POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
18-02-2013     - 21-02-2013  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
PostLimud 2013
miejsce:
JCC Kraków
ul. Miodowa 24
17:30, 19:00
BEZPŁATNE
» Wydarzenia inne
PostLimud 18-21.02.2013

Limud – to intensywny cykl warsztatów, seminariów i wykładów dla członków żydowskiej społeczności, gdzie prowadzącymi zajęcia są sami uczestnicy. Już od 3 lat Limud Keszet Polska odbywa się jesienią w Warszawie. W seminarium uczestniczy kilkaset osób z całej Polski.

PostLimud Kraków – cykl wykładów krakowskich reprezentantów Limud Keszet Polska 2012. Wykłady są otwarte dla wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu szeroko pojętej kultury żydowskiej.

18.02. poniedziałek
17:30 Jonathan Ornstein - Dziesięć przykazań Limud Keszet Polska (wykład w języku angielskim z tłumaczeniem).
Czy Dekalog wciąż pozostaje aktualny? A jeśli nie, to jak możemy temu zaradzić? Inne spojrzenie na Dziesięć Przykazań.
19:00 Jonathan Webber - Dlaczego Polska ma i powinna mieć znaczenie dla Żydów? (wykład w języku angielskim z tłumaczeniem)
Zrozumienie historii Żydów jest niemożliwe bez myślenia o Polsce. Jak Żydzi na całym świecie pamiętają o swojej polskiej spuściźnie? Jak Polacy upamiętniają żydowskie dziedzictwo kulturowe? Jak Żydzi i Polacy odnoszą się do Holokaustu? Czy Żydzi i Polacy potrafią się porozumieć? Na te i inne trudne pytania odpowiedzi spróbuje udzielić Jonathan Webber.

19.02. wtorek
17:30 Anna Lebet-Minakowska - Judaizm - poznać znaczy zrozumieć.
Opowieść o życiu codziennym i świętach społeczności żydowskiej na Ziemiach Polskich w XVII i XIX wieku inspirowana przedwojenną kolekcją judaików z Muzeum Narodowego w Krakowie.
19:00 Roman Włodek - Dokąd prowadzi „Droga młodych”? O filmie „Mir kumen on” Aleksandra Forda z 1936 roku.
„Droga młodych” (Mir kumen on) jest na pół dokumentalną opowieścią o sanatorium w Miedzeszynie, pokazującą dzieci żydowskie, które „w zetknięciu z przyrodą na wsi wśród dobrych ludzi zmieniają się na prawdziwe istoty ludzkie, [...] uczą się radości życia, higieny i sportu” – jak napisał Antoni Słonimski. Przepojony ideą korczakowską film, cenzura uznała za niebezpieczny i nie dopuściła na ekrany. Wykład będzie ilustrowany fragmentami „Drogi młodych”.

20.02. środa
17:30 Katarzyna Zimmerer - "Oddech dzieci spieszących do szkoły unosi świat" - żydowskie szkolnictwo w międzywojennym Krakowie.
Żydowskie szkolnictwo w międzywojennym Krakowie. Od pierwszej w Polsce szkoły religijnej dla dziewcząt, aż do postępowego, koedukacyjnego gimnazjum hebrajskiego.
19:00 Gabi i Uwe Seltman - Tikkun Olam - Jak sprawić by świat był lepszy, znając przeszłość.
Opowieść autorów bestsellera "Gabi i Uwe" o kojącym procesie mierzenia się z przeszłością swoich przodków, który przynosi pociechę, zgodę i wzajemne zrozumienie.

21.02. czwartek
17:30 Joanna Fabijańczuk - Sara Szenirer - żydowska feministka? Próba lektury dziennika osobistego.
Chociaż o jej działalności mówi się dużo, niewiele wiadomo o niej samej. Analiza dziennika żydowskiej działaczki oświatowej, z którego wyłania się coś więcej niż tylko standardowy zarys biografii.
19:00 Rabin Boaz Pash - O kolorach w Kabale.
Kabała próbuje tłumaczyć wszystko, co nas otacza, także znaczenie kolorów. Skąd wziął się kolor? Jak kolor może zmieniać mój nastrój? Jaki kolor mają moje idee? Czy możemy rozmawiać za pomocą kolorów, a nie słów? Barwny wykład Boaza Pasha.
Miejsce:
JCC Kraków
ul. Miodowa 24
Godz.
17:30, 19:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury