
Projekt ten powstał przez przypadek, choć jak mawiają takich nie ma. Pewnego kwietniowego wieczoru, podczas ścisłej izolacji związanej z pandemia Covid 19 grupa poetów zapragnęła spotkać się i porozmawiać wierszami. Przyszły im z pomocą narzędzia internetowe. I tak powstała idea, która zdobyła popularność wśród środowisk poetyckich. Ten poznańsko-krakowski projekt dwóch poetek: Łucji Dudzińskiej (FONT) i Marty Półtorak (ART o sztuce) gromadzi co tydzień przed monitorami wielu miłośników literatury. A goście z całej Polski i Europy w swobodny, spontaniczny sposób pokazują nową jakość wieczorów poezji wspomaganych przez social media.
Świat się zatrzymał, czas jednak płynie dalej. Między czasem a światem pustka, która staje się niebezpieczeństwem. Pomiędzy strachem a nadzieją, liczymy na to, że wszystko wróci do normy, choć może i normy się zmienią? Ale czyż zmiany nie są ożywcze? Czyż nie po to istnieje poezja, aby wypełnić pustkę między racjonalnym a nieprzewidywalnym? A ponieważ poeci nie szukają „jak być” – po prostu istnieją. Niewiele mają, więc nie wiedzą jak to jest „mieć”... chyba, że mieć coś do powiedzenia, stworzenia, zapisania?
Nasze istnienie jest niewygodne, niepotrzebne. Można uznać, że wymykamy się stereotypom, a przy okazji czasem wyśmiewamy głupotę. Może boją się nas i unikają? Dlatego nie czyta się, nie kupuje książek poetyckich, spotkania odbywają się w kręgach tylko osób bliskich, znanych, związanych z środowiskiem literackim. Chcemy to przełamać, korzystając z większego zasięgu w sieci i nie bójcie się e-pidemii Poezji – to przyjazny i sympatyczny wirus.
Prócz ukazywania walorów poezji i jej różnorodnych form spotkania mają charakter edukacyjno-promocyjny. Rozmawiamy o roli poezji, dążeniu poezji do prawdy czy konfabulacji i kreacji, skłonnościach do życiopisania, o zderzeniu poezji z pozycją zawodową, inspiracjach, współgraniu obrazu i słowa, o poezji religijnej z naukowego punktu widzenia, a także byciu ponad podziałami światopoglądowymi i nie tylko, o kształtowaniu świadomości twórczej, czy wpływie poezji, literatury na naszą codzienność.
Działania Fundacji Otwartych na Twórczość (FONT – akronim używany zamiennie) oraz Grupy Literycznej Na Krechę objęte są patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
E-pidemia Poezji – odbyło się już kilkanaście spotkań z poetami, artystami na platformie zoom i planujemy następne – filmy na stronie fan page na Facebooku Grupy Literycznej Na Krechę i kanale YouTube we współpracy z ART o sztuce. Prowadzenie: Marta Półtorak i Łucja Dudzińska.