POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
Instytucje kultury w Krakowie
 
Biblioteki
Centra kultury
Galerie
Kabarety
Kina
Kluby
Muzea
Muzyczne instytucje i muzycy
Sport i rekreacja
Stowarzyszenia i fundacje
Taneczne instytucje
Teatry
Więcej kategorii
 
Instytucje kultury  ->  Teatry
Teatr Mumerus - Scena Teatru Zależnego
Kraków
ul. Kanonicza 1
zobacz na mapie »
http://www.mumerus.net
mumerus@poczta.onet.pl
 

STOWARZYSZENIE TEATR MUMERUS
os. Piastów 32/ 22
31 - 624 KRAKÓW
tel.: 12 645 92 73

Stowarzyszenie Teatr Mumerus powstało w r. 1999 w Krakowie. Skupia profesjonalnych twórców: aktorów, reżyserów, scenografów, muzyków i literatów. Stowarzyszenie jest członkiem Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych STEN.
Stowarzyszenie jest pozarządową organizacją typu non-profit. Nie posiada stałych etatów administracji, zarząd pełni swe obowiązki honorowo, a wydatki stałe na funkcjonowanie ograniczone są do minimum. Stowarzyszenie nie otrzymuje stałych dotacji – środki na działalność pozyskuje z grantów krajowych i zagranicznych, jak również z przychodów związanych z działalnością statutową.

Celem działania Teatru Mumerus jest rzeczywiste poszukiwanie nowych form teatralnych, łączenie Teatru z innych sztukami oraz poszukiwanie nowych przestrzeni społecznych dla istnienia teatru. Stowarzyszenie programowo realizuje tylko rzeczy nowe, ryzykowne – starając się w ten sposób nawiązać do tradycji awangardy teatralnej. Również programowo Stowarzyszenie nie realizuje jakichkolwiek rzeczy będących przedmiotem wszelakich mód kulturalnych.
Od 2001 roku Teatr Mumerus przedstawia swoje spektakle głównie w Teatrze Zależnym Politechniki Krakowskiej mieszczącym się w zabytkowej piwnicy przy ul. Kanoniczej w Krakowie. Ponadto Teatr prezentował i prezentuje swoje produkcje w tak różnych przestrzeniach jak: ulice i place miast, wzgórza nad Atlantykiem, ogrody, zabytkowe dziedzińce, więzienia, bunkry, różne sale teatralne.
Edukacja teatralna polegająca na podejmowaniu różnorakich działań (wspólne, międzynarodowe projekty, warsztaty teatralne, plastyczne i muzyczne) z młodzieżą skupioną w prowadzonym przez teatr Studiu jest również ważnym elementem działalności Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie zrealizowało do tej pory 12 premier opierając się głównie na oryginalnych źródłach: począwszy między innymi od pierwszego spektaklu pt.: „Mumerus”, który był adaptacją pierwszej polskiej encyklopedii z XVIII wieku czyli „Nowych Aten” Benedykta Chmielowskiego, poprzez przedstawienie inspirowane niemym kinem („Podróż na Księżyc” według filmu Georgesa Meliesa z 1902 roku), aż ostatnie realizacje pozostające nadal w repertuarze Teatru: „Laputa & Lagado” według trzeciej, najmniej znanej części „Podróży Gullivera” Jonathana Swifta, „Dr K. Hommage a Franz Kafka” według krótkich utworów Kafki – wyróżnioną na Ogólnopolskim konkursie na inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej organizowanym przez Ministerstwo Kultury, „Cyrki i ceremonie” według malarstwa Witolda Wojtkiewicza i słów Romana Jaworskiego oraz „Ampuć czyli zoologię fantastyczną” wg bestiarium Jana Gondowicza. Od roku 2008 Stowarzyszenie współpracuje z Muzeum Etnograficznym w Krakowie, realizując na średniowiecznym dziedzińcu podwórzu Muzeum spektakle: „Jarmark cudów” i „Święto głupców czyli walka karnawału z postem”. Ponadto Stowarzyszenie współpracuje również z Willą Decjusza w Krakowie.

Stowarzyszenie wzięło udział w 10 koprodukcjach teatralnych zrealizowanych z partnerami z Austrii, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii oraz Szwajcarii oraz zrealizowało kilkanaście programów i spektakli warsztatowych z młodzieżą. W latach 2001 – 2005 Teatr Mumerus zrealizował, wraz z 14 teatrami z całej Europy, projekt „Magic Net” współfinansowany przez program Wspólnoty Europejskiej „Kultura 2000”.

Stowarzyszenie wzięło udział w licznych festiwalach teatralnych w Polsce i zagranicą (Austria, Czechy, Francja, Dania, Irlandia, Litwa, Niemcy, Portugalia, Rosja). W Polsce – poza Krakowem – teatr występował w Badowie k/Mszczonowa, Cieszynie, Jaśle, Katowicach, Lubaczowie, Mielcu, Poznaniu i Warszawie

Stowarzyszenie realizuje również projekty multidyscyplinarne łączące elementy teatru, literatury, plastyki i muzyki (jak np. „Patrzenie na Odyseusza” – projekt inspirowany „Odyseją” lub projekt „Kartka na cukier” poświęcony kulturze oficjalnej i niezależnej w PRL).

Założycielem i prezesem Stowarzyszenia, jak również reżyserem wszystkich projektów jest Wiesław Hołdys.
 

 
zobacz

archiwalnych »


zobacz

bardzo archiwalnych »


15-07-2024, poniedzialek    -    
"Mumerus. Koncert"
Ogród przy Teatrze KTO, Kraków, ul. Zamoyskiego 50
20:30
      
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury