POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH  ARCHIWUM  
RELACJE
Cykl e-epidemia POEZJI 2020
« start     15/06/2020
Projekt ten powstał przez przypadek, choć jak mawiają takich nie ma. Pewnego kwietniowego wieczoru, podczas ścisłej izolacji związanej z pandemia Covid 19 grupa poetów zapragnęła spotkać się i porozmawiać wierszami. Przyszły im z pomocą narzędzia internetowe. I tak powstała idea, która zdobyła popularność wśród środowisk poetyckich. Ten poznańsko-krakowski projekt dwóch poetek: Łucji Dudzińskiej (FONT) i Marty Półtorak (ART o sztuce) gromadzi co tydzień przed monitorami wielu miłośników literatury. A goście z całej Polski i Europy w swobodny, spontaniczny sposób pokazują nową jakość wieczorów poezji wspomaganych przez social media.

Świat się zatrzymał, czas jednak płynie dalej. Między czasem a światem pustka, która staje się niebezpieczeństwem. Pomiędzy strachem a nadzieją, liczymy na to, że wszystko wróci do normy, choć może i normy się zmienią? Ale czyż zmiany nie są ożywcze? Czyż nie po to istnieje poezja, aby wypełnić pustkę między racjonalnym a nieprzewidywalnym? A ponieważ poeci nie szukają „jak być” – po prostu istnieją. Niewiele mają, więc nie wiedzą jak to jest „mieć”... chyba, że mieć coś do powiedzenia, stworzenia, zapisania?
Nasze istnienie jest niewygodne, niepotrzebne. Można uznać, że wymykamy się stereotypom, a przy okazji czasem wyśmiewamy głupotę. Może boją się nas i unikają? Dlatego nie czyta się, nie kupuje książek poetyckich, spotkania odbywają się w kręgach tylko osób bliskich, znanych, związanych z środowiskiem literackim. Chcemy to przełamać, korzystając z większego zasięgu w sieci i nie bójcie się e-pidemii Poezji – to przyjazny i sympatyczny wirus.

Prócz ukazywania walorów poezji i jej różnorodnych form spotkania mają charakter edukacyjno-promocyjny. Rozmawiamy o roli poezji, dążeniu poezji do prawdy czy konfabulacji i kreacji, skłonnościach do życiopisania, o zderzeniu poezji z pozycją zawodową, inspiracjach, współgraniu obrazu i słowa, o poezji religijnej z naukowego punktu widzenia, a także byciu ponad podziałami światopoglądowymi i nie tylko, o kształtowaniu świadomości twórczej, czy wpływie poezji, literatury na naszą codzienność.

Działania Fundacji Otwartych na Twórczość (FONT – akronim używany zamiennie) oraz Grupy Literycznej Na Krechę objęte są patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

E-pidemia Poezji – odbyło się już kilkanaście spotkań z poetami, artystami na platformie zoom i planujemy następne – filmy na stronie fan page na Facebooku Grupy Literycznej Na Krechę i kanale YouTube we współpracy z ART o sztuce. Prowadzenie: Marta Półtorak i Łucja Dudzińska.

  

 
miejsce wydarzenia:

 

https://www.youtube.com/channel/UCUqLkguxsil-I7uyH

ZOBACZ
PROPOZYCJE NA DZIŚ »

 
 

AKTYWIZACJA TURYSTYCZNA W REJONIE BESKIDU MAKOWSKIEGO


Brązowe medale reprezentacji w speed-ballu.


"Przemijanie" w Teatrze Stygmator z cyklu POEZJA NA KAZIMIERZU


Wielkie zwycięstwo zawodników Sportowni.


Słodki Wawel Truck podbił serca mieszkańców Krakowa


Nowe Czyżyny wspierają młodych kajakarzy


Słodki Wawel Truck podbił serca mieszkańców Krakowa!


Placówka z Krakowa wśród zwycięzców konkursu “Gotowi na wiosnę”


Dobre praktyki krakowskiego producenta słodyczy Wawel SA kolejny rok z rzędu wyróżnione w Raporcie FOB


W Krakowie powstał rewelacyjny kryty skatepark! Kraków Street Park.


Posłuchaj nagrań projektu „Pocieszycielka strapionych”


Podsumowanie I edycji programu „Dobro od Dziecka” Fundacji „Wawel z Rodziną”

 Copyright © 2002-2022


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją