POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
01-08-2022       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Nauka i sztuka w służbie ochrony dziedzictwa kulturowego.
Wystawa Końcoworoczna prac studenckich i obiektów wykonanych w historycznych technikach artystycznych.
ZAPRASZA
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Jagiellońska 15
31-010 Kraków
tel. 12 422 05 49
http://www.maius.uj.edu.pl
miejsce:
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
10:00-18:00
Wernisaż 08-06-2022 godz.17:00
BEZPŁATNE
» Wystawy różne
Na wystawie prezentowane są osiągnięcia studentów z trzech ostatnich lat – obrazy na płótnie i podłożu drewnianym, rzeźbione i złocone ramy, misterne prace pozłotnicze i inne obiekty ilustrujące zakres umiejętności zdobywanych przez studentów i studentki Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Uwagę zwracają kopie dzieł dawnych mistrzów wykonywane podczas zajęć w muzeach Krakowa. Ekspozycję dopełniają obrazy ze zbiorów archiwalnych Katedry Technologii i Technik Dzieł Sztuki, które gromadzi najlepsze dzieła studentów od początku istnienia Wydziału. Na ścianach będzie można obejrzeć kopie dzieł takich mistrzów jak Marcello Bacciarelli, Jan Brueghel Starszy, Bernardo Strozzi, Giovanni Bellini, Jan Matejko i Henryk Siemiradzki. Jednym z najciekawszych obiektów jest kopia portretu Marii Pusłowskiej autorstwa Jana Matejki. Oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, a kopię wykonała Aleksandra Kisiel w ramach pracy dyplomowej pod kierunkiem Andrzeja Raczkowskiego, wybitnego znawcy technologii dawnego malarstwa.

Choć ASP i UJ od lat są instytucjami całkowicie odrębnymi, to środowiska naukowe i studenckie obu uczelni nieprzerwanie ze sobą współpracują. Konserwacja dzieł sztuki, jako dziedzina interdyscyplinarna, korzysta z dorobku wielu nauk, jak historia i teoria sztuki, ale też fizyka i chemia. Nie wszyscy wiedzą, że adepci sztuki konserwatorskiej odbywają niektóre zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim, korzystając z wiedzy i doświadczenia zatrudnionych tam naukowców oraz infrastruktury badawczej. Szczególnie istotna jest długoletnia współpraca Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki z Muzeum UJ, wraz z którym wielokrotnie organizowaliśmy prezentacje w ramach Krakowskiego Festiwalu Nauki. Muzeum UJ udostępnia cenne obiekty do realizacji prac dyplomowych na ASP, a jego Pracownia Konserwacji Muzeum regularnie stwarza warunki odbywania studenckich praktyk zawodowych. Wspólnie realizowane są projekty naukowe oraz wydarzenia promujące naukę, sztukę oraz ochronę szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego. Przy wszystkich wspólnych działaniach nieoceniona jest pomoc muzealników, którzy swą wiedzą i umiejętnościami wspomagają kształcenie przyszłych konserwatorów dzieł sztuki. Mamy nadzieję, że również to wydarzenie, zorganizowane wspólnym wysiłkiem Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Jagiellońskiego, wpisze się w nurt owocnej współpracy i znajdzie swoją kontynuację w kolejnych odsłonach.

Kuratorem wystawy z ramienia Akademii Sztuk Pięknych jest Maciej Malczewski, z ramienia Muzeum UJ Jolanta Pollesch.

Wystawę można oglądać od 9 czerwca do 15 sierpnia 2022 roku, codziennie w godz. 10:00-18:00, wstęp wolny.
Miejsce:
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Godz.
10:00-18:00
Wernisaż 08-06-2022 godz.17:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2022


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury