POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
24-02-2021     - 28-03-2021  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otrba i Ryszard Otrba

ZAPRASZA
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków

tel. 12/ 42-42-811
fax. 12/ 42-17-844
http://www.mck.krakow.pl
gajewska@mck.krakow.pl
miejsce:
Midzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
» Wystawy różne
Na artystw zwyklimy patrze przez pryzmat ich indywidualnoci. A przecie wielkie dziea powstaj w szerszym kontekcie s wynikiem wsppracy, inspiracji, interakcji i, przede wszystkim, uczucia. Midzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wystaw Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otrba i Ryszard Otrba, prezentujc wybr prac wybitnych artystw, maestwa od ponad p wieku, ktrych poczya rwnie mio do grafiki.

Sztuka i ycie do pary

Wsplna wystawa prac Jadwigi i Ryszarda Otrbw daje wgld nie tylko w ich koncepcj sztuki, wsplnego ycia i pracy, ale rwnie obraz polskiego ycia artystycznego drugiej poowy XX wieku. Przy wszystkich rnicach warsztatowo-formalnych ich twrczo ukazuje wsplne dowiadczanie ycia w jego wielu wymiarach. Poprzez t wystaw pragniemy podzikowa obojgu Artystom za yczliwo i przyja, jak obdarzaj nasz instytucj ju od wielu lat mwi Agata Wsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.

Jadwiga Kaim-Otrba jest artystk, ktra w centrum swojego zainteresowania stawia czowieka, a jej prace przynosz uczucie akceptacji ycia we wszystkich odcieniach. Liryka, kobieco, wraliwe ukazanie prozaicznej i duchowej sfery codziennoci to elementy, ktre odnajdziemy w jej malarskich grafikach. Pikna, ponadczasowa i kontemplacyjna sztuka.

Profesor Ryszard Otrba to posta, ktra na trwae zapisaa si na kartach historii polskiej sztuki, artysta uznany i doceniany nie tylko w kraju, ale take za granic. Jego charakterystyczne ascetyczne i minimalistyczne prace, s prawdziw lekcj kunsztu artystycznego oraz mistrzostwa w technicznym opanowaniu grafiki. Zwiza swoje zawodowo-artystyczne ycie z krakowsk Akademi Sztuk Piknych, gdzie jako profesor prowadzi przez wiele lat dziaalno dydaktyczn. Stworzy tam pioniersk Katedr Komunikacji Wizualnej, dajc podwaliny pod wspczesne podejcie do designu i sztuki uytkowej.

Koncepcja wystawy

Wystawa w MCK jest okazj, aby pokaza par artystw, partnerw i maonkw, ktrzy znaleli sposb nie tylko na wspln codzienno, ale i na dzielenie jej z aktywnym udziaem w yciu artystycznym. To opowie o krakowskim domu artystycznym, bdcym zarwno pracowni, jak i miejscem midzynarodowych spotka towarzyskich. To historia realiw pracy twrczej w wymagajcej rzeczywistoci PRL-u, a przede wszystkim uczucia, ktre stworzyo fundament do rozwoju niezwykych talentw. Dziki uzupenieniu aranacji o wielkoformatowe prywatne zdjcia oraz pamitki, wystawa nabiera bardzo osobistego, intymnego charakteru. Troch na przekr manierze tzw. white cube, czyli wieszaniu dzie sztuki w czystej biaej przestrzeni, nasz intencj jest uwiadomienie widzom, e kada sztuka ma swj realny i prozaiczny kontekst. Artysta nigdy nie tworzy w prni. Dlatego zapraszajc Jadwig i Ryszarda Otrbw do naszej galerii chcielimy pokaza ich grafiki poprzez pryzmat ich dugiego wsplnego ycia wyborw ktrych dokonywali, traum ktre przeszli, dowiadczanych radoci wyjania kuratorka wystawy, dr Monika Rydiger To twrczo artystw, ktrzy w krakowskim artystycznym rodowisku uwaani s za par wrcz ikoniczn, dwie nierozczne komplementarne osobowoci.

W Galerii MCK prezentowane jest 50 prac, po 25 stworzonych przez kade z artystw. W zebranym zestawie s prezentowane dziea uwaane za najbardziej znane osignicia w ich dorobku, znajdujce si w kolekcjach najwaniejszych galerii i muzew w Polsce i na wiecie.

Wystawa jest kierowana do wszystkich osb zainteresowanych histori i rozwojem polskiej grafiki i designu, komunikacj wizualn, grafik edytorsk, a take artystw oraz projektantw tworzcych w medium graficznym, ilustratorw, studentw kierunkw artystycznych.

Jadwiga Kaim-Otrba

Po znakomitym debiucie wybraa spokojniejszy rytm swojej artystycznej kariery. Zawodowo zwizana bya z Technikum Odzieowym w Krakowie, w ktrym przez dwanacie lat (19681980) uczya rysunku. Braa udzia w okoo stu zbiorowych wystawach grafiki, rysunku i plakatu w kraju i za granic, midzy innymi w Austrii, Belgii, Berlinie Zachodnim, Czechosowacji, we Francji, na Kubie, w RFN, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, USA, we Woszech. Prezentowaa swoje prace take na Midzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, Midzynarodowej Wystawie XYLON Artyci przeciw wojnie i przemocy artyci w obronie pokoju w Berlinie, Warszawie, Paryu, Schwetzingen, Bydgoszczy, Toruniu, w Midzynarodowym Triennale Grafiki XYLON w Winterthur i w Midzynarodowej Wystawie Grafiki w Kanagawie.

W recenzji pierwszej wsplnej wystawy maestwa Otrbw w 1963 roku w zakopiaskiej Galerii Pegaz, Maciej Gutowski pisa: Jadwiga Kaim-Otrba zdaje si interesowa przede wszystkim czowiekiem postaci ludzk. Jej czowiek widziany jest ekspresyjnie (), postaci s raczej bezradne i zagubione ni dramatyczne. Moe zreszt waniejsze jest ich dziaanie jako formy zrnicowanej, bogatej, o delikatnych, bardzo malarskich przejciach. Malarsko traktowania wie si tu nierozerwalnie z kolorem, stanowicym bodaj najmocniejsz stron prac artystki. Jej mylenie kolorem ujawniaj moe jeszcze lepiej od wietnie wywaonych grafik kolorowych prace czarno-biae. Zachodz w nich bowiem szczeglne i tak rzadko odnajdywane stosunki pomidzy paszczyznami ronych szaroci, e staj si one prawie ekwiwalentami koloru. Cenna i wcale nie tak czsta umiejtno.

W latach 19601998 zdobya wiele nagrd i wyrnie zarwno w wystawach, jak i w konkursach na grafik i plakat. Jej prace znajduj si w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum w Tarnowie, w zbiorach miejskich w Zakopanem, w zbiorach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, zbiorach grafiki w OK ZPAP w Krakowie, National Museum w Sztokholmie, zbiorach Pratt Graphics Center w Nowym Jorku, zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Zielonogrskiego oraz w zbiorach prywatnych.

Ryszard Otrba

Sukces polskiej grafiki drugiej poowy XX wieku nie byby bez niego moliwy. Artysta-grafik, wybitny specjalista z zakresu komunikacji wizualnej, znany gwnie ze swoich abstrakcyjnych, geometrycznych kompozycji. ycie zawodowo-artystyczne zwiza z krakowsk Akademi Sztuk Piknych i jako profesor prowadzi przez wiele lat dziaalno dydaktyczn na Wydziale Form Przemysowych. By twrc unikatowego w skali midzynarodowej programu Katedry Komunikacji Wizualnej.

Jako artysta przemawia charakterystycznym, abstrakcyjnym jzykiem, wiadomie wybierajc ascetyczn prostot, oszczdno i klasyczne elementy tworzywa graficznego. Sam o swoich pracach mwi: W grafikach staram si nie stwarza niepokoju moralnego, nie wymuszam na nikim odczytywania czegokolwiek. Szukam jedynie bezporedniego kontaktu z odbiorc dla wywoania bezinteresownego przeycia. Tworz takie napicia, by patrze na obraz i wzbogaca twrczy impuls. Wierz w twrczy charakter czowieka w to, e cecha ta za kadym razem pomaga mu w dostarczaniu nowych wrae. Zauwayem, e niektre z moich kompozycji nawet te najprostsze wywouj u mnie oraz u moich bliskich przyjaci ywe i pene wizualnego napicia emocje.

Jego grafiki w rytmicznych, symetrycznych ukadach linii, w niemal geometrycznych paszczyznach czerni, bieli i szaroci s przykadem sztuki niefiguratywnej. Jest to jednak sztuka niezwykle osobista, w ktrej, jak sam podkrela, odnajdywa rwnowag. Osign rwnie mistrzostwo w niezwykle rzadkiej i trudnej technice gipsorytu, ktr z sukcesami innowatorsko doskonali (w zagranicznych podrcznikach dla grafikw technika ta przedstawiana jest jako metoda Otrby). Jest autorem licznych publikacji i tekstw powiconych komunikacji wizualnej, projektowaniu znakw i opakowa oraz zagadnieniom procesw widzenia i ich zwizkw z semiologi wizualn. Jego prace graficzne znajduj si w zbiorach muzealnych w Polsce i na wiecie, midzy innymi w oddziaach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Gdasku, w Muzeum Sztuki w odzi, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Library of Congress w Waszyngtonie, Tate Gallery i Victoria and Albert Museum w Londynie, Moderna Museet w Sztokholmie, Bibliothèque Nationale w Paryu, Fundacao Calouste Gulbenkian w Lizbonie, National Gallery of Australia w Canberze i wielu innych.


Idea wystawy: Agata Wsowska-Pawlik, ukasz Galusek

Kuratorka: dr Monika Rydiger

Aranacja plastyczna: Anna Wisz

Koordynacja i organizacja: Karolina Wjcik

Redakcja i korekta: Nicholas Hodge, Aleksandra Marczuk

Wsppraca: Joanna Biegacz, Ewa Czarnecka, Monika Czepielewska-Wycicka, Dorota Korohoda, Dorota Kosiec, ukasz Kozak, Angelika Madura, dr Paulina Maochleb, Anna liwa

mat. Midzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
https://mck.krakow.pl/wystawy/grafika-we-dwoje-jadwiga-kaim-otreba-i-ryszard-otreba
Miejsce:
Midzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 
Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otrba i Ryszard Otrba

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury