POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
KRONIKA
Uroczystości odpustowe ku czci świętego Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt
« start     07-08-2018

07-19 sierpnia 2018

Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie

16 sierpnia wspomina się w kościele Świętego Rocha.

To wielki dzień dla niewielkiej mikstackiej wspólnoty parafialnej ( diecezja kaliska). W tym dniu przeżywa ona uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha w Diecezjalnym Sanktuarium.

Na uroczystości odpustowe przyjeżdżają pielgrzymi i turyści z różnych stron kraju. Przybywają do Mikstatu, by przeżyć niezwykłe, niespotykane uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Co warto podkreślić, odbywają się one tu nieprzerwanie od trzystu lat. Mieszkańcy miasteczka wierzą i tę wiarę w sposób skuteczny przekazują z pokolenia na pokolenie, że to właśnie orędownictwu Świętego Rocha ich przodkowie zawdzięczają ocalenie w czasie nawiedzających często te okolice epidemii cholery.

Znajdujący się tu zabytkowy, nastrojowy drewniany kościół - wotum dziękczynne mieszkańców. Ten obecny, został pobudowany w 1786 roku. Warto wraz z parafianami i liczną rzeszą pielgrzymów i turystów przeżyć tu uroczystości odpustowe.

Bezpośrednie przygotowania do uroczystości odpustowych rozpoczynają się 7 sierpnia. Od tego dnia mieszkańcy codziennie gromadzą się o godz. 18:30 w Sanktuarium na Mszy Świętej, po której odprawiana jest Nowenna do Świętego Rocha.


W tym roku już po raz siódmy, 7 sierpnia rozpoczną się spotkania w „Szkole Świętego Rocha”. To cykl spotkań  Jest to przybliżających   dzieciom postaci Świętego Patrona, a także poznawania zwyczajów odpustowych. Na dzieci i młodzież czeka wiele atrakcji. 


W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe ( w tym roku 12 sierpnia) w Sanktuarium spotykają się osoby chore i starsze.  To ich dzień.


15 sierpnia w MGOK-u odbędzie się już XIV sesja popularno- naukowa z cyklu „Siła kultu- tradycji-wiary”. W tym dniu po Mszy Świętej sprawowanej w kościele pw. Świętej Trójcy o godz. 18:00 w procesji z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Rocha udamy się do Sanktuarium. Tu zostanie odprawiona Nowenna i odśpiewane Nieszpory, a po nich całonocne czuwanie modlitewne. Tradycyjnie o godz. 24:00 księża pochodzący z naszej wspólnoty odprawią pasterkę.


O godz. 8:00 rano będzie sprawowana przy ołtarzu polowym Msza Święta wotywna, a po niej odbędzie się wspomniany obrzęd błogosławieństwa zwierząt.
Tę niezwykłą procesję  warto zobaczyć i przeżyć. Oczywiście można w niej także uczestniczyć ze swoimi zwierzątkami.
Trudno wyobrazić sobie odpust bez uroczystej sumy, ta będzie sprawowana o godz. 11:00 pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Łukasza Buzuna.


O godz. 18:00 sprawowana będzie Msza Święta w intencji dzieci. Po Mszy Świętej każde dziecko otrzyma indywidualne błogosławieństwo.

Od 2014 roku, w scenariuszu uroczystości odpustowych pojawił się nowy element „ Dzień dziękczynienia”. Przeżywany on jest w niedzielę po uroczystościach odpustowych, w tym roku  19 sierpnia. Będzie to czas modlitwy za zmarłych, za naszych przodków, którzy przekazali nam wiarę i tradycje kształtujące poczucie naszej tożsamości  lokalnej.

Zapraszamy do Mikstatu na uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha! Warto podkreślić, że są to uroczystości niezwykłe, niespotykane. Tak niezwykłe, że w 2015 roku zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Zapraszamy do Mikstatu na uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha!

http://www.parafia-mikstat.pl


PATRONAT:
ZOBACZ
PROPOZYCJE NA DZIŚ »

 
 
 
41. Kongres i Targi LNE
 
Legendarny Polski Musical Metro
w reżyserii Janusza Józefowicza
z muzyką Janusza Stokłosy
 
Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA
 
III edycja konkursu W ułamku sekundy. Street Photo.
 
SINGING LITTLE KIDS AROUND CHRISTMAS -
ŚPIEWANIE KOLĘD I PASTORAŁEK W JĘZYKU ANGIELSKIM
 
KONKURS PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ PT. „MOJA RODZINA”
 
X Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych
 
Najważniejsze spotkanie branży beauty już za miesiąc
- 40. Kongres i Targi LNE!
 
Wielki jubileusz branży beauty!
40. Kongres i Targi LNE
 
Wielki eko Boho Kiermasz w Cafe Szafe!
 
LUDOWE ECHA KURDWANOWA
i
XII MAŁOPOLSKI PRZEGLĄD ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH „SMOK 2019”
 
XIII Piknik Krowoderski „Roztańczona Krowodrza” Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją