Kraków Zaprasza - strona główna
TRADYCJE
Galeria Krakowa
TRADYCJE KRAKOWA:
Comber

Dni Krakowa

Emaus

Jarmarki

Lajkonik

Procesja Bożego Ciała

Procesja Św. Stanisława

Pucheroki

Rękawka

Sylwester

Szopki

Szopki Wigilijne

Wianki

Święta Wojna

 Lajkonik


Ten Lajkonik, nasz Lajkonik
po Krakowie zawsze goni
Lajkoniku laj laj
poprzez cały kraj(2x)

Lajkonik czyli konik zwierzyniecki to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci krakowskich. Pierwsze wiadomości o nim pochodzą z XVIII w.

W XIII wieku Polska, a także Kraków był wielokrotnie niszczony przez najazdy Tatarów, koczowniczy lud z Mongolii. Po raz pierwszy pojawili się oni w Krakowie w 1241 r. Ci odziani w skóry i dosiadający niewielkich krępych koni skośnoocy wojownicy byli szybcy i okrutni. Pozostawiali za sobą zniszczone i spalone miasta i wsie. Ze względu na nieznany tu dotąd ale skuteczny sposób walki, szybko stali się postrachem ludności polskiej, a najbardziej krakowian, bowiem Kraków jako miasto królewskie a więc bardo bogate był dla nich celem szczególnym.

Według legendy w czerwcu 1287 r. czambuł tatarski nie dostrzeżony przez strażników miejskich , zbliżał się do murów Krakowa. Tatarzy rozbili swój obóz w nadwiślańskich zaroślach w pobliżu podmiejskiej wsi Zwierzyniec. Obok tego miejsca mieli swoją osadę wiślańscy żeglarze - włóczkowie, którzy na co dzień dozorowali spławu drewna na Wiśle. Zauważyli oni wrogów i nocą napadli na śpiących wojowników. Pokonali zaskoczonych Tatarów, zabili ich chana, a upojeni zwycięstwem poprzebierali się w ich stroje, dosiedli zdobycznych koni i triumfalnie wkroczyli do Krakowa. Na wieść o zwycięstwie nad strasznymi Tatarami w mieście zapanowała tak wielka radość, że na pamiątkę tego wydarzenia co roku w czwartek ósmego dnia po Bożym Ciele do Krakowa wjeżdża srogi chan tatarski na czele orszaku bohaterskich podkrakowskich włóczków.

Legenda ta po raz pierwszy została opisana w 1820 r. przez Konstantego Majeranowskiego w czasopiśmie Pszczółka Krakowska.

Być może jednak obrzęd Lajkonika wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich i nawiązuje do przełomu wiosenno-letniego lub do świętych koni Światowida, które prawdopodobnie były czczone w pogańskiej świątyni - Gontynie, na dzisiejszym Zwierzyńcu.

Przebieg obchodu Lajkonika ustalono w XIX wieku. Strój zaprojektował Stanisław Wyspiański.

O godzinie 12.00 na dziedzińcu klasztoru ss. Norbertanek gromadzi się orszak Lajkonika: chorąży wraz z pomocnikiem, włóczkowie i orkiestra mlaskotów (nazwa jej pochodzi od nazwiska znanej zwierzynieckiej rodziny muzyków). Pierwszy taniec Lajkonik wykonuje przed ksienią ss. Norbertanek, która ogląda go z okna i jako pierwsza płaci mu zwyczajowy haracz. Następnie cały orszak przy dźwiękach muzyki przechodzi ulicami T. Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego. Po drodze Lajkonik wstępuje, wyczyniając swe harce i ściągając haracz, do wszystkich biur, sklepów i barów. Napotkanych przechodniów, którzy zapłacą haracz uderza swą buławą aby przynieść im szczęście. Najpiękniejszy taniec wykonuje pod filharmonią, a najdostojniejszym gościem, którego odwiedza jest biskup krakowski. Ostatni taniec odtańcza po ok. 8 godzinach harców, przed prezydentem Krakowa na estradzie pod Wieżą Ratuszową.

Najważniejszym elementem tańca Lajkonika, jest tzw. zawijanie chorągwią, lub pokłon miastu. Chorąży zatacza koło 6 metrową chorągwią, na której wyobrażony jest polski orzeł i herb Krakowa, a Lajkonik biegnie za chorągwią, usiłując trafić buławą trzymaną w prawicy w "szybującego" orła.

 Pochód Lajkonika 2009r.

 Pochód Lajkonika 2008r.

 Pochód Lajkonika 2007r.

 Pochód Lajkonika 2003r.

 

 

Emaus na Salwatorze 2007r.

Emaus na Salwatorze 2004r.

Pochód Lajkonika 2009r.

Pochód Lajkonika 2008r.

Pochód Lajkonika 2007r.

Pochód Lajkonika 2003r.

Procesja Bożego Ciała 2006r.

Procesja Bożego Ciała na Kazimierzu 2005r.

Święto Bożego Ciała w Kościele Bożego Ciała - na Kazimierzu 2004r.

Procesja Świętego Stanisława na Skałkę - 2004r.

Skałka w Krakowie. 750-lecie kanonizacji Św. Stanisława. 2003r.
alt
Święto Rękawki 2009r.
alt
Święto Rękawki 2008r.
alt
Święto Rękawki 2007r.
alt
Święto Rękawki 2006r.
alt
Święto Rękawki 2005r.

Ognie sztuczne oplatajace Wieżę Mariacką na przywitanie Nowego Roku 2006r.

Konkurs Szopek 2007r.

Konkurs Szopek 2006r.

Konkurs Szopek 2005r.

Boże Narodzenie w Krakowskich Kościołach 2005r.

Boże Narodzenie w Krakowskich Kościołach 2004r.
alt
Wianki pod Wawelem 2008r.
alt
Wianki pod Wawelem 2007r.

   

 
Copyright © 2002-2010
www.Krakow.zaprasza.eu
KRAKÓW ZAPRASZA - Krakowski Portal Internetowy
oraz

Fundacja  Promocji  Kultury

Wszystkie prawa zastrzeżone
kontakt