POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH  ARCHIWUM  
RELACJE
POEZJA NA KAZIMIERZU
« start     18/03/2018
Poezja na Kazimierzu Teatru Stygmator
(spotkanie drugie)

23 lutego 2018 r. w Klubie Kazimierz w Krakowie odbyło się interesujące spotkanie, rozmowa. O Wisławie Szymborskiej. Można by rzec: temat znany, temat rzeka. Ale okoliczność, która przyciągnęła znawców tematu, jak również sympatyków poezji Noblistki w ten mroźny lutowy wieczór nie była zwyczajna. To raczej nadzwyczajność zwykłego.
Organizatorka i zarazem prowadząca spotkanie Violetta Zygmunt zaprosiła bowiem do Klubu historyka literatury, krytyka, eseistę, profesora UJ Wojciecha Ligęzę. Kto choćby jeden raz zetknął się z tym znakomitym i charyzmatycznym badaczem poezji polskiej XX wieku, posłuchał jego wykładu, nie mógł oprzeć się propozycji ponownego z nim spotkania. Tym bardziej, że dotyczyło ono jego ważnej, wydanej w 2016 roku w serii Biblioteki Narodowej książki: „ Wybór Poezji. Wisława Szymborska”. Książka opatrzona jest obszernym wstępem Wojciecha Ligęzy, zawierającym naukowe komentarze oraz bogaty materiał bibliograficzny(3 tys. pozycji). Nic więc dziwnego, że została uhonorowana w październiku 2017 r. Nagrodą Krakowskiej Książki Miesiąca. Królowała zatem w Klubie Kazimierz nad innymi scenograficznymi rekwizytami, spoczywając na specjalnym stoliku, najbliżej widowni, w zasięgu ręki. Jak relikwia. Bo to ważna KSIĄŻKA, do której Profesor, kierownik Katedry Historii Literatury Polskiej XX Wieku na Wydziale Polonistyki UJ, wybrał najbardziej reprezentatywne wiersze Noblistki, opierając się po części na wyborze samej autorki, nie pomijając utworów z lat 40. i 50. Bo Wojciech Ligęza powiedział: odbiorca powinien dostać prawdę o epoce. Podkreślił w rozmowie z Violettą Zygmunt, że praca nad książką (tom liczy 280 stron) przerastała niekiedy jego możliwości czasowe, doskwierało mu obciążenie odpowiedzialności czy też ostrożność przed skłóceniem krytyków literackich,cytowanych na kartach naukowej publikacji. Profesor docenił pomoc Michała Kunika, który pomagał mu w części tekstologicznej (porównywanie pierwodruków z wersją książkową) i edytorskiej. Nie obyło się na spotkaniu bez akcentów humorystycznych. Wojciech Ligęza opowiedział zabawną historię dotyczącą wręczenia Wisławie Szymborskiej pierwszej swojej książki o Noblistce, jak też anegdotę o pudełku czekoladek.
Na wieczorze poświęconym autorce 13.tomów wierszy nie zabrakło też samych utworów poetyckich. Wysłuchaliśmy ich kilkanaście w interpretacji krakowskiego aktora Jakuba Kosiniaka. Wybrzmiały najbardziej reprezentatywne: Wieczór autorski, Album, Wrażenia z teatru, Pogrzeb, Utopia, Nienawiść, Przyczynek do statystyki, Labirynt, Wzajemność, Metafizyka.
Zaproszona na spotkanie krakowska poetka, zrzeszona w KO SPP, Elżbieta Zechenter-Spławińska przeczytała dwa bardzo dobre wiersze dedykowane Wisławie Szymborskiej oraz opowiedziała o jej pierwszym zetknięciu się z przyszłą Noblistką. O autorce wiersza „Nic dwa razy się nie zdarza” mówiła też Violetta Zygmunt, przywołując niezapomniane spotkanie z Szymborską w ŚOKu, gdzie wystawiła spektakl poetycki oparty na tomie wierszy: „Ludzie na moście”(1985). Oczywiście, były pytania z sali: raz po raz głos zabierał znakomity poeta i krytyk literacki, zrzeszony w KO SPP, Michał Piętniewicz, i inni.
Nie spieszyło nam się do domu. Pomimo późnej pory. Mrozu, który zwielokrotnił smog nad Krakowem. Oczarowały nas te opowieści, przypomnienia, garstka zaledwie, ważnej, filozoficznej, przemyślanej poezji, wysłuchanej na tle wizerunku samej bohaterki wieczoru - Wisławy Szymborskiej, która jawiła się na slajdach; od której Wojciech Ligęza uczył się mądrości, ironii i dystansu.
Dodam jeszcze, że było nas dużo. Bardzo dużo. Z Krakowa i z Warszawy. Nie tylko wykładowców UJ, poetów, artystów. Pełna, klimatyczna, z rozpalonym kaflowym piecem, sala. Bo to był spektakl, pięknie wyreżyserowany przez dyrektora artystycznego Teatru STYGMATOR - Violettę Zygmunt.

Tekst:Irena Kaczmarczyk

  

 
 
miejsce wydarzenia:
Teatr Stygmator w Klubie Kazimierz, ul. Krakowska 13
 


 


 
 
 
 
ZOBACZ
PROPOZYCJE NA DZIŚ »

 
 

Felicita


Kolejny sukces błękitnej rewolucji, czyli trzecia edycja Open Eyes Economy Summit


Spotkanie Liderów Speed-Balla.


38. Kongres i Targi LNE – profesjonalna edukacja, nowinki branżowe i szaleństwo zakupów!


Minigranty IKEA Kraków dla Stowarzyszenia Unicorn i Zespołu Szkół Specjalnych z Nowej Huty


Rowerem na zakupy – nowa stacja sponsorska Wavelo pod Centrum Serenada


Projekt muzyczny wspierający Stowarzyszenie UNICORN
Joanna Kulig, Maciej Stuhr i Chór Gospel Joyful VoiceAkademik Livinn Kraków – studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną dla osoby niepełnosprawnej!


POEZJA NA KAZIMIERZU.


37. Kongres i Targi LNE - branża beauty w wersji PRO


Ale cyrk


Zagłosuj na jedną z małopolskich szkół i pomóż jej wygrać pracownię komputerową!

 Copyright © 2002-2013


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją