POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
09-11-2012     - 25-11-2012  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Wystawa Laureatw I etapu Konkursu Fundacji Grey House
ZAPRASZA
Fundacja Grey House Szara Kamienica
Rynek Główny 6
31-042 Kraków
tel.:12 4321810, 4211525
http://www.szarakamienica.pl
patrycja_kujawska@szarakamienica.pl
miejsce:
Galeria Szara Kamienica
Rynek Gwny 6, Krakw
19:00
BEZPŁATNE
» Wystawy różne
Wystawa Laureatw I etapu Konkursu Fundacji Grey House
9.11 25.11.2012

Wernisa 9 listopada, godz. 19:00

Kurator: Magorzata Mleczko

ARTYCI: Kamil Ciokowski, Ita Harza, Bartosz Kokosiski, Kaja Szechowsko, Aleksandra Zaorska



W Galerii Szara Kamienica w Krakowie, w pitek 9 listopada, odbdzie si otwarcie dorocznej wystawy konkursowej. W tym roku jury w skadzie: Ewa czyska Widz (BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie), Dominik Kuryek (Muzeum Narodowe w Krakowie) i Krystyna Axmann (prezes Fundacji Grey House Szara Kamienica) zakwalifikowao do II etapu pitk artystw: Kaj Szechowsko, Bartosza Kokosiskiego, Aleksandr Zaorsk, It Harze i Kamila Ciokowskiego.
Finalici konkursu organizowanego przez Fundacj Grey House Szara Kamienica to artyci modzi, ale wiadomie posugujcy si rodkami formalnymi. Kady z nich tworzy wasny jzyk. Sposb, w jaki dobieraj rodki do swojej wypowiedzi, pozwala odczytywa prace. Odpowiadajc sobie na pytania dlaczego uyli konkretnej techniki, po co wykorzystali w swoich instalacjach odpowiednie obiekty, widz jest w stanie odkry ich znaczenia. Kada z prac prezentowanych na wystawie staje si dziki temu map myli i decyzji jej twrcy. Nie s one wic ilustracjami wypowiedzi, ale wypowiedziami jako takimi, w czym wanie Erwin Panofsky widzia istot sztuki. Twrczo finaowej pitki artystw z pewnoci bdzie ewoluowa i warta jest dalszej uwagi. Nie ma co do tego wtpliwoci, s to bowiem osoby pomysowe, ktre maj w sobie spor wiadomo i odwag, aby mwi to, co chc, bez ogldania si na boki.
Jak czsto pamitacie swoje sny? Jak duo szczegw pozostaje w wiadomoci po obudzeniu? Czy czsto s to jedynie strzpki, skrawki obrazw, sytuacji, uczu? To zaskakujce, jaki potrafi mie na nas wpyw. Nie raz poprawiaj, lub psuj nastrj caego dnia. Niektre uporczywie powracaj. Czasem s zabawne, czasem straszne. Stanowi pejza naszej podwiadomoci. Kaja Szechowsko odwanie zaja si trudnym do uchwycenia tematem snw. Jak mona je odda, zapisa, zapamita? W swojej instalacji Sennik wykorzystaa duchampowsk tradycj przedmiotw gotowych (ready-mades). Wycignite ze swojego zwyczajowego kontekstu szka powikszajce, rnorodne "patrzaki", stare projektory, kolae fotograficzne, mechanizmy zegarowe, pojawiaj si tu w zupenie nowej odsonie. Tworz wyjtkowy pamitnik majcy uchwyci strzpki ulubionych snw artystki. Uywajc codziennych, niemal trywialnych obiektw, Szechowsko tworzy nierealn wizj, ktra jest tak oniryczna i niedopowiedziana, jak same sny. W ten sposb zachca widzw ogldajcych jej Sennik, aby sami sprbowali ni na jawie.
Ita Harza take podja temat pejzau, cho w zupenie innym wymiarze. Inspiracj jest dla niej najblisze otoczenie, czyli codzienno ycia na Mazurach. Sny s pasjonujce, ale przy odpowiedniej wraliwoci, jak to si dzieje w wypadku jej prac, widok szarego, pustego boiska pikarskiego, zamienia si w epick opowie. Pejzae Harzy powstay jako grafiki o "kropelkowej" strukturze. Artystka, rezygnujc z linearnoci, rozbija jednolit struktur przedstawienia, ktr widzowie skadaj w jedn cao. W przypadku jej obrazw to, co widzimy z daleka, nie jest w peni tosame z tym, co ujawnia si przy bliszym ogldzie. O takim malarstwie Malcolm Morley mwi, e "jeli to, czego dowiadcza widz, stojc daleko od obrazu, jest czym cakowicie innym ni to, co si dzieje, kiedy stoi blisko niego, wtedy wiadomo, e co si w nich zmienia. Ale nie w samych obrazach. To widzowie dowiadczaj tej halucynacji. Malarstwo, ktre nie jest halucynacyjne, nie jest wcale malarstwem". Decyzja artystki o rozbiciu przedstawie wynika analogicznie z genezy ich tematu - z codziennoci mazurskiego otoczenia. Jest to nawizanie do wszechobecnej mgy, ktra zmienia percepcj ogldajcego. Std bierze si inspiracja Ity Harzy, ktra z pozornie ponurych widokw tworzy pasjonujce, senne opowieci o miejscach, ktre s puste, i osobach, ktrych w nich brak.
Tak, jak woda jest ywioem, tak ywioem jest malarstwo Bartka Kokosiskiego. Artysta nie zamyka go na si w dwch wymiarach. Jego obrazy dosownie wylewaj si z ram. Fady spywajcej materii przywouj rubensowskie ksztaty. Kojarz si z cielesnoci, zmysowoci i seksualnoci. W pracach Kokosiskiego czu zmaganie si z materi. Obraz jest u niego polem walki. Podobnie jak Szechowsko, artysta korzysta z przedmiotw gotowych. W swoich pracach uywa eksponatw pochodzcych z internetowych aukcji oraz pchlich targw. Peni one funkcj podobn do bibelotw, ktre jako elementy martwej natury inspiroway od dawna pokolenia malarzy. Kokosiski odwouje si do klasycznych motyww malarskich, ale rezygnuje z tradycyjnej farby na rzecz realnych przedmiotw. Jego twrczo, zamiast budowa narracje, paktuje pomidzy ptnem, a obiektem. Obrazy Kokosiskiego to bardziej formy przestrzenne. I to bardzo niesforne wobec powszechnie przyjtych kanonw. W kocu zamiast przedstawia, poeraj scen rodzajow.
Prace Aleksandry Zaorskiej take przyjmuj form przestrzenn. Podobnie jak Kokosiski artystka odwouje si do zmysw. Jej obiekty mona jednak nie tylko zobaczy i dotkn, ale take usysze i poczu. Zaorska stara si wprowadzi odbiorc w inn rzeczywisto - w wiat pozorw i marze, w sytuacje z pogranicza snu i jawy. Wraenie to osiga w swoich Przestrzeniach iluzorycznych korzystajc ze zwyczajnych obiektw codziennego uytku, lub zaskakujcych swoj prostot sprztw. Nasczone zapachem chusteczki, podwieszone do sufitu, kreuj delikatn form, w ktrej kady dotyk widza wyzwala fal pobudzajc zmysy dotyku, wzroku i wchu. Zmultiplikowane pieczki pingpongowe tworz aurow struktur umieszczon na cianie. To dynamiczny obiekt przestrzenny, podatny na ruch powietrza i sprawiajcy tym samym wraenie fali. Uderzajce o siebie pieczki wydaj dodatkowo charakterystyczny pusty dwik, mocno oddziaujcy na zmys suchu.
Kamil Ciokowski oddaje cielesno jeszcze inaczej, ni ma to miejsce w przypadku Zaorskiej i Kokosiskiego. Jego praca wymaga od widzw wejcia w intymn sytuacj bliskiego kontaktu z rzeb. Jedynie angaujc si w interakcj, uczestnik moe aktywowa instalacj. Moe to zrobi na przykad szeptajc do ucha jednej z dwch rzeb, bdcych portretami artysty i jego brata bliniaka. Ciokowski posugujc si dwikiem i wiatem stworzy w ten sposb obraz relacji braterskiej. Prac Geminus mens (Bliniaczy umys) prbuje przybliy ten fenomen, uatwi widzom dowiadczenie specyficznej komunikacji pomidzy bliniakami, jzyka, ktry zazwyczaj zrozumiay jest tylko dla rodzestwa.
Magorzata Mleczko
http://www.szarakamienica.pl/pl/news
Miejsce:
Galeria Szara Kamienica
Rynek Gwny 6, Krakw
Godz.
19:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury