POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
       
   
Instytucje kultury  ->  Stowarzyszenia i fundacje
Beit Kraków, postępowa społeczność żydowska Krakowa
ul. Dajwór 14/16
31-052 Kraków

« zamknij mapę
 
http://www.beitkrakow.pl
office@beitkrakow.pl
 

Jesteśmy młodą, dynamicznie rozwijającą się społecznością żydowską, działającą w nurcie judaizmu postępowego. Zarówno liderzy, jak i członkowie naszej społeczności, wkładamy wiele zaangażowania i wysiłku w odbudowę żydowskiego życia w Krakowie i w Polsce. Wśród nas stale obecna jest pamięć wielowiekowej tradycji żydowskich pokoleń, które żyły tu przed nami i które właśnie tutaj miały swój dom (hebr. bait).

I chociaż Zagłada, a później też wydarzenia czasu komunizmu, przyniosły ogromne spustoszenie wśród społeczności żydowskich, jednak coś ważnego pozostało, czego doskonałym przykładem jest dziś Beit Kraków. Od 2009 roku działamy jako postępowa społeczność żydowska, pierwsza po wojnie w południowej części Polski, zatrudniamy pierwszą w Polsce kobietę-rabin (rabin Tanya Segal), zorganizowaliśmy pierwszą powojenną reformowaną bat micwę oraz bar micwę, pierwsze postępowe konwersje, a także pierwszy po wojnie postępowy ślub.

Regularnie organizujemy nabożeństwa szabatowe, Kabalat Szabat i Szacharit, a także wszystkie święta żydowskie. Cechą, która szczególnie wyróżnia nas spośród innych społeczności żydowskich, są nasze działania artystyczne. Skupiamy wielu młodych, utalentowanych artystów, absolwentów krakowskich (i nie tylko) szkół artystycznych, jak ASP, Akademia Muzyczna, PWST; grafików, dizajnerów, fotografów, z którymi tworzymy nową sztukę żydowską. Dzięki naszej Rabin, która jest z wykształcenia także reżyserem, aktorką i śpiewaczką, absolwentką uznanych szkół teatralnych w Moskwie i w Tel Avivie, przygotowaliśmy wiele projektów kulturalno-edukacyjnych, jak wystawy, spektakle, koncerty, warsztaty, spotkania, a każdy z nich poprzedzony był głęboką analizą klasycznych tekstów żydowskich, jak między innymi Pieśń nad Pieśniami, Księga Koheleta, czy Lamentacje. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji trzeciej już edycji naszego projektu Midrasz Lab, w którym podstawowym źródłem naszej interpretacji i twórczej ekspresji jest Midrasz Aseret HaDibrot (z hebr. Dziesięć Wypowiedzeń; Dziesięć Przykazań).

Przy Beit Kraków działa zawodowy „Teatr Midraszowy” (Współczesny Teatr Żydowski w Krakowie) powołany do życia dzięki inicjatywie rabin Tanyi Segal.

Koncentrując się na działaniach artystycznych, na rozwoju religijnym i duchowym oraz na tworzeniu silnej wspólnoty żydowskiej w dzisiejszej Polsce, wpisujemy się w obszar polskiego judaizmu i krajowych organizacji żydowskich, harmonijnie współtworząc nowy, żydowski świat.

Jednak świat ten czerpie zarówno z mądrości pokoleń, jak i z mądrości spisanej dla nas przed wiekami, których bogactwo stale jest dla nas niewyczerpaną skarbnicą artystycznych inspiracji, które dla wielu pozwalają na nowo lub po raz pierwszy odnaleźć swoje żydowskie korzenie, tak fizyczne, ludzkie, pokoleniowe, jak i duchowe.

I też naszym celem jest dawać wsparcie artystom działającym w obszarze sztuki związanej z tematyką żydowską, wspierać ich w rozwoju zawodowym i cieszyć się ich sukcesami. A przyjmując tradycję otwartości i pluralizmu judaizmu postępowego jesteśmy otwarci na współpracę zarówno z organizacjami, jak i z indywidualnościami działającymi w obszarze kultury i edukacji żydowskiej.
  
 
           

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury