POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
20-11-2021      -  
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
Poznajemy ogrody. Ogrody ziemi przemyskiej
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

os. GĂłrali 5
31-959 KrakĂłw
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13

http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.clickmeeting.com oraz www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
11:00
WSTĘP WOLNY       
 
Wydarzenia inne
Webinar na www.okn.clickmeeting.com oraz www.facebook.com/OgrodyNowejHuty.

Zapisy na stronie www.okn.clickmeeting.com. Limit miejsc: 50 osób.

Webinar w ramach projektu Ogrody Nowej Huty.

Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz (Polskie Towarzystwo Botaniczne).

Partner: ArcelorMittal Poland. Wstęp wolny.

Spoœród obszarów chronionych województwa podkarpackiego, a w tym szczególnie w obrębie historycznych granic Ziemi Przemyskiej, na szczególnš uwagę zasługujš podworskie oraz przypałacowe parki i ogrody. To nie tylko dziedzictwo przyrodnicze, ale i kulturowe tego regionu. Badania przeprowadzone przez profesora Jerzego Pióreckiego, założyciela i długoletniego dyrektora Arboretum w Bolestraszycach, wykazały, że na terenie województwa podkarpackiego istniejš œlady 700 założeń dworsko-ogrodowych. Większoœć z nich po II wojnie uległo dewastacji i nieodwracalnemu zniszczeniu, ale niektóre parki i ogrody udało się uratować i przywrócić do dawnej œwietnoœci. Obecnie na Podkarpaciu jest co najmniej kilkadziesišt udostępnionych do zwiedzania rezydencji magnackich – zamków i pałaców, a także siedlisk i dworów szlacheckich. W historycznych parkach do dziœ zachowało się wiele cennych roœlin sprowadzonych z całego œwiata przez dawnych właœcicieli. Wędrujšc ich alejkami możemy podziwiać pomnikowe drzewa i niezwykłe krzewy, a także kolekcje współczeœnie uprawianych gatunków i odmian roœlin ozdobnych i uprawnych. W roku 2015 powstał Karpacki Szlak Ogrodów i Domów Historycznych, który tworzš w sumie 34 historyczne obiekty architektoniczne wraz z ich parkami i ogrodami. Do najcenniejszych i najciekawszych obiektów na trasie Szlaku należy Arboretum w Bolestraszycach pod Przemyœlem, park przy renesansowym zamku w Krasiczynie, oraz park przy Zamku w Łańcucie wraz z oranżeriš i historycznš kolekcjš tropikalnych storczyków. Odwiedzimy także Ogród Biblijny w Myczkowcach zaprojektowany przez dr Zofię Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, oraz mały ogród botaniczny prezentujšcy florę Bieszczadów przy stacji terenowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Wołosatem.
Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz, botanik, długoletni pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, zapalony fotografik przyrodniczy i podróżnik. Współorganizatorka wypraw botanicznych, których celem było badanie szaty roœlinnej innych stref klimatycznych - głównie krajów Europy Południowej i Basenu Morza Œródziemnego. W latach 2000 - 2019 odbyło się 28 takich wypraw, także poza Europę - m.in. do Izraela, na Cypr i Wyspy Kanaryjskie, do Malezji, Brazylii, Republiki Południowej Afryki.

Projekt „Ogrody Nowej Huty” realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej w partnerstwie publiczno-prywatnym, powstał w 2011 r. i jest kontynuowany nieprzerwanie od 10 lat. Zakłada tworzenie w dzielnicach nowohuckich dostępnych i przyjaznych terenów zieleni, pomaga mieszkańcom w porzšdkowaniu i zagospodarowywaniu terenów w ich najbliższym otoczeniu, integruje i wspiera w lokalnych inicjatywach aktywnych nowohucian. Podczas projektu powstało 16 ogrodów oraz zostało zagospodarowane patio Klubu KuŸnia Oœrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14) na Zielony Warsztat – Pracownię Młodego Ogrodnika. Od 2018 r. projekt ma również na celu propagowanie wiedzy dotyczšcej ogrodnictwa i ekologii. W ramach tych działań prowadzone sš warsztaty i wykłady oraz organizowane kolejne edycje Nowohuckiego Roœlinobrania. Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmš ArcelorMittal Poland, Zarzšdem Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz radami pięciu tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa.

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa
Oœrodek Kultury im. C.K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
 
https://okn.edu.pl
Miejsce:
www.okn.clickmeeting.com oraz www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
 
Godz.
11:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury