POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
 
 
28-10-2018   -     
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie
NASZ HERÓDEK LIPNICKI – POSIAD TEATRALNY
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie

Kraków
ul. Wietora 15
tel. 0 12 432 01 70

http://www.sckm.krakow.pl
sckm.krakow@gmail.com
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, ul. Wietora 15
17.00
WSTĘP WOLNY
Teatr
28 października 2018 r., godz. 17.00
Scena SCKM, ul. Wietora 15
Wstęp: wolny
Rezerwacja: scena.tanca.sckm@gmail.com lub tel. 12 430 50 90
Czas trwania: 1 godz. 20 min
Oprac., reż.: Maja Kubacka

Już drugi raz na scenie SCKM zagości spektakl „Nasz Heródek lipnicki – posiad teatralny”. Tym razem spektakl jest prezentowany w ramach konferencji „ZAPEŁNIONA PUSTKA – spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka Heródka”, w związku z projektem „Heródek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” realizowanym przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”.
Wydarzenie poprzedza przyszłoroczne obchody 50. rocznicy śmierci artysty. Więcej
o przygotowaniach jubileuszu: http://stowarzyszeniestog.pl/index.php/2018/09/08/636/, Karol Wójciak Heródek (1892-1969),www.herodek.pl.

„Nasz Heródek lipnicki” to rzecz o rzeźbiarzu, muzykancie, społeczniku, tym razem oczami jego swojaków. Spektakl o Heródku powstał z udziałem mieszkańców Lipnicy Wielkiej, Lipnicy Malej, Kiczor, Chyżnego, czyli rodzinnych, orawskich stron Heródka. Kierowca szkolnego autobusu, krawcowa, pracownik korporacji, instruktorka zespołu regionalnego, listonosz, dyrektorka placówki kultury, nauczycielka, strażak, uczniowie – przeżyli coś, co wymyka się z ram ich codzienności wiedzionej w rodzinach, szkołach, firmach i na zajęciach pozalekcyjnych. Udział w projekcie był aktywną formą zdobywania wiedzy o zapomnianym, lokalnym artyście. To pierwsza w historii tej społeczności tego typu inicjatywa dotycząca Heródka.
„Nasz Heródek lipnicki” jest propozycją dla tych, którzy szukają w teatrze czegoś innego. Niekomercyjnego. Autentycznego. Pewnej niedoskonałości, ale przy tym przeżycia. Grany przez aktorów-amatorów spektakl jest surowy i odarty – tak jak sztuka Heródka. Tekst powstał z historii o Heródku zebranych przez uczestników spektaklu wśród najstarszych mieszkańców Lipnicy Wielkiej i Małej.

Spektakl powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Orawy w Jabłonce, w ramach projektu „Orawa, Orawa na Orawie” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu KULTURA-INTERWENCJE 2017.

Występują:
Aleksandra Wontorczyk – Słowniczek t. I, Szesnastka
Bronisław Kowalczyk – Gazda, św. Józof
Dominik Bodzioch – Młody
Dorota Wierzbiak-Kidoń – Lipnicanka, Nauczycielka
Emilia Kowalczyk – Dziecko
Eugeniusz Lichosyt – Listownik lipnicki, Ujek
Ewa Magiera – Lipnicanka
Franciszek Kramarz – Lipnicanin
Iwona Stopiak-Wierzbiak – Lipnicanka
Jan Smoliński – Anioł Od Sikiyry
Jan Świdroń – W Ciemnych Okularach, Nie Z Tej Bajki
Jakub Jabłoński – Dziecko
Julia Wontorczyk – Słowniczek t. II, Szesnastka
Katarzyna Magiera – Szesnastka
Karolina Kowalczyk – Lipnicanka
Kinga Magiera – Dziecko
Krystyna Wontorczyk – Nauczycielka Trzynaście Lat Bez Prądu
Ludwik Młynarczyk – Muzykant
Natalia Stopiak – Polka Z Gitarą, Lipnicanka, Szesnastka
oprac. reż.: Maja Kubacka/Kraków
scenografia, kostiumy: Magdalena Smreczak, Marian Smreczak/Lipnica Mała
Koordynacja projektu: Renata Martyniak Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

Spektakl miał premierę 12 listopada 2017 roku w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej na Orawie. Tutaj opinie widzów: https://leaderorawa.pl/nasz-herodek-lipnicki-pokaz-spektaklu-w-krakowie/
Z programu spektaklu:
Z programu spektaklu: „Prowadząc grupę próbowałam zachować autentyzm w różnych warstwach, z których składa się przedstawienie. Stąd np. na poziomie języka istnienie na równych zasadach gwary, gwary mieszanej z polszczyzną i polszczyzny, na poziomie wyrazu gry – odnoszenie do tutejszej silnej tradycji teatru amatorskiego, a na poziomie formy – do typowego dla społeczności górali posiadu. Natomiast Widz nie odnajdzie autentyzmu
w kostiumach aktorów – jedynie nawiązują do orawskiego odziyenia. Także orawskie nuty
i instrumenty nie zostały wykorzystane w tradycyjny sposób. Ten zabieg jest celowy” (…) Plastyka przedstawienia jest surowa jak sztuka Wójciaka, czyli prawie jej nie ma. Jest wywiedziona z tego, co Lipniczan otacza na co dzień, przez co bywa niezauważane".
Więcej o projekcie i spektaklu: http://herodek.pl/2018/08/17/nasz-herodek-lipnicki-posiad-teatra

Maja Kubacka – aktorka, (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012) w dziedzinie „Teatr” za projekt „Nieudany krewniak”. Od lat przy wsparciu Muzeum Etnograficznego w Krakowie, innych muzeów w Małopolsce, instytucji
i placówek administracji publicznej, bada postać i twórczość prymitywisty rzeźbiarza Karola Wójciaka „Heródka” z Lipnicy Wielkiej na Orawie. Należy do Stowarzyszenia STOG (projekty HERODEK.PL, „Z Orawy w świat...”) i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Prowadzi działania na rzecz nobilitacji artysty.

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy to organizacja non-profit działająca od 2005 r. głównie na Orawie, tj. gmina Jabłonka i Lipnica Wielka, od kilku lat także w gminie Czarny Dunajec, Szaflary, Spytkowice, Raba Wyżna – Program Działaj Lokalnie, PAFW. Jednak projekty realizuje, także na obszarze Spisza i Podhala. Stowarzyszenie nieustannie rozwija i inicjuje działania związane z dziedzictwem kulturowym, aktywnym trybem życia, ekologią, turystyką, dziećmi, młodzieżą i seniorami. Realizuje programy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Narodowego Centrum Kultury, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, UM Województwa Małopolskiego. 
https://www.facebook.com/events/473230719828900/
Miejsce:
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, ul. Wietora 15
 
Godz.
17.00
 
 

 
 
   

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2019


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury