Wstęp: 25 zł dla osób niezapisanych na cały cykl. Obowiązują zapisy przez formularz na stronie: https://okn.edu.pl/strona-glowna/wydarzenia/aktualne-zapisy/
Ikonosfera to pojęcie wprowadzone przez Mieczysława Porębskiego, oznaczające uniwersum wszelkich obrazów otaczających człowieka. To całość informacji wizualnej docierającej do nas w danej chwili. Nowej Hucie od początku swojego istnienia towarzyszy bogaty przekaz wizualny. Z jednej strony był on oficjalnie zaprogramowany, z drugiej nieoficjalny, żyjący trochę na marginesie dyskursu, choć równie silny. W trakcie wykładu poznamy złożoność nowohuckiej ikonosfery, omówimy całokształt obrazów o pogłębionym przekazie emocjonalnym, informacyjnym i interpretacyjnym. Skupimy się na tych normatywnych, niekonwencjonalnych lub bliżej nieznanych przykładach prac artystycznych, fotoreportażach, zdjęciach prasowych i prywatnych, kronikach filmowych oraz fotograficznych reprezentacjach historycznych.
Szczegółowe informacje:
- spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych;
- obowiązują zapisy na zajęcia;
- u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21.
Zajęcia odbywają się w ramach Studium Dziedzictwa Nowej Huty. Jest to dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych pogłębiający wiedzę o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesności.
Prowadząca: dr Maria Wąchała-Skindzier – historyczka, muzeolożka, muzealniczka. Autorka rozprawy doktorskiej poświęconej recepcji okresu PRL-u w narracjach muzealnych w latach 1989-2017, obronionej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2012 roku ukończyła muzealnictwo na Podyplomowych Studiach Muzealniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kustosz muzealny. Kuratorka wystaw. Przez 10 lat pracowała w Muzeum Krakowa, gdzie współtworzyła dział Historii i Sztuki Krakowa Nowoczesnego, a w latach 2016-2019 kierowała nowohuckim oddziałem Muzeum Krakowa. Obecnie prowadzi badania nad analizą porównawczą Nowej Huty i nowego miasta Tychy (wspólnie z dr Patrykiem Oczko).
Pracuje jako p.o. kierownika Działu Edukacji Muzeum Fotografii w Krakowie.
Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21;
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
|