POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
 
 
16-06-2018   -     
Teatr Lalki, Maski i Aktora "Groteska"
Noc teatrów w Krakowie. Spektakl "Irena Sendler. Trzecia matka warszawskiego getta."
Teatr Lalki, Maski i Aktora "Groteska"

ul. Skarbowa 2
31-121 Kraków
tel. 12 633 48 22

http://www.groteska.pl
kasa@groteska.pl
Teatr Groteska, ul. Skarbowa w, Kraków
WSTĘP WOLNY
Teatr
Włoski Instytut Kultury w Krakowie zaprasza na spektakl Irena Sendler. Trzecia matka warszawskiego Getta.

Spektakl z napisami w języku polskim.

Reżyseria:
Roberto Giordano
Wykonawcy:
Federica Aiello, Chiara Esposito, Greta Giordano, Roberto Giordano, Mario Migliaccio i Fabio Sacco.
Informacja i rezerwacja bezpłatnych kart wstępu: Tel. +48 608345890; alemal@poczta.onet.pl

Spektakl teatralny, przypominający postać Ireny Sendler, heroicznej pielęgniarki polskiej z Getta warszawskiego, “Sprawiedliwej wśród Narodów”, która uratowała setki dzieci przed holokaustem, wywożąc je z Getta w karetce i innych pojazdach. Pielęgniarka dostarczała dzieciom fałszywe dokumenty, z chrześcijańskimi imionami, i wywoziła je na wieś, gdzie powierzała je chrześcijańskim rodzinom, lub zakonom katolickim. Sendler zapisywała prawdziwe imiona dzieci obok fałszywych i listy ukryte w butelkach i słoikach po marmoladzie zakopała pod drzewem w swoim ogrodzie, mając nadzieję, że pewnego dnia będzie mogła oddać dzieci prawdziwym rodzicom. W październiku 1943 r. Irena Sendler została aresztowana przez Gestapo: została poddana okropnym torturom (była kaleka do końca życia), ale nie wyjawiła swojej tajemnicy. Została następnie skazana na śmierć, lecz uratowała ją sieć polskiej partyzantki za pośrednictwem tajnej organizacji Żegota.

W Instytucie Polskim w Rzymie odbyła się premiera widowiska „Irena Sendlerowa, trzecia matka z warszawskiego getta”. Sztukę o Polce, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci, napisał włoski aktor i pisarz Roberto Giordano.

W kameralnym spektaklu wykorzystano materiały propagandowe III Rzeszy, filmy i zdjęcia z warszawskiego getta. Autor, reżyser i aktor spektaklu dowiedział się o działalności Ireny Sendlerowej w dniu jej śmierci 10 lat temu z włoskich mediów.

– Natychmiast zacząłem szukać więcej informacji. Okazało się, że we Włoszech była osobą nieznaną. Postanowiłem pokazać tę historię na scenie – wyjaśnił Giordano, autor wydanej w 2016 roku książki „Irena Sendler. La terza Madre del Ghetto di Varsavia”.

Giordano pojechał zbierać materiały do Polski, gdzie spotkał Elżbietę Ficowską, najmłodsze dziecko uratowane przez Irenę Sendlerową. Tak powstała książka i sztuka, której prapremiera odbyła się w Neapolu.
Przedstawienie opowiada również o braku reakcji w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na relacje emisariusza Jana Karskiego, któremu Irena Sendlerowa pokazała warszawskie getto. Sztuka będzie w tym roku pokazywana w Warszawie i Krakowie.

– Moim marzeniem jako neapolitańczyka i Włocha jest to, by zaprezentować spektakl o Irenie Sendlerowej w Warszawie, na rocznicę jej śmierci w maju – powiedział twórca. Dodał, że starania, aby plan ten został zrealizowany, podejmują instytuty kultury włoskiej w Krakowie oraz w Warszawie, gdzie zaprezentował książkę o polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.
źródło: IAR, PAP
 
https://www.facebook.com/events/2079746185570346/
Miejsce:
Teatr Groteska, ul. Skarbowa w, Kraków
 
Godz.
 
 

 
 
   

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2019


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury