POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
 
 
21-12-2017   -   28-12-2017  
Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 "Krzesławice"
Bożena Marszał „Chiny – mała przygoda z wielką Azją”
Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 "Krzesławice"

os. Na Stoku 27b
31-704 Kraków
0126452714

http://www.mdkfort49.krakow.pl
imprezy@mdkfort49.krakow.pl
Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 "Krzesławice"
os. Na Stoku 27b
WSTĘP WOLNY
Plastyka
Wystawa fotografii Bożeny Marszał „Chiny – mała przygoda z wielką Azją”

Wystawa dostępna dla zwiedzających od 21 grudnia 2017 do 28 lutego 2018 w MDK.

Chiny – mała przygoda z wielką Azją.

Zamiast „Jak się masz?” w Chinach mówi się „Czy już dzisiaj jadłeś?”. Chińczycy mają zwyczaj pozdrawiać się tymi słowami i nie mają na myśli zaproszenia na lunch. W Chinach pytanie to oznacza po prostu „Jak się dziś miewasz?”, a wywodzi się ono z dawnych czasów, kiedy panowała tam wielka bieda. Witanie się słowami „Czy już dzisiaj jadłeś?” wyrażało chęć pomocy sąsiedzkiej w trudnych czasach. By o tym się przekonać warto pojechać do tego niezwykle pięknego kraju Azji.

W czasach, gdy większość ludzi posługuje się językiem angielskim, odwiedzenie kraju, w którym rzadkością jest znalezienie kogoś, kto mówi po angielsku, jest niestety codziennością. Brak znajomości języków, mieszkańcy tego kraju zastępują posługując się translatorami w komórkach. Chińczycy, o czym miałam okazję się przekonać w czasie swej miesięcznej wyprawy, trudności w komunikacji nadrabiają uśmiechem i życzliwością. Zapytani o drogę, chcąc być życzliwymi, zawsze wskażą kierunek, choć niekoniecznie właściwy. A większość z nich, zawiezie cię na drugi koniec miasta, czasami, w przeciwnym niż ich kierunku, by mieć pewność, że obcokrajowiec nie zabłądzi i dotrze do celu swej podróży. Podróż pociągiem przez Chiny to pokonywanie dużych odległości i wielka przygoda. Wsiadający częstują się wzajemnie miejscowymi wiktuałami, chętnie nawiązując konwersację.

Najbardziej nielubianą liczbą w Chinach jest 514, brzmi jak „ja chcę umrzeć”, z kolei 521- jak „kocham Cię”. W ten sposób młodzi Chińczycy wyznają sobie miłość w Internecie.

Państwo Środka tętni życiem, nie jest to nowość, bo naród jest liczny. Jest to widoczne w każdej sytuacji: na ulicach, w metrze, w pociągach, w atrakcjach turystycznych. Ulice są przepełnione wszelkiego rodzaju pojazdami, ogromną ilością motorynek, wyposażonych w osłonki przeciwdeszczowe, przeciwsłoneczne. Raczej nie są przestrzegane zasady ruchu drogowego. Zwiedzający kraj muszą liczyć się z tym, że przy wejściach na dworce, lotniska, do metra, do atrakcji turystycznych, na ważne place – wszędzie znajdują się kontrole bezpieczeństwa.

Z Chinami kojarzy nam się picie herbaty. Jego mieszkańcy opowiadają taką historią z nią związaną: gdy jeden z cesarzy odpoczywał w ogrodzie z kubkiem gorącej wody, nagle wpadł do niego listek i ją zabarwił. Gdy cesarz napił się płynu, poczuł przypływ energii i zarządził poszukiwanie rośliny, która to sprawiła. Obecnie Chiny dostarczają 75 % światowej produkcji herbaty.

Chiny to niezwykle piękny i różnorodny kraj, który ma ogromnie wiele do zaoferowania dla turystów z Europy. Nie jest to kraj trudny do indywidualnego zwiedzania, jedyną trudnością jest fakt blokowania Internetu, który jest cenzurowany przez władze państwowe.

Bożena Marszał
 
http://www.mdkfort49.krakow.pl
Miejsce:
Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 "Krzesławice"
os. Na Stoku 27b
 
Godz.
 
 

 
 
   

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2019


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury