POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
KRONIKA
12. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie
« start     14-10-2014

23 - 27 października 2014
Kino Paradox
i  Bunkier Sztuki
Kraków

Już w październiku w Krakowie 12. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

12. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie – lokalna edycja jednego z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka - odbędzie się w Krakowie, w dniach 23-27 października 2014.

Na program tegorocznej edycji festiwalu, poza bogatym zestawem ponad 20 filmów dokumentalnych z całego świata, złożą się spotkania dyskusyjne z udziałem specjalistów w dziedzinie praw człowieka i działaczy, sesje naukowe, a także warsztaty poświęcone prawom człowieka i wrażliwości międzykulturowej.

Krakowską edycję festiwalu WATCH DOCS otworzy szwedzki dokument „Za kratami nie nosimy burek”, ukazujący afgańskie kobiety, które dopiero w więzieniu mogą poczuć się wolne. Film zdobył główną nagrodę na 13. Międzynarodowym Festiwalu WATCH DOCS w Warszawie.

Jednym z najważniejszych wątków tegorocznego festiwalu WATCH DOCS są kwestia migracji i wielokulturowości. W sobotę 25 października widzowie będą mogli poznać historię pary starszych Chińczyków, rozważających powrót do dawnej ojczyzny („Pan i Pani Zhang”), po południu królować będą produkcje krótkometrażowe poświęcone problemom uchodźców (obraz o duńskich ośrodkach dla azylantów „Ziemia Niczyja” oraz „Kiedy będę ptakiem”) oraz dokumenty z serii „Narracje migrantów”, w których głos oddany jest samym zainteresowanym – migrantom i migrantkom, którzy z wyboru lub konieczności mieszkają w Polsce.

Nie zabraknie też filmów poruszających najbardziej aktualne problemy związane z łamaniem praw człowieka – tworzeniu i utrzymywaniu społecznego porządku państwach Afryki („Jak zbudować państwo?”, „Nie ma mocnych na Mojżesza Katumbi”), konfliktowi zbrojnemu w Syrii („Nigdy więcej – historia rewolucji”) i sytuacji kobiet w patriarchalnych społeczeństwach („Banaz – historia miłosna”, „Salma”).
Festiwal zakończy znakomicie przyjęte „Lato z Antonem”, obraz o rosyjskim letnim obozie militarnym dla ubogich nastolatków.

Filmy będą wyświetlane w kinie Paradox i Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Festiwalowi towarzyszą także wydarzenia odbywające się na dwóch krakowskich uczelniach – Uniwersytecie Pedagogicznym i Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny.

Krakowska edycja WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Autonomia, Katedry Mediów i Badań Kulturowych Uniwersytetu Pedagogicznego, Ośrodka Badań nad Mediami UP, Studenckiego Koła Naukowego "COOLturoznawcy”, Bezpieczny Student UJ, Ośrodek Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka UJ i Fundacji na Rzecz Różnorodności Społecznej.

Głównymi organizatorami ogólnopolskiej edycji festiwalu WATCH DOCS są Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Kraków, portal dla studenta.pl, portal ngo.pl, portal krakow.zaprasza.eu

Więcej informacji oraz szczegółowy program festiwalu znajdą Państwo na stronie:
www.watchdocskrakow.pl oraz www.facebook.com/watchdocskrakow

- - - - - - - - - - - -

Program
Objazdowego Festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie
Kraków, 23-27 października 2014


WSTĘP NA WSZYSTKIE PROJEKCJE FILMOWE I WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE JEST BEZPŁATNY


Czwartek 23 października 2014
Miejsce: Kino Paradox, ul. Krupnicza 38

18:00 Otwarcie Festiwalu

18:15 Za kratami nie nosimy burek
Szwecja, 2012, reż. Nima Sarvestani, 77 min.
Obraz afgańskiego więzienia dla kobiet. Więzienia, które paradoksalnie daje więcej przestrzeni do bycia sobą niż patriarchalne społeczeństwo “na wolności”. Film zdobył główną nagrodę Festiwalu WATCH DOCS 2013.
19:45 Banaz – historia miłosna
Norwegia, Wlk. Brytania, 2012, reż. Deeyah Khan, 70 min.
Historia honorowego morderstwa Brytyjki kurdyjskiego pochodzenia. Czy gdyby policja należycie wykonywała obowiązki, to dziewczyna nadal by żyła? Autorka dokumentu z dużą uwagą nakreśliła aktualną sytuację wielu kobiet na całym świecie.



Piątek 24 października 2014
Miejsce: Kino Paradox, ul. Krupnicza 38

18:00 Wyznanie Zelima
Niemcy, 2013, reż. Natalia Mikhaylova, 60 min.
Zelim, czeczeński uchodźca, opowiada o brutalnych torturach, jakich niesprawiedliwie doświadczył z rąk policji w Inguszetii.

19:15 Niesamowity Azerbejdżan!
Wielka Brytania 2012, reż. Liz Mermin, 60 min.
Muzyczna Eurowizja organizowana z ogromną pompą ma odwrócić uwagę od problemów społecznych, biedy i cenzury wolnych mediów. Mając do dyspozycji miliony, władze Azerbejdżanu z jednej strony karygodnie łamią prawa człowieka, z drugiej uśmiechają się do fleszy w towarzystwie europejskich polityków i polityczek.

20:15 Wyrok
Chorwacja 2013, reż. Djuro Gavran, 11 min.
Krótki film pokazujący ogłoszenie wyroku dla zbrodniarza wojennego z Chorwacji, Ante Gotoviny, przeplatane z burzliwą reakcją zebranego tłumu w Zagrzebiu, który oglądał transmisję.

20:45 Strefa bezpieczeństwa – pola śmierci Sri Lanki
Wlk. Brytania, 2013, reż. Callum Macrae, 93 min.
Potworne ludobójstwo trwające kilkadziesiąt lat przy cichym przyzwoleniu społeczności międzynarodowej. Film zawiera wstrząsające materiały dokumentujące bombardowania szpitali oraz masakrę ludności cywilnej.



Sobota 25 października 2014
Miejsce: Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a

10:00-14:00 (Anty)dyskryminacja a gender - warsztaty antydyskryminacyjne

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE WATCH DOCS organizowane we współpracy z Amnesty International Kraków

OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY: watchdocs.warsztat@gmail.com

Miejsce: Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a
15:00 Pan i Pani Zhang

Francja 2013, reż. Fanny Tondre, Olivier Jobard, 52 min.
Małżeństwo migrantów z Chin po 10 latach życia we Francji rozważa powrót do rodzimego kraju. Żyją skromnie, nie mają wielkiego majątku. Tymczasem rodzina w Chinach osiągnęła finansowy sukces. Czy powrót będzie odbierany jako porażka? Mały niepozorny film, który wzbudza szczere emocje.

16:00 Vojta Lavička: wzloty i upadki
Czechy 2013, reż. Helena Třeštíková, 88 min.
Przez 16 lat reżyserka towarzyszyła tytułowemu Vojcie w codziennym życiu. Bohater dzieli się swoimi sukcesami oraz porażkami. Ma wyjątkowe spojrzenie na sytuację w Czechach, bo jest Romem, któremu udało się zaistnieć w kulturze głównego nurtu.



Miejsce: Kino Paradox, ul. Krupnicza 38
18:30 Blok filmów krótkometrażowych

Ziemia niczyja
Dania, Wielka Brytania 2013, reż. Michael Graversen, 30 min.
Dokument o ośrodku dla nastoletnich uchodźców w Danii. Podopieczni czekają tu na informacje, czy dostaną azyl, czy też czeka ich deportacja. Emocjonalne podejście opiekunów i opiekunek ośrodka pomaga przetrwać ciężkie chwile, ale utrudnia sytuację, gdy trzeba się rozstać.
Kiedy będę ptakiem
Polska 2013, reż. Monika Pawluczuk, 28 min.
Codzienne zmagania birmijskiej uchodźczyni, która wraz z rodziną znalazła schronienie w Tajlandii.
19:45 Seria Narracje Migrantów - pokaz pozafestiwalowy organizowany we współpracy z Fundacją na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS)
Dlaczego jestem czekoladowy?
Polska 2010, reż. Rafał Skalski, 6’
Bohaterka filmu opowiada o wychowaniu dwójki swoich dzieci, które mają mieszane pochodzenie: ich ojciec pochodzi z Nigerii, a mama jest Polką. Dzieci jeszcze nie wiedzą, że w niektórych w Polsce ich wygląd może budzić zdziwienie, dezaprobatę a nawet agresję.
Fatima
Polska, 2012, reż. Rafał Skalski, 8’
Historia 16-letniej Fatimy, pochodzącej z Czeczenii i uczącej się w jednym z warszawskich gimnazjów. Fatima opowiada o tym, jak postrzega siebie w środowisku szkolnym w Polsce, jakich doświadcza trudności w nauce, o swoich obawach i niepewności przed pójściem do szkoły w Polsce.

Po polsku mam na imię Hania
Polska, 2014, reż. Rafał Skalski, 11’
Bohaterka filmu, Hanh, przyjechała do Polski z rodzinnego Wietnamu, mając 14 lat. Hanh opowiada o relacjach z rodzicami i rodzeństwem, wraca wspomnieniami do początków swojego pobytu w Polsce, nie ukrywając trudnych doświadczeń. Jednocześnie poznajemy Hanh w obecnym momencie jej życia ̶ studiuje, planuje karierę zawodową.



20:15 Dyskusja z udziałem zaproszonych gości
21:15 Wizerunkowy problem

Szwajcaria 2012, reż. Simon Baumann, Andreas Pfiffner, 88 min.
Szwajcaria ma ostatnio problemy z reputacją. Postawy antyimigranckie, brudny zysk wielkich korporacji i nierozliczony udział w zyskach z Holokaustu to punkty wyjścia w próbie ocieplenia wizerunku Szwajcarii. Artystyczna satyra na public relations jako złoty środek na współczesne problemy etyczne kraju.



Niedziela 26 października 2014
Miejsce: Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a

15:00 Człowiek, który zrywa łańcuchy
Wlk. Brytania, 2013, reż. Erminia Colucci, 65 min.
Indonezja: nieludzkie traktowanie chorych psychicznie i człowiek, który próbuje im pomóc.

16:15 Jak zbudować państwo?
Francja, 2013, reż. Florence Martin-Kessler, Anne Poiret, 75 min.
Pierwszy rok niepodległości Południowego Sudanu - misja ONZ i byli rebelianci u władzy, z widmem wojny i bankructwa w tle. W filmie rejestrowana zza kulis „wielka polityka” sąsiaduje z uważną obserwacją mozolnych prób jej realizacji w terenie.

17:45 Blok filmów krótkometrażowych
Nigdy więcej – historia rewolucji
USA, 2013, reż. Matthew VanDyke, 14 min.
Dramatyczne świadectwo młodych rebeliantów w rozdartej konfliktem Syrii.
Żanaozen: nieznana tragedia
Rosja, 2013, reż. Yulia Mazurova, 26 min.
Krwawo stłumione protesty pracowników przemysłu naftowego w Kazachstanie.
Ja nie mam wrogów
Irlandia, 2012, reż. Trish McAdam, 5 min.
Animacja do słów z mowy obrończej Liu Xiaobo –dysydenta, laureata Pokojowej Nagrody Nobla – wygłoszonej przed chińskim sądem.


18:45 Czerwone wesele
Kambodża, 2012, reż. Guillaume Suon, Lida Chan, 58 min.
W latach 1975 – 1979 w wyniku wielkiej kampanii Czerwonych Khmerów na rzecz zwiększenia przyrostu naturalnego około 250 tysięcy kobiet w wieku 14-20 lat zostało zmuszonych do poślubienia nieznanych im żołnierzy. Jedna z kobiet, Sochan Pen, po prawie 40 latach milczenia jest gotowa złożyć skargę do sądzącego zbrodnie reżimu Trybunału.

20:00 Salma
Wielka Brytania, 2013, reż. Kim Longinotto, 90 min.
Podobnie jak miliony innych dziewcząt, Salma została przez swoich rodziców zamknięta przed światem w okresie dojrzewania, dopóki po latach nie zgodziła się wyjść za mąż. W czasie swojej niewoli Salma nie przestawała pisać. Przemycone na zewnątrz i opublikowane poezje okazały się literacką sensacją, czyniąc z Salmy najsłynniejszą tamilską poetkę Indii.


Poniedziałek 27 października 2014

Miejsce: Uniwersytet Pedagogiczny, ul. Podchorążych 2
Audytorium im. Prof. Wincentego Danka
10:00 Sesja naukowa "Problematyka praw człowieka we współczesnych tekstach kultury" WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE WATCH DOCS

W jaki sposób kultura współczesna angażuje się w procesy demokratycznych przemian, zachodzących w różnych częściach globu. Czy kultura ta bardziej umacnia, czy też przełamuje funkcjonujące w społeczeństwach stereotypy? Jeśli je przełamuje, to jakimi środkami wyrazu się posługuje? I wreszcie: jaki jest edukacyjny wymiar tekstów kultury, poruszających problematykę praw człowieka?
Równolegle z sesją naukową na UP będą odbywać się projekcje filmów festiwalowych.

