POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
 
 
11-06-2019   -     
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza
Neighbours: Gdy Polaczek spotyka Pepika. Rozmowa o Czechach i Polakach.
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza


http://www.Krakow.zaprasza.eu
Klub Hevre (poziom +1), ul. Beera Meiselsa 18, Kraków
WSTĘP WOLNY
Wydarzenia inne
Już 11 czerwca w krakowskim Hevre na ulicy Beera Meiselsa 18 odbędzie się spotkanie inaugurujące cykl Neighbours pod patronatem Open Eyes Economy. W starym żydowskim domu modlitewnym na Kazimierzu spotkają się osobowości związane z kulturami czeską i polską, aby porozmawiać o tym, co łączy, a co dzieli dwa sąsiadujące ze sobą narody oraz z czego wynikają te różnice.

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej i przystąpieniem do Układu z Schengen zostały zniesione granice, które wcześniej uniemożliwiały swobodne podróżowanie czy wymianę towarów i usług pomiędzy Polską a innymi krajami europejskimi. Jednak czy wraz z nimi zniknęły granice w naszych głowach? Cykl spotkań Neighbours to refleksja dotycząca relacji Polaków z sąsiadami, związana z różnymi aspektami życia i różnicami między nami a narodami ościennymi – w biznesie, światopoglądzie, polityce, stylu życia, obyczajach itp.

Dużo podróżuję. Bo lubię. Pasjonują mnie różnice kulturowe, różnorodność. Jestem z założenia pozytywnie nastawiony do obcych. Nawiązywanie kontaktów z innymi nie wzbudza we mnie oporów, nawet jeśli nie znam odpowiedniego języka. Bardzo interesują mnie stereotypy. Patrząc przez niebieskie okulary Open Eyes Economy z niemałym zdumieniem zdałem sobie sprawę z sytuacji, w której się znajdujemy, ale chyba nie dostrzegamy jej powagi. Mam tu na myśli relacje Polski i Polaków z krajami i narodami sąsiednimi. A raczej... ich brak. – mówi Mateusz Zmyślony, specjalista w zakresie komunikacji społecznej oraz pomysłodawca Neighbours.

Seria połączy interdyscyplinarną dyskusję na ważne tematy ze swobodną pogawędką przy piwie, przełamująca bariery stworzone przez stereotypy czy zatargi z przeszłości. To przedsięwzięcie, którego zadaniem jest zbliżyć Polaków i ich sąsiadów i zainteresować ich sobą nawzajem.

Kto w Polsce wie, jak się nazywa premier Łotwy czy prezydent Estonii? Jakie znamy zespoły muzyczne ze Słowacji albo Czech? Jaki jest wzajemny transfer kultury pomiędzy naszymi krajami? Ten dziwaczny brak zainteresowania do pewnego stopnia jest odwzajemniony. Czesi zasadniczo nie lubią Polaków. Niemcy są ostrożni, historia wciąż kładzie się cieniem na naszych stosunkach. Słowacy i Ukraińcy często czują się przez nas traktowani z wyższością – sam wiele razy podczas wyjazdów w tamte strony słyszałem aroganckie tony pobrzmiewające w polskich głosach. Dotykamy tu delikatnej materii zaszłości historycznych, które wpływają na współczesność i stosunki między sąsiadującymi ze sobą narodami. Zazwyczaj największe znaczenie mają w nich wojny, wzajemne najazdy i konflikty interesów. Nadszedł już jednak czas, żeby poukładać te sprawy. Sądzę, że kluczem do tego może być turystyka kulturowa i tzw. city break, czyli weekendowe wypady do konkretnych miast. A potem musimy po prostu zacząć być siebie nawzajem ciekawi. Dziś nie jesteśmy. Nie podoba mi się to i chciałbym to zmienić. Stąd pomysł na Neighbours. Najwyższy czas poprawić nasze relacje z sąsiadami. – opowiada Zmyślony.

W ramach cyklu organizatorzy zapraszają do Krakowa znane postacie, aby podejmować tematy takie jak: historia, polityka, tradycja, obyczajowość, muzyka, literatura czy sztuka. We wtorkowym spotkaniu w Hevre udział wezmą:

David Černý – czeski rzeźbiarz
ks. Zbigniew Czendlik – polski duchowny pracujący w Czechach
Jolanta Dygoś – dyrektorka festiwalu Kino na Granicy
Anna Maślanka – bohemistka, blogerka
Pavel Peč – tłumacz literatury polskiej na język czeski

Spotkanie poprowadzi politolog i czechofil – Łukasz Grzesiczak.

Neighbours: Gdy Polaczek spotyka Pepika. Rozmowa o Czechach i Polakach
11 czerwca 2019, godz. 19.00
Klub Hevre (poziom +1), ul. Beera Meiselsa 18, Kraków
Wstęp wolny, rejestracja: www.oees.pl/neighbours

Patronat:
Czeskie Centrum Warszawa

Miasto gospodarz:
Kraków PL
 
http://www.oees.pl/neighbours
Miejsce:
Klub Hevre (poziom +1), ul. Beera Meiselsa 18, Kraków
 
Godz.
 
 

 
 
   

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2019


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury