Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie ponownie apeluje do mieszkańców Krakowa o oddawanie krwi! Już w najbliższą sobotę kolejna akcja pobierania krwi przed CH Nowe Czyżyny.
W 2021 roku swoją krew oddało aż 615 927 dawców, a centra krwiodawstwa w całej Polsce zarejestrowały ponad 1,89 mln donacji. Spory w tym także udział Krakowa, w którym rośnie liczba chętnych do oddawania krwi. To jednak wciąż kropla w morzu potrzeb, bo niedobory krwi i jej składników pojawiają się co chwilę, a zwłaszcza latem.
W ich uzupełnieniu pomagają akcje pobierania krwi. Kolejna w Krakowie będzie miała miejsce już w tę sobotę, 20 sierpnia. W godzinach od 10 do 16 przed centrum handlowym Nowe Czyżyny parkować będzie mobilny punkt poboru Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który będzie mógł odwiedzić każdy chcący wesprzeć inicjatywę.
– Krew jest stale potrzebna szpitalom i ich pacjentom, dlatego wspólnie z RCKiK ponawiamy inicjatywę. Miesiąc temu podczas podobnej akcji zebrało ponad 13950 ml krwi, którą podarowało 31 dawców. Liczymy, że tym razem co najmniej powtórzymy wynik. Tym bardziej, że 450 ml oddanej krwi może uratować aż 3 osoby – mówi Anna Brzozowska, przedstawicielka Nowych Czyżyny.
– Do udziału w akcji, która będzie miała miejsce na parkingu przed CH Nowe Czyżyny, zachęcamy więc zarówno Honorowych Dawców, którzy od dawna oddają krew, jak również nowe osoby, które z potrzeby serca chciałyby wesprzeć akcję honorowego krwiodawstwa. Poszukiwane są wszystkie grupy krwi – dodaje.
Do punktu pobrań będą mogły zgłaszać się osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, które ważą ponad 50 kg i w dniu poboru są zdrowe, wypoczęte oraz wyspane. Przed wizytą warto spożyć lekki i niskokaloryczny posiłek, a także – co ważne – na dobę przed oddaniem krwi wypić ok. 1,5 płynów, najlepiej wody. Na 24 godzinny przed pobraniem nie wolno natomiast spożywać alkoholu.
Samo pobranie krwi jest zabiegiem bezpiecznym oraz bezbolesnym i trwa mniej niż 10 minut! Istnieją jednak przeciwskazania. Dawcami nie mogą być m.in. osoby z żółtaczką, HIV/AIDS, a także osoby z aktywną lub przebytą poważną chorobą układu krążenia, nerwowego, pokarmowego, oddechowego, immunologicznego, a także chorobą nerek, skóry i tkanki łącznej.
Przed pobraniem należy też poinformować o wszelkich zażywanych lekach, część z nich może bowiem dyskwalifikować dawcę. Ponadto, nie można oddać krwi w ciągu 6 miesięcy po zabiegu operacyjnym, przetoczeniu krwi, wykonaniu tatuażu lub piercingu, a także akupunkturze, depilacji kosmetycznych, a także zabiegach diagnostycznych (np. gastroskopii).
Zaineresowani oddaniem krwi powinni ze sobą zebrać dokument potwierdzający tożsamość i numer PESEL.
|