10:00 Banaz – historia miłosna
Norwegia, Wlk. Brytania, 2012, reż. Deeyah Khan, 70 min.
Historia honorowego morderstwa Brytyjki kurdyjskiego pochodzenia. Czy gdyby policja należycie wykonywała obowiązki, to dziewczyna nadal by żyła? Autorka dokumentu z dużą uwagą nakreśliła aktualną sytuację wielu kobiet na całym świecie.

13:00 Blok filmów krótkometrażowych
Ziemia niczyja
Dania, Wielka Brytania 2013, reż. Michael Graversen, 30 min.
Dokument o ośrodku dla nastoletnich uchodźców w Danii. Podopieczni czekają tu na informacje, czy dostaną azyl, czy też czeka ich deportacja. Emocjonalne podejście opiekunów i opiekunek ośrodka pomaga przetrwać ciężkie chwile, ale utrudnia sytuację, gdy trzeba się rozstać.

To zależy od Ciebie
Norwegia 2013, reż. Kajsa Næss, 15 min.
Dokumentalna animacja – opowieść o dzieciństwie, gdy tatusiowie wszystkich innych dzieci w przedszkolu nie są w więzieniu.

Miejsce: Kino Paradox, ul. Krupnicza 38

18:30 Nie ma mocnych na Mojżesza Katumbi
Belgia, 2013, reż. Thierry Michel, 80 min.
Moise (Mojżesz) Katumbi jest dziś jednym z najpotężniejszych ludzi w Demokratycznej Republice Konga. Piastuje urząd gubernatora Katangi, najbogatszej kongijskiej prowincji, gdzie znajduje się 80% złóż naturalnych surowców kraju. W filmie zdjęcia z oficjalnych uroczystości przeplatają się z kadrami z „gospodarskich wizyt” w terenie, w najlepszym stylu propagandy sukcesu.

20:00 Lato z Antonem
Belgia, 2012, reż. Jasna Krajinovic, 60 min.
12-letni Anton mieszka z babcią pod Moskwą. Jak wielu innych chłopców z ubogich rosyjskich rodzin w czasie wakacji wyjeżdża na letnią szkołę wojskową. Od kiedy do władzy doszedł Władimir Putin, takie militarne obozy dla nastolatków stają się coraz bardziej popularne.

21:00 Dyskusja z udziałem zaproszonych gości

22:00 Zamknięcie festiwalu


Więcej informacji: http://www.facebook.com/WatchDocsKrakow i watchdocskrakow.pl



Organizatorki i partnerzy lokalni Festiwalu:
Fundacja Autonomia
Katedra Mediów i Badań Kulturowych Uniwersytetu Pedagogicznego
Ośrodek Badań nad Mediami Uniwersytetu Pedagogicznego
Studenckie Koło Naukowe "COOLturoznawcy”
Ośrodek Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka UJ
Bezpieczny Student UJ
Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej
Kino Paradox
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
Hostel Secret Garden

Patronaty medialne lokalne: Gazeta Wyborcza Kraków, portal ngo.pl, portal dlastudenta.pl, portal krakow.zaprasza.eu
Kontakt do koordynatorki lokalnej: Magdalena Korona, Fundacja Autonomia; m.korona@autonomia.org.pl, (48) 608 073 914

Organizatorzy główni: Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy
Mecenat: Miasto Stołeczne Warszawa, Open Society Foundation, MKiDN
Partnerzy: Ambasada Królestwa Niderlandów, Canal +, WildGrass

23 - 27 października 2014
Kino Paradox i Bunkier Sztuki
Kraków

WSTĘP BEZPŁATNY






PATRONAT:




ZOBACZ
PROPOZYCJE NA DZIŚ »

 
 
 
Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA
 
Musical Metro - promocja Walentynkowa
 
PROMOCJA HAPPY WEEK!
 
37. Kongres i Targi LNE
 
Musical Metro
 
Alibi od zaraz - spektakl komediowy
 
ALICJA W KRAINIE MUZYCZNEJ MAGII
 
SYMPHONICA
 
36. Kongres i Targi LNE - branża beauty w wersji PRO
 
Krakowski Festiwal na Falach – festiwal żywej historii Wisły Rzeka Pasji
 
35. Kongres i Targi LNE
 
Poznaj szczegóły programu 35. Kongresu i Targów LNE!



 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją