POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH  ARCHIWUM  
RELACJE
POEZJA NA KAZIMIERZU.
« start     02/05/2018
Pomosty wrażliwości

POEZJA NA KAZIMIERZU
(spotkanie czwarte)

Krzysztof Kieślowski, kończąc z reżyserią filmów dokumentalnych powiedział, że chce swoją kamerę skierować na człowieka, jego wnętrze, zajrzeć „duszy w twarz”, gdyż emocje, przeżycia, towarzyszące człowiekowi od zarania wieków: cierpienie, miłość, śmierć, są takie same, bez względu na to, gdzie ludzie mieszkają, w Pekinie, w Nowym Jorku czy w Warszawie. I takich emocji doświadczyliśmy podczas czwartego spotkania w cyklu POEZJA NA KAZIMIERZU w Teatrze STYGMATOR dnia 27 kwietnia 2018 roku w Krakowie. Emocji dostarczył znakomity duet, niezwykle spójny dwugłos: zaproszonego poety i tłumacza Wietnamczyka, mieszkającego od czasu studiów w Warszawie Lama Quang My i twórczyni teatru poetyckiego STYGMATOR, teatru zwróconego ku naturze, Violetty Zygmunt. Reżyserka poetycko-wokalnego spektaklu czytała wiersze poety z tomu „Przemija życie...”, wydanego w 2010 r. w tłumaczeniu Pawła Kubiaka, a zaproszony Gość śpiewał je a capella na tle wietnamskich pejzaży, zabytków, które pojawiały się na dużym ekranie, przenosząc widzów w kulturowo inny kraj. Specyfiką teatru Violetty Zygmunt jest bowiem łączenie słowa z muzyką, fotografią, malarstwem, kreacją aktorską w niecodziennej oprawie natury i starych wnętrz; stąd pojawiające się na scenie rekwizyty, kompozycje zapalonych świec, draperie z wyszukanych tkanin, obrazy, zdjęcia na ekranie czy muzyka natury, która tym razem wyjątkowo oczarowała wchodzących do wygaszonej widowni gości. Wietnamsko-polski duet wytworzył w Klubie Kazimierz cudowny POMOST WRAŻLIWOŚCI. Nostalgiczny, a jednocześnie słoneczny koloryt liryki Autora trzech tomów wierszy, wytworzył p r z e s t r z e ń, oprawioną w subtelną materię słowa, jasności i ciszy. Wokalna interpretacja własnych wierszy jest ewenementem, nie znaleźliśmy, komentując występ Lama (piszę Lama, gdyż znam poetę z Festiwali Literackich, na których wspólnie bywamy), pośród polskich poetów żadnego, który podjąłby się takiego artystycznego zabiegu. Stąd pomysł, który urodził się piszącej te słowa, aby wydać płytę z nagraniem interpretacji słownej i wokalnej wierszy laureata prestiżowych nagród literackich, odznaczonego za zasługi dla kultury polskiej, członka ZLP i Związku Literatów Wietnamskich Lama Quang My. I mogłaby ona wybrzmieć w tym właśnie duecie: Lam Quang My i Violetta Zygmunt.
W spotkaniu na Kazimierzu uczestniczył przyjaciel autora zbioru wierszy „Przemija życie...” profesor i wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej pochodzenia wietnamskiego, który opowiedział historię swego życia i podkreślił, że jest, podobnie jak Lam, niesłychanie dumny i wdzięczny Polsce za to, że mógł się tu wykształcić i realizować na polu pracy naukowej. Tak. Mówił też o wewnętrznym rozdarciu między dwoma ojczyznami (posiadają z Lamem obywatelstwo polskie) i, muszę to dodać – wzruszenie „odebrało mu mowę”. Wszyscy wzruszyliśmy się, a prowadząca spotkanie Violetta Zygmunt powiedziała ze sceny: „ Nie wstydźmy się łez”. Bo to też przecież jest ów POMOST WRAŻLIWOŚCI , który łączy człowieka z człowiekiem bez względu na rasę, miejsce pochodzenia, zamieszkania, i który tego wieczoru zjednoczył zgromadzonych poetów i sympatyków poezji w starych murach Klubu Kazimierz w Krakowie.
Profesor poinformował uczestników o krakowskiej Filii Stowarzyszenia Wietnamsko-Polskiego, gdzie co trzy lata odbywa się konferencja tłumaczy. Bardzo sympatyczny i empatyczny wykładowca wyraził zgodę na wstąpienie do Klubu Teatru STYGMATOR.
Lam Quang My, z uwagi na wyczerpane nakłady swoich książek, nie mógł udostępnić chętnym zbiorów wierszy, ale każdy z nich otrzymał z autografem Autora pojedyncze, czytane na spotkaniu autorskim, utwory.
Warto byłoby powtórzyć taki spektakl szerszej publiczności, czego nie wykluczyła Violetta Zygmunt, która jako jedyna w Krakowie tworzy poetycki teatr zwrócony ku naturze.

Tekst i fot.Irena Kaczmarczyk
  

 
miejsce wydarzenia:
Teatr Stygmator w Klubie Kazimierz, ul. Krakowska 13 w Krakowie.
 

ZOBACZ
PROPOZYCJE NA DZIŚ »

 
 

o Wołyniu dawnym i obecnym


Instytut Konfucjusza w Krakowie wspiera walkę z koronawirusem


Cykl e-epidemia POEZJI 2020


Electrolux pomaga polskim szpitalom


Wawel po raz kolejny wyróżniony w Raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu


Krakowskie dobre praktyki Wawel po raz kolejny wyróżnione
w Raporcie Forum Odpowiedzialnego BiznesuZagrajmy w planszówkę!


Słodycze od Wawelu dla ośrodka kwarantanny w Krakowie


Centrum handlowe Nowe Czyżyny wspiera krakowskich pacjentów i lekarzy


Słodycze od Wawelu dla krakowskich szpitali


Rekordowa suma zebrana na WOŚP w SerenadzieSpeed-ball dla młodzieży

 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją