POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Klubowe

Odbywające się online
 
 
26-09-2021     - 26-09-2021  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Festiwal Równości II
ZAPRASZA
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
ul. Papiernicza 2
31-221 Kraków

Portiernia:
tel. +48 12 420 49 50

Kontakt ogólny:
sekretariat@dworek.eu
http://www.dworek.eu
sekretariat@dworek.eu
miejsce:
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2, 31-221 Kraków

NIEDZIELA O 11:00 – 18:45
BEZPŁATNE
FESTIWAL
» Wydarzenia inne
„Festiwal Równości II” to wydarzenie na rzecz idei równości pomiędzy mężczyznami i kobietami, ukazujące formy pracy na rzecz równości oraz działania rozwijające już istniejące kulturowe obszary równości pomiędzy płciami i wspólnotowości.
Festiwal ma przede wszystkim na celu ukazanie pozytywnych idei wzmacniających postawy obywatelskie oraz budowanie świadomości czym jest równość kobiet i mężczyzn i co realnie oznacza ta idea w naszym życiu.

To kontynuacja I-wszej, pilotażowej, edycji festiwalu z powodzeniem zrealizowanego w czerwcu tego roku. Wówczas panelistami byli m.in.: Prof. Fryderyk Zoll Prof. Magdalena Środa (UW), Prof. Beata Kowalska (UJ), Nina Gabryś (UMK), Prof. Janina Filek (UEK), Prof. Mariola Flis (UJ), Ewelina Pytel, prof. dr hab. Marcin Urbaniak, Karolina Kuszlewicz i Małgorzata Roeske.

W XXI wieku wciąż nierówności społeczne, język nienawiści czy asymetryczność społeczna stanowią problemy i zagrożenia dla naszego rozumienia miejsca w świecie kobiet i mężczyzn oraz dla budowania równościowych i demokratycznych relacji pomiędzy płciami.
W wielu regionach Polski, tak samo jak w wielu zawodach, czy w życiu publicznym, oraz prywatnym równość pomiędzy mężczyzną i kobietą jest równością na papierze i nie ma realnego charakteru. Żyjemy w czasach, w których dane nam prawa i konwencje są niestety niewidoczne w życiu społecznym.

Społeczeństwo naszego kraju w wielu aspektach ciągle zachowuje tradycyjne hierarchie, często też blokowany jest rozwój kulturowej świadomości. By zaistniała faktyczna równość pomiędzy mężczyzną i kobietą cały czas potrzebna jest praca, oraz rozwijanie idei równościowych oraz budowanie narzędzi inkluzji wykluczonych – stąd też idea naszego festiwalu.


26 września (niedziela) 2021
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, Kraków
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.


Panel ma na celu ukazanie sytuacji kobiet we współczesnym społeczeństwie, ich praw, możliwości oraz problemów z jakimi muszą zmagać się na co dzień. Panel ma z jednej strony zaprezentować aktywistki, działaczki, kobiety realizujące się w przestrzeni społecznej, a z drugiej pokazać problemy marginalizacji kobiet, spychania ich poza ramy społeczne, deprecjacji roli kobiet w społeczeństwie oraz egzystencjalnego umniejszania.
Poruszane tematy: m.in. marginalizacja kobiet z powodu religii, kryzysu bezdomności czy uchodźctwa.

12.40 – 12.55 – Centrum Praw Kobiet
13.00 – 13.15 – Skrzydlaty Pies


Panel będzie poświęcony rewolucji kobiet, podczas panelu panelistki będą dyskutować o tym po co nam bunt, co dają protesty i dlaczego prawa kobiet trzeba wykrzyczeć na ulicach? Dyskusja będzie dotyczyła roli artystycznej ekspresji, prowokacji, rozmowy i głosu kobiet. W odniesieniu do współczesnej sytuacji, zaostrzania prawa antyaborcyjnego, czy promocji dziewiętnastowiecznych idei „cnót niewieścich” będziemy rozmawiać o kobiecie i jej byciu w świecie.

15.15 – 15.30 – Grupa Migawki
15.30 – 15.45 – Klub Gaja
15.45 - 16.00 - Wielokulturowy Kraków


Podczas panelu będzie toczyła się dyskusja na rzecz praw wszystkich istot żyjących. Będziemy chcieli pokazać jak szowinizm gatunkowy wynika z szowinizmu i nierówności relacji międzyludzkich. W debacie o równości kwestia zwierząt bardzo często jest marginalizowana a tymczasem temat równości gatunkowej wyznacza standardy rozwoju moralnego i społecznego współczesnego świata.


🧿Przez czas trwania festiwalu aktywiści i aktywistki będą prezentować stoiska informacyjne dotyczące tematu inkluzji wykluczonych:
Laboratorium Przemian, Fundacja na Rzecz Różnorodności Polisfrefa , Migawki, Centrum Praw Kobiet, Fundacja Przyjaciele konia Petrusa, Anonymous For The Voiceless, Ocalić Dolinę Prądnika, Azyl Kurza Łapka, Stowarzyszenie Mudita, Wielokulturowy Kraków, Klub Gaja, DomEQ, Fundacja Skrzydlaty Pies.

Wydarzenia towarzyszące:
25 września (sobota), g.11.00 / Rynek Główny Kraków
spacer po tęczowym Krakowie. Miasto można czytać na wiele sposobów. Tym razem czeka nas opowieść o dawnych i współczesnych społecznościach nieheteronormatywnych oraz o fascynujących postaciach. Porozmawiamy kulturze, o walce o prawa człowieka i o związanych z nimi miejscach w mieście.
Prowadzenie: Paulina Skotnicka -od zawsze związana z Krakowem i wciąż odkrywająca miasto na nowo, "osoba o wielu twarzach". Artystka, aktywistka, pisarka i, aktualnie, przewodniczka turystyczna.
Spacer jest częścią projektu „W 12 kultur dookoła Krakowa” finansowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG i organizowanego przez Wielokulturowy Kraków.

***

Stowarzyszenie Na Rzecz Dworku Białoprądnickiego, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Joanna Hańderek „Kultura Wykluczenia?”
Centrum Praw Kobiet, Racje, Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wielokulturowy Kraków
Gazeta Wyborcza, Jazzkultura, Magazyn Istota, dlaStudenta.pl


Więcej: www.dworek.eu
https://www.facebook.com/events/547683473164869
https://dworek.eu/wydarzenia/festiwal-rownosci-ii/1632607200
Miejsce:
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2, 31-221 Kraków

Godz.
NIEDZIELA O 11:00 – 18:45
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2021


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury