość polega na tym, że stanowi przestrzeń otwartą, publiczną, w której co chwilę przechodzą kolejne osoby. Wszyscy zyskują. Podczas koncertów słuchacze mają szansę zgłębić lub poznać utwory Chopina; muzycy prezentują swój talent w nowej dla siebie przestrzeni, a galeria handlowa staje się miejscem, w którym następuje spotkanie światów komercyjnego z artystycznym.
Kulminacyjnym punktem „Urodzin Chopina” w Krakowie będzie niedzielny (24.02) Koncert fortepianowy f-moll (w wersji na smyczki) w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej oraz Przemysława Witka – fortepian. Wszystkie trzy krakowskie koncerty poprowadzi Edyta Gajewska.
Po sukcesie zeszłorocznej edycji, w 2013 r. koncerty zorganizowane zostały w trzech miastach: Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Odbywają się w przeciągu kilka dni od 22 lutego do 1 marca, ponieważ w biografii Chopina znajdują się dwie daty jego urodzin, co do których spierają się badacze. W metryce urodzenia kompozytora widnieje data 22 lutego, ale on sam zawsze twierdził, że urodził się 1 marca.
http://urodzinychopina.pl/2013_krakow.html
Kontakt do organizatorów: info@urodzinychopina.pl
Biogramy artystów:
Alicja Oktabska
gra na fortepianie od piątego roku życia. Swoją edukację szkolną rozpoczęła w ZPSM im. M. Karłowicza pod kierunkiem mgr Olgi Łazarskiej, następnie kontynuowała ją w POSM im. F. Chopina, którą ukończyła z wyróżnieniem. Obecnie studiuje na Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej. Do jej osiągnięć artystycznych należy m.in. zdobycie I nagrody na X Międzynarodowym Konkursie im. „Luigi Zanuccoli” we Włoszech w 2012r., wyróżnień na konkursach w Kłodzku oraz Skarżysku- Kamiennej oraz udział w Ogólnopolskim etapie Przesłuchań uczniów klas Fortepianu Szkół Muzycznych II stopnia w Jeleniej Górze. Jest członkiem działającego od dwóch lat, tria Arystarchov współpracującego m.in. z prof. Peterem Buckiem czy Markiem Mosiem.
Paweł Motyczyński
pianista, student Akademii Muzycznej w Krakowie, wychowanek dra hab. Mirosława Herbowskiego. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m. in. przez: prof. Johna Perry'ego, prof. Andrzeja Jasińskiego oraz Philippe'a Giusiano. Koncertował m. in. w willi "Atma" (muzeum Karola Szymanowskiego) w Zakopanem, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Pałacu w Pszczynie, na Wawelu w Krakowie, Filharmonii Krakowskiej oraz za granicą: w Austrii, Niemczech, na Węgrzech, Ukrainie oraz w Finlandii. W latach 2010/2011 uczestniczył w Projekcie Europejskim "Fortepian Odbiciem Kultury Europejskiej", którego sesje odbywały się w Austrii, Francji, Macedonii, Mołdawii i Polsce. Jest laureatem m. in. "Estrady Młodych" 43. Festiwalu Pianistyki Polskiej, I nagrody na 2. Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie, IV nagrody na 43. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego na VIII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy.
Przemysław Winnicki
z wyróżnieniem ukończył Krakowską Akademię Muzyczną w Klasie Fortepianu prof. Andrzeja Pikula. Jest laureatem konkursów pianistycznych w kraju i zagranicą. Koncertował w Austrii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Białorusi. Występował jako solista z cenionymi orkiestrami, m. in. Narodowa Orkiestra Mińska czy Orkiestra Filharmonii Krakowskiej. Obecnie pianista jest zatrudniony na Akademii Muzycznej w Krakowie jako Akompaniator, a także pełni studia Podyplomowe w Klasie Fortepianu prof. Mirosława Herbowskiego.
Witold Wilczek
pianista, laureat licznych konkursów: m.in. Concours Musical de France – Grand Prix, categorie quatre mains, Paryż, 2000 r., stypendysta polskiej Fundacji Bielecki Art oraz szwajcarskiej Fundacji Lyra. Intensywnie koncertuje w Polsce i za granicą (Szwajcaria, Włochy, Francja). Od 2007 roku regularnie występuje z recitalami Chopinowskimi, dając ich ponad sześćdziesiąt w roku. Jako solista i kameralista gościł na festiwalach takich jak „Biennale Bern“ czy „Printemps Musical d`Annecy“. W marcu 2011 odbył trasę koncertową we Francji, gdzie obok recitali poprowadził również kursy mistrzowskie w Paryżu i Chambéry. Występował m.in. w prestiżowym Musée Grenoble.
Przemysław Witek
koncertujący pianista i asystent w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu. Występował z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" pod batutą Agnieszki Duczmal, a także z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej, Koszalińskiej, Dolnośląskiej i Sudeckiej. Debiutował na scenach w Berlinie, Rzymie, Brukseli oraz w Bernie. Wielokrotnie wykonywał recitale w największych miastach Polski (Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Lublin), a w swoich podróżach koncertowych odwiedził Stany Zjednoczone, Arabię Saudyjską, Niemcy, Włochy, Ukrainę oraz Rosję. W 2011 roku Polskie Radio oraz Ponte Art Production wydały jego debiutancką płytę pt. "Décadence" z kompozycjami Szymanowskiego i Rachmaninowa. Przemysław Witek jest pianistą znajdującym inspirację także w muzyce kameralnej (koncertował z Anną Marią Staśkiewicz, Bartoszem Worochem oraz Marcinem Markowiczem) oraz w innych dziedzinach sztuki (razem z aktorem - Dawidem Ogrodnikiem, łącząc w nowatorski sposób monodram z recitalem fortepianowym, stworzył spektakl o twórczości i osobowości Fryderyka Chopina, którego premiera odbędzie się w październiku w Pałacu Radziwiłłów w Antoninie).
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
jeden z czołowych a zarazem najmłodszy zespół symfoniczny w Polsce. Tworzą go pasjonaci.
Zespół rozpoczął działalność w 2003 roku, po sukcesach na 53 festiwalu Jünger Künstler Bayreuth. W 2005 roku, za sprawą Elżbiety Pendereckiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, zadebiutowała podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gromadząc wyśmienite recenzje oraz otrzymując wiele zaproszeń do udziału w prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. W tym samym roku nagrana została pierwsza studyjna płyta z muzyką polską dla wytwórni DUX.
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie orkiestry.
|